Co czwarty prosument chce rozbudować instalację fotowoltaiczną 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

mikroinstalacja OZE

Już co czwarty właściciel instalacji fotowoltaicznej chce ją rozbudować - wynika z badań OZE Index. Z jakiego powodu? Prosumenci chcą produkować większą ilość zielonej energii. Kierują się także oszczędnościami, ale i nowo zainstalowanymi rozwiązaniami OZE. Na rozbudowę instalacji stawiają osoby fizyczne, firmy oraz rolnicy. Motorem napędowym jest rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz wzrost cen energii. Te prawdopodobnie będą jeszcze wyższe, gdyż spółki zapowiadają złożenie wniosków o większe taryfy.

Z badania ARC Rynek i Opinia wynika, że już 25 proc. właścicieli instalacji fotowoltaicznych chce je rozbudowywać lub zakupić dodatkową. Ponad dwukrotnie więcej respondentów (57 proc.) jest zadowolonych z aktualnej elektrowni fotowoltaicznej i planuje korzystać z nich w niezmienionej formie. Z kolei 16 proc. badanych nie ma jeszcze zdania na ten temat.

Konsumujemy więcej energii i kupujemy więcej urządzeń

W opinii ekspertów rozbudowa instalacji fotowoltaicznej staje się naturalnym procesem. Gospodarstwa po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej wchodzą w posiadanie nowych urządzeń elektrycznych takich jak klimatyzacja, oczyszczacze powietrza czy szczególnie niezbędnych na przełomie ostatniego roku sprzętu do pracy zdalnej. Energia elektryczna wzrosła także na skutek lockdownu wywołanego pandemią. Przed nami czwarta fala, ale większość z nas pracuje dalej zdalnie.

Z badań zrealizowanych przez Alians OZE wynika, że chęć produkcji większej ilości energii deklaruje 31 proc. badanych właścicieli mikroinstalacji. Drugim najczęściej wymienianym czynnikiem są oszczędności. Co dziesiąty respondent stwierdził, że planuje objąć instalacją nową powierzchnię lub budynek. Oprócz tego wskazywano takie odpowiedzi jak zwiększenie efektywności energetycznej, chęć dodatkowego zarobku czy uniezależnienie od dostawcy prądu - czytamy w opracowaniu.

Coraz popularniejsze pompy ciepła

Prosumenci OZE po zainwestowaniu w instalację fotowoltaiczną oraz zauważeniu korzyści z tego płynących, decydują się na dalsze inwestycje i modernizację domu. W ciągu najbliższego roku 54 proc. z nich chce zainwestować w pompy ciepła, 29 proc. w magazyny energii, 16 proc. w samochód elektryczny, a 23 proc. w stacje do ich ładowania.

Badanie Alians OZE „OZE Index – Fotowoltaika oczami Polaków” przeprowadzono w kwietniu 2021 roku na próbie 802 osób w wieku 16-65 lat mieszkających w domach. 197 respondentów posiada instalacje fotowoltaiczne.

Redakcja: Patrycja Rapacka, Źródło: Alians OZE

Zobacz również