W czerwcu nad sektorem fotowoltaicznym, a szczególnie nad mikroinstalacjami PV zebrały się burzowe chmury. Według zaproponowanych zmian przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne i ustawy o odnawialnych źródłach energii, od 2022 roku obowiązywać będzie nowy model prosumencki o charakterze sprzedażowym zamiast systemu opustów zakładającego bezgotówkowe rozliczenie wyprodukowanej i pobranej z sieci energii. Prosument ma być bardziej aktywnym uczestnikiem rynku. Okazuje się jednak, że data nie jest jeszcze potwierdzona na 100%, a likwidacja systemu opustów może być odsunięta w czasie.

W czerwcu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej potwierdził, że 1 lipca zostanie uruchomiony program Mój Prąd w wersji 3.0. Zasady będą praktycznie niezmienione względem starej wersji programu. Jedynie wysokość wsparcia będzie niższa niż w poprzednich dwóch edycjach i wyniesie 3000 zł do 50% wartości inwestycji. Została również zapowiedziana wersja 4.0., która ma zostać uruchomiona po wprowadzeniu nowego modelu prosumenckiego.

Dla branży OZE duże znaczenie mają również aukcje OZE, których wyniki właśnie poznaliśmy. Jedynie trzy z ośmiu przeprowadzonych aukcji zostały rozstrzygnięte. Łącznie zakontraktowano blisko 37 TWh energii elektrycznej o wartości ponad 8,5 mld zł. Wyniki aukcji pokazały, że fotowoltaika wypiera energetykę wiatrową.

Aktywności branżowe

Viessmann organizatorem projektu EKO Summer Camp

Viessmann od lat angażuje się w projekty, które mają na celu poprawę świadomości ekologicznej oraz promocję zdrowia i aktywnego stylu życia. W te wakacje przedsiębiorstwo zaprasza dzieci i młodzież na obozy o tematyce ekologiczno – sportowej nad polskim morzem.


Immergas rozszerza serię pomp ciepła Magis Pro V2 o nowe moce

Seria pomp ciepła Magis Pro V2 od Immergas została rozszerzona o moce 12, 14 i 16 kW. To pompy powietrze-woda typu split, wydajne i energooszczędne urządzenia, które wykorzystują powietrze jako źródło ciepła. Ich klasa energetyczna dla temperatury zasilania 35°C wynosi nawet A+++. Pompy pracują w temperaturze zewnętrznej nawet do -25°C, ich uruchomienie jest bezpłatne, a ochrona gwarancyjna może zostać przedłużona nawet do 5 lat.


3 lata gwarancji na wszystkie pompy ciepła NIBE

W związku z obchodami 20 –lecia NIBE w Polsce, NIBE-BIAWAR zmienia warunki gwarancji na systemy pomp ciepła z wyposażeniem. Gwarancja podstawowa została wydłużona z 2 do 3 lat z możliwością przedłużenia do lat 5. Ponadto producent udziela dodatkowej 5-letniej gwarancji na sprężarkę. Warunkiem udzielenia gwarancji na sprężarkę jest coroczny przegląd, podłączenie pompy do Internetu oraz zarejestrowanie urządzenia w NIBE Uplink, MyUpway lub myUplink.

NIBE logo


STIEBEL ELTRON ogłasza promocję na pakiety z pompami ciepła!

Stiebel Eltron ogłosił promocję na pakiety z pompami ciepła typu MONOBLOK. Promocją zostały objęte:
– HPA 8 Plus COOL FLEX Set. Pakiet dedykowany do nowych domów o powierzchni 100-220 m2
– HPA 7/10/13 Premium COOL BASIC Set. Pakiet zaprojektowany na potrzeby nowych i modernizowanych domów o powierzchni 100-400 m2 w trzech opcjach mocy
– LWZ 8 CS Premium. Wielofunkcyjna centrala grzewcza z wbudowaną powietrzną pompą ciepła. Przeznaczona do nowych domów o powierzchni do 200 m2.
Wszystkie pakiety zostały objęte 3 letnią gwarancją z pełnym osprzętem STIEBEL ELTRON z możliwością przedłużenia do 5 lat.


Nowe kompaktowe jednofazowe jednostki Aquarea High Performance Generacji J typu All-In-One od Panasonic

Panasonic wprowadza do oferty nowe, jednofazowe, grzewczo-chłodzące kompaktowe jednostki Aquarea High Performance Generacji J typu All-In-One.
Wyróżnia je czynnik chłodniczy R32, najwyższy poziom COP: 5,33, minimalna powierzchnia zajmowaną przez urządzenie: 598 x 600 mm, krótszy czas montażu, łatwa konfiguracja sterownika, łatwiejsza instalacja i konserwacja.


