Kraje europejskie zainstalowały w 2016 roku około 6,9 GW nowych systemów fotowoltaicznych. To o około 20% mniej niż w 2015 roku, w którym to do sieci przyłączono 8,6 GW – podaje SolarPower Europe.
Światowy rynek energetyki słonecznej liczy już około 76,1 GW instalacji sieciowych. W 2015 roku moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych przyłączonych do sieci wynosiła około 51,2 GW.
Największym na świecie rynkiem energii słonecznej w 2016 roku były Chiny, które oficjalnie przyłączyły 34,2 GW nowych mocy. To ponad 125% więcej niż w roku 2015.
Srebrny medal w tym zestawieniu otrzymują Stany Zjednoczone – szacunkowe dane mówią o około 14 GW nowych mocy. W przypadku Stanów Zjednoczonych również warto zwrócić uwagę na znaczny przyrost nowych mocy – w 2015 roku zainstalowano 7,3 GW.
Brązowy medal i trzecią pozycję w rankingu zajęła Japonia, przyłączając około 8,6 GW nowych mocy w fotowoltaice, wyprzedzając Indie, które przyłączyły do sieci instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 4,5 GW.
Jak widać, Unia Europejska została przyćmiona przez Chiny, zarówno w produkcji energii elektryczne z PV, jak i w ilości powstających instalacji. Standy Zjednoczone również wygrały z 28 krajami Unii Europejskiej, dodając łącznie około dwa razy więcej nowych mocy do swojego systemu elektroenergetycznego w 2016 roku.
Rozkład sił na globalnym rynku fotowoltaicznym, żródło: SolarPower Europe
Powyższe dane rynkowe zostały oszacowane przez SolarPower Europe na podstawie oficjalnych danych od agencji rządowych. Są jednymi z pierwszych oficjalnych danych podsumowujących 2016 rok w tej dziedzinie. Aktualizacja wyników zostanie przedstawiona w Raporcie SolarPower Europa Market 2016 podczas szczytu SolarPower w dniach 7-8 marca 2017 w Brukseli.
Słaby wynik Europy w tym rankingu zaniepokoił branżę. SolarPower Europe zwraca się do Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich z prośbą o przedyskutowanie 5 głównych, priorytetowych zmian. Efektem tych zmian ma być wywołanie wzrostu zainteresowania tanią i czystą energią słoneczną.
Oto lista priorytetów:
- Potrzebujemy silnych i ambitnych ram, które pozwolą kierować inwestycjami w czystą energię.
- Musimy upewnić się, że każdy kraj wspólnoty ma określone plany działania i czy są one na tyle elastyczne, by móc konfigurować działania na terenie całej wspólnoty.
- Musimy dostosować zasady funkcjonowania rynku energii tak, aby energetyka słoneczna, której produktywność cechuje się dużą zmiennością, mogła funkcjonować. Lokalne rynki energii muszą wykazywać się dużą elastycznością.
- Musimy posiąść najlepsze praktyki w dziedzinie realizacji elektrowni fotowoltaicznych, aby w efekcie redukować koszty inwestycyjne.
- Potrzebujemy silnych ram otwartych na konsumentów, samodzielnie wytwarzających i zużywających energię elektryczną.
Opracowane na podstawie: SolarWorld Europe, SunWindEnergy