Co ma wspólnego tran z fotowoltaiką?
Tradycyjne ogniwa fotowoltaiczne mają rozmaite ograniczenia. Jednym z nich jest utrata energii w postaci ciepła, co obniża ich efektywność. Technologia PVT eliminuje ten problem, wykorzystując obieg czynnika roboczego do odebrania ciepła odpadowego. Ostatnie badania koncentrują się na wykorzystaniu tranu jako czynnika chłodniczego w warstwie filtra modułów PVT.
Podziel się
W technologii PVT z filtrem tranowym dodanym do warstwy standardowego filtra uzyskano interesujące wyniki. Sprawność systemu PVT wzrosła do 84,4%, w porównaniu do 70,9% dla systemów PVT z tradycyjnymi wymiennikami ciepła. Dodatek tranu pozwolił również ograniczyć temperaturę modułu z 46,7°C do 33,1°C, co przyczyniło się do zwiększenia jego sprawności i żywotności.
Ważnym aspektem zastosowania tranu jest poprawa dokładności filtra, który zatrzymuje szkodliwe dla ogniw fotowoltaicznych fale UV i podczerwone. Tradycyjne filtry wodne często nie są wystarczająco skuteczne w zatrzymywaniu tych fal, jednak dodatek tranu poprawia precyzję filtra. Wyniki badań pokazują, że tran w warstwie filtra przyczynił się do generacji większej ilości energii elektrycznej i cieplnej niż tradycyjne filtry wodne.
Zastosowanie tranu w technologii PVT otwiera nowe perspektywy dla efektywności i zastosowań modułów fotowoltaicznych, eliminując jednocześnie pewne ograniczenia związane z tradycyjnymi filtrami wodnymi. Osiągnięte wyniki sprawności i generacji energii sugerują, że technologia PVT z filtrem tranowym może stanowić innowacyjne rozwiązanie dla przyszłości energetyki słonecznej.
O dokładnym przebiegu badań możesz przeczytać na GLOBENEGIA+