
Podziel się
Centrum Informacji, Spotkań, Dialogu, Wychowania i Modlitwy powstało w 1992 roku.
Jest to instytucja katolicka, założona przez Ks. Arcybiskupa Franciszka Kardynała Macharskiego w porozumieniu z biskupami całej Europy i przedstawicielami organizacji żydowskich.
Intencją Centrum, który w roku 1998 przybrał nazwę Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, założonego w pobliżu obozu Auschwitz, jest stworzenie miejsca refleksji, edukacji, wymiany myśli i modlitwy dla wszystkich poruszonych tym, co tu się stało.
Centrum ma być formą uczczenia pamięci ofiar i ma przyczyniać się do budowania w świecie wzajemnego szacunku, pojednania i pokoju.
Budynek Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu posiada zasilanie centralnego ogrzewania i zasilanie wody użytkowej (cwu) z pomp ciepła. Powyższe pompy zasilane są wodą surową – nie uzdatnianą – z rurociągów o średnicy 200 mm i 300 mm, które biegną wzdłuż posesji CdiM z ujęć wody rzeki Soły do zbiorników wodociągowych. Część surowej wody poprzez by-pass pompowana jest poprzez pompki obiegowe co i cwu do wymienników ciepła i ta sama ilość wody, tylko schłodzona, wtłaczana jest z powrotem do rurociągu, za zaworem zwrotnym. Do centralnego ogrzewania wykorzystywane są trzy pompy VATRA , natomiast do cwu – dwie. Istnieje możliwość, aby pompy cwu po spełnieniu swojego zadania wspomagały pompy co – za pomocą odpowiedniej funkcji w pompie sterującej. Łączna moc grzewcza instalacji wynosi 350 kW.
Realizacja instalacji na tak nietypowym dolnym źródle ciepła pozwoliła na osiągnięcie podwójnej oszczędności:
- nakłady inwestycyjne na całą instalacje zostały znacząco obniżone i są porównywalne do adekwatnej instalacji gazowej
- dzięki wysokiemu współczynnikowi COP układu pomp ciepła, koszty eksploatacyjne kotłowni są na bardzo niskim poziomie
Cały artykuł - GLOBEnergia 4/2007
