Jakie zalety mają pompy ciepła polskiej produkcji? Jak postrzegane są na arenie międzynarodowej? Za co są doceniane?

Zapraszamy na wywiad ze Sławomirem Ociepą, dyrektorem handlowym Galmet.

Anna Będkowska: Firma Galmet w swojej ofercie często podkreśla siłę polskich produktów. Co zyskuje klient inwestując w pompy ciepła polskiej produkcji?.

Sławomir Ociepa: Galmet jest polskim producentem urządzeń grzewczych, z blisko 40-letnim doświadczeniem. W swojej ofercie posiadamy całe spektrum ekologicznych systemów grzewczych. Produkujemy nie tylko pomp ciepła ale również urządzenia współpracujące z pompą ciepła, czyli wymiennik do c.w.u czy bufory oraz do systemów hybrydowych kolektory słoneczne czy kotły spełniające najbardziej rygorystyczne wymogi ekologiczne. Wszystkie pompy ciepła firmy Galmet są urządzeniami najwyższej jakości jest to potwierdzone certyfikatami wydanymi przez laboratoria międzynarodowe. Klient wybierając pompę ciepła Galmet, otrzymuje po pierwsze – polskie urządzenie, po drugie – jakość potwierdzoną certyfikatami, po trzecie – serwis producenta dostępny na terenie całego kraju.

Działamy w myśl zasady: „Jeden Producent – Jeden Serwis – Jedna Gwarancja– Jedno Krajowe Centrum Doradztwa Techniki Grzewczej

Wyroby z wszystkich grup produktów konfigurujemy w jeden system grzewczy- „szyty na miarę”. Nasz dział techniczny pomaga klientowi w doborze urządzeń wchodzących w skład Hybrydowego Systemu Grzewczego tak by spełniały one oczekiwania i potrzeby klienta. Taki dobór gwarantuje szybki zwrot inwestycji- optymalnie niskie koszty eksploatacyjne. Wiodącymi urządzeniami Hybrydowego Systemu Grzewczego Galmet są urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii (OZE).

Galmet jako producent pomp ciepła wykorzystuje markowe podzespoły z najwyższej półki np. sprężarki firmy Copeland.

A.B.: A co z polskimi akcentami w waszych urządzeniach?

S.O.: Przede wszystkim nasze pompy są produkowane u nas w Polsce, dzięki stałemu doskonaleniu produktów i szkoleniu kadry inżynierskiej współpracującej z uczelniami wyższymi (np. AGH) powstają najwyższej jakości zaawansowane technologicznie polskie urządzenia. Polskimi akcentami wykorzystanymi w produkcji pomp ciepła są między innymi dedykowane sterowniki oraz moduły internetowe. Do każdej pompy ciepła w standardzie dołączamy modem internetowy, co pozwala użytkownikowi na zdalne sprawdzenie pracy urządzenia.

Dodatkowo nasze urządzenia Maxima oraz Airmax2 wyposażamy w pompy obiegowe do dolnego i górnego źródła oraz soft start (tzw. łagodny i cichy rozruch sprężarki) jest on szczególnie istotny przy pompach o większej mocy i nie powoduje obciążenia instalacji elektrycznej podczas rozruchu.
Zarówno moduł internetowy, pompy obiegowe jak i soft start u wielu producentów są opcją dodatkowo płatną.

Airmax 2 (Fot. Galmet)

A.B.: Samo urządzenie wysokiej klasy to nie wszystko…

S.O.: Tak, ważne jest, aby wszystkie urządzenia składowe kompletnej instalacji były dobrze dobrane. Dla przykładu, jeżeli w instalacji ogrzewania podłogowego i grzejnikowego źródłem ciepła jest pompa ciepła, to konieczne jest zastosowanie bufora c.o. w przeciwnym wypadku pompa ciepła często będzie się załączać i wyłączać („taktować”). W tej sytuacji mieszkaniec domu wybudowanego w nowej technologii o powierzchni 140 m2, który powinien płacić miesięczne rachunki za energię elektryczną ok. 200 zł za c.o. i c.w.u., może zapłacić za prąd nawet powyżej 2000 zł za miesiąc. Wszystko przez częste włączenia i wyłączenia pompy ciepła.

