Dla sektora fotowoltaicznego przełomowym wydarzeniem w maju okazało się otwarcie pierwszej na świecie fabryki perowskitów. 21. maja 2021 roku, polska firma Saule Technologies otworzyła oficjalnie pilotażową linię produkcyjną perowskitów we Wrocławiu. Technologia uznawana jest za przełomową w sektorze energetyki słonecznej, gdyż wydrukowany materiał można zastosować praktycznie na każdej powierzchni.

Maj to również czas rekordów dla fotowoltaiki. Słoneczne dni w maju owocowały rekordową produkcją energii elektrycznej w PV. W niedzielę 9 maja między godziną 12:00 a 13:00 generacja wyniosła 3140,363 MWh. Co więcej, w godz. 13:00-14:00 generacja osiągnęła poziom 3111,350 MWh. W poniedziałek 10 maja padł kolejny rekord produkcji fotowoltaicznej w KSE. O godzinie 12:30 instalacje pracowały z mocą 3307,6 MW, a produkcja w godz. 12-13:00 wyniosła 3278,7 MWh. We wtorek 11 maja br. w godz. 12-13:00 został odnotowany kolejny godzinowy rekord produkcji w instalacjach fotowoltaicznych, a elektrownie słoneczne wyprodukowały łącznie 3 411,213 MWh. 12 maja Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały również, że według stanu na 31. mara 2021 r. moc zainstalowana w PV w KSE wyniosła 4469,8 MW.


Chcesz wiedzieć więcej o fotowoltaice? Zapisz się na PV-CON 2021!

Zapraszamy na kolejną edycję wyjątkowego, specjalistycznego spotkania branży fotowoltaicznej – dystrybutorów, instalatorów, projektantów.

PV-CON 2021 to spotkanie poświęcone aktualnemu rozwojowi rynku fotowoltaicznego w kontekście zmian zachodzących na rynkach światowych. Bądźcie z nami!

SZCZEGÓŁY ZNAJDZIESZ TUTAJ


Szansą dla OZE w Polsce jest walka ze smogiem i wsparcie w likwidacji kopciuchów. Dlatego bardzo cieszy informacja, że uzyskanie dofinansowania na zakup i montaż kotła na węgiel w programie Czyste Powietrze będzie możliwe tylko do 31 grudnia 2021 r. W efekcie od następnego roku nie będzie żadnego wsparcia dla tego rodzaju kotłów. Decyzja została podjęta w związku z wytycznymi Komisji Europejskiej, zapisami Krajowego Planu Odbudowy i Polskiego Ładu oraz obowiązującymi uchwałami antysmogowymi w poszczególnych województwach, które nakazują wymianę starych kotłów węglowych i ograniczają możliwość stosowania paliwa stałego – węgla.

Aktywności branżowe

 

Panasonic rozwija Contact Center dla użytkowników końcowych!

Dział ogrzewania i klimatyzacji Panasonic uruchomił w maju telefoniczną obsługę dla klientów końcowych. Celem Panasonic jest wsparcie swoich Dystrybutorów i Akredytowanych Instalatorów w obsłudze użytkowników indywidualnych.


Nowy wymiar sterowania temperaturą w pomieszczeniach od Viessmann

Viessmann idzie o krok dalej w dziedzinie sterowania temperaturą w pomieszczeniach. Nowy system sterowania występujący pod nazwą Single Room Control pozwala na określenie temperatury na poziomie poszczególnych pomieszczeń przez każdego z mieszkańców. Z poziomu programu, dla każdego pomieszczenia, w którym umieszczone są głowice termostatyczne użytkownicy mogą indywidualnie ustawić temperaturę komfortową i temperaturę oszczędną oraz zaprogramować automatyczne wymuszanie tych temperatur w cyklu tygodniowym.


GoodWe po raz 6. z rzędu z nagrodą TÜV Rheinland „All Quality Matters”

Dnia 28 kwietnia 2021 r. w Hangzhou odbyła się ceremonia wręczenia nagród „PV Awards”, organizowana przez TÜV Rheinland. Firma GoodWe po raz kolejny została uhonorowana nagrodą „All Quality Matters” w kategorii dużych instalacji domowych oraz małych instalacji komercyjnych i przemysłowych średniej mocy. To szósta z rzędu nagroda od TÜV dla GoodWe.


LONGi ustanawia rekord sprawności ogniwa N-type

Testy przeprowadzone w Instytucie Badań nad Energią Słoneczną (ISFH) w Hameln, w Niemczech potwierdziły, że sprawność konwersji monokrystalicznych ogniw bifacjalnych typu N opracowanych w LONGi Cell R&D Center osiągnęła rekordowe 25,09%! To pierwszy raz, gdy sprawność ogniwa TOPCon opartego na komercyjnej płytce krzemowej przekroczyła 25%.


NIBE z nową serią pomp ciepła!

Firma NIBE wprowadziła do oferty nowa serię pomp ciepła NIBE S. To nie tylko bezpieczne, oszczędne i komfortowe urządzenia, ale przede wszystkim inteligentne i zaawansowane technologie pozwalające na pełną integrację pompy ciepła z domem i jego mieszkańcami! Gruntowa pompa ciepła NIBE S1255 otrzymała medal Targów Kielce!

NIBE logo


Immergas pomaga w edukacji przyszłych instalatorów!

Immergas stawiając na wysoką jakość nie tylko swoich produktów i usług, ale także na jakość w edukacji przyszłych instalatorów. W związku z tym, firma zaangażowała się w projekt #zawódMożliwości. W ramach współpracy z OSFIS eksperci Immergas pomagają m.in. nauczycielom zawodu branży instalacyjno – serwisowej podnosić swoje kwalifikacje pedagogiczne. Nacisk został postawiony na szkolenia praktyczne nauczycieli, bo ich wysokie kwalifikacje i kompetencje zawodowe to wyższy poziom kształcenia uczniów do przyszłego zawodu instalatora, czy serwisanta.


BayWa autoryzowanym dystrybutorem modułów PV marki Hyundai i Trina Solar

W maju firma BayWa pochwaliła się certyfikatami potwierdzającymi, że została autoryzowanym dystrybutorem produktów marki Trina Solar oraz Hyundai. Dla klientów oznacza to pewność, że towar jest oryginalny i najwyższej klasy, a także zapewnioną gwarancję na produkty.


Jinko z nowym wysokowydajnym modułem PV w ofercie

Tiger Pro 54p to nowy produkt w ofercie JinkoSolar. Jego maksymalna moc wyjściowa wynosi 415 W, a maksymalna sprawność 21,3%.W odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów w niektórych regionach, wysokowydajny moduł Tiger Pro 54p jest dostępny w wersji całkowicie czarnej.


Solis numerem 2 na rynku indyjskim!

Firma Solis cieszy się dużą dynamiką rozwoju w Indiach! W pierwszym kwartale 2021 firma Solis zajęła drugie miejsce w udziale w rynku właśnie w Indiach. Krajobraz na indyjskim rynku fotowoltaiki jest bardzo konkurencyjny i zróżnicowany, a od momentu uruchomienia Solis ciężko pracował ze swoimi partnerami i instalatorami, aby rozwijać sieć partnerów.


 

Redakcja GLOBEnergia