Co może kryć się w obudowie lodówki? Recenzja kompaktowej pompy ciepła od Panasonic

Zdjęcie autora: Jakub Król

Jakub Król

Redaktor GLOBENERGIA

Pompa ciepła AiO Compact (All In One Compact) wyróżnia się nieprzeciętnym wyglądem. Kiedy ma to znaczenie? Na przykład wtedy, gdy nie dysponujemy dodatkowym pomieszczeniem takim jak na przykład kotłownia i jesteśmy zmuszeni wkomponować pompę w przestrzeń mieszkaniową. Czym w zasadzie jest pompa ciepła Panasonic Aquarea All In One Compact?

All in One Compact, czyli co?

AiO Compact to system zapewniający ogrzewanie, chłodzenie oraz ciepłą wodę użytkową (c.w.u.). Pompa ciepła AiO Compact jest urządzeniem typu split, pracującym w systemie powietrze-woda. Charakteryzuje się wbudowanym zbiornikiem c.w.u. ze stali nierdzewnej. O doświadczenia związane z montażem tego urządzenia zapytaliśmy Tomasza Drygajło, akredytowanego instalatora pomp ciepła firmy Panasonic AQUAREA działającego na terenie całego Śląska, który zajmuje się montażem m.in. urządzeń AiO Compact.

Wcześniej montowaliśmy pompy ciepła typu split, ale z rozproszonym układem, czyli z oddzielnym zbiornikiem c.w.u. W przypadku montażu pomp ciepła All in One, a zwłaszcza All in One Compact montaż jest prostszy. AiO Compact to rozwiązanie, w którym wszystko jest spakowane w jednej zwartej obudowie i jest to bardzo ciekawe rozwiązanie. - komentuje Tomasza Drygajło.

No właśnie, co właściwie znajduje się w środku tego urządzenia? Największą przestrzeń wewnątrz AiO Compact zajmuje zasobnik ciepłej wody użytkowej o pojemności 185 litrów. Izolację cieplną zbiornika c.w.u. zapewnia technologia Panasonic U-Vacua, czyli próżniowy panel izolacyjny (VIP) o bardzo niskiej przewodności cieplnej, zapewniający około 19 razy bardziej skuteczną izolację niż standardowa pianka poliuretanowa. Dzięki zastosowaniu tej technologii, podgrzewacz CWU posiada rzadko spotykaną klasę energetyczną A. Ponadto, wewnątrz jednostki wewnętrznej znajdują się:

  • Pompa wody klasy A o zmiennej prędkości obrotowej
  • Filtr magnetyczny z zaworami odcinającymi
  • Naczynie wzbiorcze
  • Przepływomierz wirowy
  • Grzałka rezerwowa
  • Zawór bezpieczeństwa
  • Zawory odpowietrzające
  • Zintegrowany zawór trzydrogowy

Kompaktowa budowa oznacza oszczędność pieniędzy i czasu podczas montażu. Instalator nie musi dokupować komponentów takich jak zawór trójdrogowy, a montaż ogranicza się do podpięcia kilku króćców, które wyprowadzone są od góry urządzenia. Kompaktowa budowa nie powoduje utrudnień z konserwacją podzespołów znajdujących się w środku. Producent zachował prosty dostęp do części hydraulicznych dzięki mechanizmowi otwieranych drzwi.

Dzięki temu, montaż tego urządzenia może okazać się znacznie łatwiejszy niż montaż innych dostępnych na rynku modeli. Sam czas montażu jest bardzo krótki. Podczas montażu potrzebujemy podłączyć pięć króćców i ewentualnie wpiąć pompę cyrkulacji ciepłej wody użytkowej. Co na plus? Model ten może w 100% zastąpić pompy z układem rozproszonym.

Parametry urządzenia

W tabeli zestawiono najważniejsze parametry pompy ciepła Panasonic Aquarea AiO Compact. W tym przypadku wzięto pod uwagę jednostkę o mocy grzewczej równej 9 kW.

*podane wartości dotyczą pompy ciepła AiO Compact o nominalnej mocy grzewczej 9 kW.

Pompa AiO Compact charakteryzuje się szerokim zakresem mocy nominalnych od 3,2 kW do 9 kW. Ponadto instalacja pompy AiO Compact wiąże się z możliwością uzyskania zwiększonego finansowania w programie “Czyste Powietrze” ze względu na wysoką klasę efektywności energetycznej A+++. Pompa działa również na przyjazny dla środowiska czynnik chłodniczy R32, który ma bardzo niskie GWP, czyli potencjał wpływu na tworzenie globalnego ocieplenia.

Wymiary urządzenia wzorowane standardami sprzętu AGD

Compact nie jest jedyną pompą ciepła All in One oferowaną przez tego producenta. Panasonic oferuje również pompę ciepła AiO w wersji Standard. Jak sugeruje sama nazwa, wersja kompaktowa różni się od standardowego All in One’a przede wszystkim rozmiarem jednostki wewnętrznej. Kompaktowa jednostka wewnętrzna AiO Compact ma wysokość 164 cm, szerokość 58 cm oraz głębokość równą 60 cm, czyli jest o 16 cm niższa i o prawie 12 cm węższa od AiO Standard. Wymiary podstawy jednostki wewnętrznej AiO Compact są takie same jak w przypadku standardowych urządzeń AGD takich jak pralki i lodówki. Pompa nie wymaga także dodatkowej przestrzeni w swoim sąsiedztwie, dzięki czemu jednostka pasuje idealnie do każdej kuchni, małych pomieszczeń oraz pralni.