KENO zwiększa ilość zakontraktowanych dostaw modułów LONGi Solar

Polski dystrybutor zwiększył ilość zakontraktowanych dostaw modułów LONGi Solar z 300 MW do 0,5 GW, aby zagwarantować wysoką dostępność towaru swoim klientom. Dodatkowo rozszerzył powierzchnię magazynową do 20.000m2 oraz przeprowadził certyfikowane szkolenia z zakresu magazynowania energii.

 


Zagraj z GoodWe w grę i ocal planetę! Do wygrania karty podarunkowe Amazon!

W ramach kampanii Green Planet, GoodWe rozdaje karty podarunkowe Amazon o wartości 1000 USD. Aby wygrać taką kartę, wystarczy śledzić firmę w mediach społecznościowych, udostępnić zdjęcia z projektu GoodWe i zrzut ekranu z portalu SEMS, opublikować je w mediach społecznościowych i oznaczyć GoodWe, a następnie potwierdzić swój udział za pomocą oficjalnych kont GoodWe w mediach społecznościowych. Firma wybierze 5 najlepszych uczestników o największym pozytywnym wpływie na środowisko (redukcja CO2, posadzone drzewa i zaoszczędzony węgiel). Akcja trwa do 5.07.2021!


LONGi wprowadza moduł bifacjalny z ogniwami TOPCon typu N

Podczas SNEC 2021 w Szanghaju firma LONGi zaprezentowała swój nowy produkt Hi-MO N – pierwszy moduł bifacjalny z ogniwami TOPCon typu N. Hi-MO N utrzymuje optymalny rozmiar modułu i wykorzystuje 72 ogniwa o wymiarach 182 mm x 182 mm. Sprawność konwersji wynosi do 22,3%, a moduł w masowej produkcji osiąga moc 570 W. Zaprojektowany z myślą o zapewnieniu ultrawysokiej wydajności i jak najniższym LCOE, Hi-MO N ma być flagowym produktem prowadzącym do przełomu przemysłowego w zakresie sprawności modułów i uzysku energii.


Aplikacja doborowa pomp ciepła Ecodan od Mitsubishi Electric

Mitsubishi Electric zaprasza do skorzystania z aplikacji doboru pomp ciepła Ecodan. Aplikacja umożliwia samodzielne przygotowanie propozycji doboru systemu pomp ciepła Ecodan, według wskazanych przez użytkownika parametrów. Dobór pompy ciepła dokonywany jest na podstawie wprowadzanych przez użytkownika danych odnośnie planowanego systemu pompy ciepła oraz miejsca jego instalacji. Należy pamiętać, iż wynik doboru stanowi jedynie sugestię, a jego poprawność należy każdorazowo skonsultować z projektantem instalacji oraz firmą wykonującą instalację.


BayWa nawiązuje współpracę z GoodWe!

BayWa r.e. Solar Systems – Globalny dystrybutor PV w Polsce nawiązał współpracę z firmą GoodWe. Dzięki temu partnerstwu produkty i usługi firmy BayWa r.e. Solar Systems będą jeszcze lepiej dostosowane do potrzeb polskiego rynku fotowoltaicznego.


Jinko prezentuje nowe wysokowydajne moduły PV

Jinko Solar wprowadził na rynek moduły Tiger Pro mocy 415W i moduły TOPCon typu N mocy 625W, które odzwierciedlają głównie trendy i rozwój na wielu rynkach PV. Moduły zostały zaprezentowane podczas SNEC2021 w Szanghaju.


Solis zdobywa liczne nagrody podczas SNEC 2021

Podczas SNEC 2021, firma Solis otrzymała „Nagrodę Honorową APVIA za osiągnięcie technologiczne (w kategorii Przedsiębiorstwo)” w ramach 5. dorocznej konferencji Asian Photovoltaic Industry Association (APVIA) Awards 2021. Firma zdobyła ponadto nagrodę PV Brand Lab (PVBL) 2020 Global Top PV Brand i zajęła piąte miejsce w rankingu wartości marek falowników. Otrzymała również wyróżnienie od Narodowego Centrum Kontroli Jakości PV (CPVT) – Outdoor Evidence Base (Yinchuan).


 

Redakcja GLOBEnergia