To trochę tak jak praca na nierozgrzanym silniku samochodowym. Źle dobrane urządzenia typu zasobnik c.w.u. i bufor wpływają na żywotność i koszty eksploatacji całej instalacji. Galmet jako producent ekologicznych urządzeń jest w stanie dobrać elementy instalacji pakietowo, pod potrzeby danego klienta czy inwestora. Nasze produkty przeznaczone są zarówno dla indywidualnych gospodarstw domowych, budynków użyteczności publicznej oraz obiektów użytkowych i przemysłowych.

A.B.: Jakie są warunki gwarancji w firmie Galmet?

S.O.:Istnieje możliwość wydłużenia podstawowego czasu gwarancji. Politykę gwarancyjną dostosowaliśmy do standardów rynkowych. Klient w ciągu 14 dni od montażu deklaruje, z jakiej opcji skorzysta i uiszcza odpowiednią opłatę zależną od typu pompy ciepła. Oczywiście, aby zachować możliwość gwarancji należy dokonywać przeglądów w określonym czasie. Firma Galmet kieruje się oczekiwaniami klienta, między innymi jego potrzebą bezpieczeństwa, którą zapewnia wydłużony czas opieki serwisowej.

A.B.: W najnowszym wydaniu magazynu Ekspert Ogrzewnictwa piszecie, że Galmet otwiera się na nowe rynki? Jak przyjmowane są polskie pompy ciepła poza granicami kraju?

S.O.:  Galmet wystawia się na najważniejszych zagranicznych targach techniki grzewczej, nasze stoisko cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko naszych zagranicznych partnerów ale również klientów i ekspertów odwiedzających stoiska z urządzeniami OZE. Nasze produkty zostały docenione pod względem jakości, pierwotnie produkowaliśmy pod brandami naszych zagranicznych partnerów.

Stoisko Galmet podczas targów ISH 2017 (Fot. GLOBEnergia)

Obecnie coraz częściej marka Galmet kojarzy się nowoczesnymi urządzeniami wykorzystującymi odnawialne źródła energii. Klienci przekonali się, iż są to urządzenia najwyższej jakości, zaawansowane technologicznie i kupują je pod naszą marką. Dotychczasowe instalacje z naszymi pompami ciepła powietrznymi i gruntowymi występują m.in. w takich krajach jak Niemcy , Austria, Holandia czy Dania.

A.B.: Co jest mocną stroną polskich produktów za granicą? Cena? Jakość?

S.O.: Aby sprzedać produkty na zachodzie, musi być zachowana odpowiednia jakość ale należy również utrzymać odpowiednią cenę. Jeśli mowa o jakości – wspominałem, że stosujemy podobne lub te same podzespoły co renomowane firmy zachodnie. Z warunkami serwisu również jest podobnie. Pozostaje kwestia konkurencyjnej ceny.

Podsumowując, aby wystąpiło zainteresowanie naszymi produktami za granicą, musimy mieć konkurencyjną cenę popartą wysoką jakością. Wtedy współzawodnictwo z zachodnimi markami jest możliwe.

A.B.: Gdyby miał Pan podsumować… Co, Pana zdaniem, jest tajemnicą sukcesu w branży pomp ciepła z punktu widzenia producenta?

S.O.: Zdecydowanie pomaga nam ogólny trend na rozwój OZE i system dotacji do takich systemów, który w wielu państwach bardzo dobrze działa.

W Polsce trend na OZE rozpoczął się stosunkowo późno i teraz niektóre gminy oferują potężne dofinansowania. Nie ma co ukrywać, że ma to zdecydowany wpływ na poprawę wyników sprzedaży. Drugim aspektem jest rosnąca świadomość klientów i znajomość zalet pomp ciepła. Przede wszystkim, są to urządzenie ekologiczne, czyste, bezobsługowe. Rynek ogrzewnictwa w Polsce i za granicami kieruje się w stronę ekologii i to zdecydowanie pomaga w sprzedaży tego typu urządzeń.

Sławomir Ociepa

Dyrektor Handlowy Galmet