Mniejsze wymiary to także ułatwienie dla instalatorów. AiO Compact jest niższy od standardowego AiO o 16 cm. Jeżeli chodzi o montaż i wnoszenie jednostki wewnętrznej do budynku, to nie widać większych ograniczeń. Instalatorzy są w stanie przenieść urządzenie przez małe drzwi, ustawić np. pod schodami czy przenieść przez jakiekolwiek przewężenia w kotłowni.

Montując pompy mamy również do czynienia z budynkami przedwojennymi, w których w większości przypadków również nie ma problemu z montażem i wznoszeniem, urządzenie jest naprawdę kompaktowe. - komentuje instalator Tomasz Drygajło.

Zapytaliśmy również instalatorów, czy widzą trudności w przenoszeniu i transporcie urządzeń ze względu na rozmiar wynikający z zawarcia wszystkich komponentów wewnątrz jednej obudowy. W tej kwestii otrzymaliśmy zgodną odpowiedź. Ograniczenia związane z transportem jednostek na miejsce montażu oraz załadunkiem do samochodu dostawczego występują rzadko. W przypadku obu jednostek instalatorzy praktykują załadunek ręczny.

Do transportu służą wygodne uchwyty transportowe. Dzięki temu jednostki można bezpiecznie wnieść do auta i bez problemu mieszczą się w samochodzie w pozycji stojącej. Instalatorzy pomp ciepła w zdecydowanej większości dysponują podwyższonymi samochodami. Rzadko zdarza się, że ktoś ma mały samochód, który jest za niski. Jeżeli przestrzeń ładunkowa w samochodzie dostawczym ma np. 190 cm, to monterzy mają możliwość załadunku nawet bez wózka paletowego, czy podnośnika.

A w jakich miejscach nie jesteśmy w stanie zamontować AiO Compact? Oczywiście w niektórych sytuacjach będziemy zmuszeni postawić na pompę ciepła z układem rozproszonym. Montaż będzie utrudniony, a nieraz nawet niemożliwy np. w starych piwnicach, w których występują sklepienia łukowe lub piwnicach, do których jest utrudnione wejście. Jak wynika z doświadczeń instalatorów problemy mogą pojawić się wtedy, kiedy wejście do piwnicy jest pod schodami. Czasami może być problem z wykręceniem się całym urządzeniem na schodach. Jeżeli instalatorzy nie będą w stanie wnieść urządzenia do piwnicy w sposób bezpieczny, bez obijania i w kartonie, to rozsądnym rozwiązaniem będzie zastąpienie AiO Compact pompy ciepła z układem rozproszonym.

Jak wygląda AiO Compact?

Panasonic Aquarea AiO Compact nie muszą być jednak schowane w piwnicach i kotłowniach. Dlatego? Dzięki designowi. Odpowiedzią jest ich elegancki i nowoczesny wygląd, który pozwala na umieszczenie jednostki wewnętrznej w kuchni, pralni, a nawet w holu, bądź przedpokoju. Urządzenie przypomina sprzęt AGD nie tylko wymiarami podstawy, ale również estetyką wyglądu. Czy montaż jednostki wewnętrznej AiO Compact w miejscach takich jak kuchnia czy korytarz to powszechna praktyka? Jak najbardziej!

Mamy klienta, któremu regularnie zalewało piwnice. Z tego względu zdecydował się ją zasypać. Ostatecznie wybrał pompę ciepła AiO Compact zamontowaną w przedpokoju. Kompletnie nie przeszkadza mu to w komunikacji, jest to zwarta budowa. Generalnie klienci polecają takie rozwiązania. Decydując się na takie rozwiązanie możemy mieć problem jedynie w sytuacji, w której konieczne jest dołożenie dodatkowego bufora. - dodaje Tomasz Drygajło.

Zdaniem wielu instalatorów klienci porównują je właśnie do lodówek.

Kolejna zaleta! Dodatkowe pomieszczenie do dyspozycji mieszkańców

Na co warto jeszcze zwrócić uwagę? Jeżeli modernizujemy źródło ciepła z kotła węglowego na pompę ciepła i zdecydujemy się na montaż jednostki wewnętrznej AiO Compact np. w pralni albo korytarzu, możemy zaadoptować kotłownię jako pomieszczenie użytkowe. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe pomieszczenie, które możemy wykorzystać do innych celów.

Kiedy zdecydować się na AiO Compact?

Pompa ciepła AiO Compact będzie najlepszym wyborem, gdy inwestor nie dysponuje w swoim domu pomieszczeniem tj. kotłownią, czy piwnicą. W takich warunkach jednostka wewnętrzna pompy idealnie wpasuje się przestrzeń mieszkalną, a dzięki swojej zwartej budowie nie zajmie więcej miejsca niż sprzęt AGD o standardowych rozmiarach.

Kiedy rozważyć inny produkt?

W środku jednostki wewnętrznej AiO Compact znajduje się zbiornik c.w.u. o pojemności 185 litrów. Jeśli w budynku znajduje się kilka łazienek lub mieszka większa liczba osób, konieczne może być zastosowanie podgrzewacza CWU o większej pojemności. W takim przypadku warto wybrać układ rozproszony, w którym mamy dowolność w wyborze dodatkowych elementów.

Zobacz również