Basen Aspirant Dunand jest najnowszym budynkiem publicznym w Paryżu, w którym wykorzystano pompy ciepła, aby odzyskać ciepło odpadowe ze ścieków komunalnych w rurach kanalizacyjnych.

Francuska spółka wodno – kanalizacyjna – Suez, która podpisała  30-letni kontrakt na zarządzanie instalacją, już teraz obsługuje sporą liczbę tego rodzaju systemów grzewczych na terenie całego państwa, wliczając w to baseny w miejscowości Levallois na przedmieściach Paryża oraz w Annemasse, w pobliżu granicy ze Szwajcarią, a także w kilku szkołach, budynkach mieszkalnych, jak również budynkach administracyjnych. Co roku powstają 3-4 nowe instalacje tego typu.

Potencjał jest ogromny. Gdziekolwiek znajdują się kanały ściekowe, tam jesteśmy w stanie odzyskać ciepło- mówi Bertrand Camus, przewodniczący Suez.

Paryż posiada pod swoimi ulicami 2400 km sieci kanalizacyjnej, zaś w całym państwie jest to ogółem około 400 tys. kilometrów. Temperatura wody w kanałach zazwyczaj mieści się w zakresie od 13oC (55,4oF) zimą do 20oC (68°F) latem.

Dzięki wykładzinie ze stali nierdzewnej wewnątrz rur możliwe jest odzyskanie od 4 do 8 stopni ciepła i podniesienie temperatury do około 50oC do użytku w grzejnikach lub do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Technologia jest podobna do tej wykorzystywanej w geotermii niskotemperaturowej, która w chwili obecnej jest stosowana na szeroką skalę w niektórych państwach do ogrzewania prywatnych domów – do technologii pomp ciepła.

Suez informuje, że koszty instalacji wahają się od 200 tys. €  w przypadku basenu do ok. 1 mln € dla bloków mieszkalnych. Projekt zwraca się po 8-9 latach bez korzystania z dotacji i przy normalnych cenach za energię.

Camus oświadcza, że instalacja pokrywa blisko połowę zapotrzebowania na energię basenu. Rachunki za energię elektryczną są mniejsze o 50%.

Paryż dąży do redukcji emisji gazów cieplarnianych, zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w budynkach użyteczności publicznej do 30 % w 2020 roku oraz do lepszego wykorzystania sieci kanalizacyjnej w mieście.

Stolica Francji poszukuje również innych innowacyjnych źródeł ciepła. Basen Butte-aux-Cailles w 13. dzielnicy jest ogrzewany ciepłem oddawanym przez centrum danych, które mieści się w budynku. Takie centra danych wymagają intensywnej wentylacji i procesu chłodzenia, zaś odzyskane ciepło można powtórnie wykorzystać.

Źródła: The Guardian, Reuters