Od 26 września 2015 roku urządzenia wprowadzane na rynek europejski i wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej będą musiały spełniać określone wymogi w zakresie efektywności energetycznej. 

 
Co więcej, uzyskanie informacji o klasie efektywności energetycznej produktu lub zestawu ułatwi etykieta energetyczna, która będzie musiała znaleźć się przy każdym urządzeniu. Taką etykietę wszyscy już rozpoznają z np. lodówek, zmywarek, czy pralek. 
 
Nowy system etykiet obejmuje podział od „A++” jako najwyższej, aż do „G”, czyli najniższej klasy. Sceptycy buntują się zakwalifikowaniu gazowych kotłów kondensacyjnych do etykiety „A”, czyli całkiem wysoko. Pompy ciepła w nowym systemie etykietowania są rozdzielone na pompy ciepła powietrzne mogące osiągnąć poziom „A++” oraz gruntowe pompy ciepła o poziomie efektywności nawet „A+++”, przy czym klasa „A+++” zostanie wprowadzona dopiero w 2019r. nowe etykiety energetyczne mogą stanowić prawdziwą szansę dla Europy, aby szybciej przyjąć produkty grzewcze wysokiej wydajności, takich jak mikro- CHP, pod warunkiem że etykieta promuje innowacje w tej branży, głównie europejskiej.
 
 
Co daje etykieta energetyczna? 
• określa podstawowe funkcje urządzeń i ich wydajność
• jednoznacznie umożliwia porównanie poszczególnych rodzajów urządzeń o tym samym przeznaczeniu, takich jak kotły grzewcze, pompy ciepła czy podgrzewacze ciepłej wody użytkowej
• umożliwia wybór urządzenia przez konsumenta, biorąc pod uwagę nie tylko sprawność urządzenia i komfort użytkowania, ale co najważniejsze, przyszłe koszty eksploatacji
 
Urządzenia w zestawach
W kontekście nowych przepisów nadrzędnym celem zestawów jest poprawa efektywności wykorzystywania energii potrzebnej w budynku oraz pozyskiwanie energii odnawialnej, co skutkuje podniesieniem klasy efektywności energetycznej z A+, dla samego kotła, do np. A+++ dla zestawu z kolektorami słonecznymi i pompą ciepła. Tworząc kompletny system grzewczy otrzymujemy rozwiązanie zapewniające jeszcze większą oszczędność!
 

Źródło: Immergas GLOBEnergia+ 4/2015