Jednym z najważniejszych wydarzeń w listopadzie 2020 roku z punktu widzenia branży fotowoltaicznej było dołożenie dodatkowych środków w wysokości 100 milionów złotych do puli programu Mój Prąd, którego budżet wyczerpał się 6 listopada. Dodane środki przysporzą 20 000 mikroinstalacji PV. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oszacował kwotę w oparciu o średnią liczbę wniosków wpływających codziennie do Funduszu. Jeżeli środków mimo wszystko zabraknie dla niektórych beneficjentów, pozostanie możliwość złożenia wniosku w nowej edycji programu, która została zapowiedziana na pierwszą połowę 2021 roku.

13 listopada 2020 r. w Dzienniku Ustaw RP zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie pobierania opłaty mocowej i wyznaczania godzin doby przypadających na szczytowe zapotrzebowanie na moc w systemie. Opłata mocowa wejdzie w życie w styczniu 2021 roku.

Listopad to także miesiąc aukcji OZE. 3 listopada odbyła się pierwsza w tym roku aukcja OZE, jedyna przeznaczona dla instalacji istniejących i dedykowana źródłom, które wykorzystują wyłącznie biogaz rolniczy, w tym w wysokosprawnej kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1 MW. Druga z zaplanowanych na ten rok aukcji, przeznaczona dla nowych instalacji o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1 MW, wykorzystujących wyłącznie biogaz inny niż rolniczy (składowiskowy, biogaz z oczyszczalni ścieków), dedykowanych instalacji spalania biomasy, układów hybrydowych, w tym w wysokosprawnej kogeneracji, a także instalacji termicznego przekształcania odpadów oraz dedykowanych instalacji spalania wielopaliwowego, odbyła się 5 listopada. 10.11.2020 r odbyła się aukcja dotycząca nowych instalacji mniejszych niż 1 MW dla hydroenergii, biopłynów, geotermii oraz wiatru na morzu. 12 listopada odbyły się aukcje dla nowych instalacji mniejszych niż 1 MW wykorzystujących biogaz inny niż rolniczy (składowiskowy, biogaz z oczyszczalni ścieków), dedykowanych instalacji spalania biomasy, układów hybrydowych, w tym w wysokosprawnej kogeneracji, a także instalacji termicznego przekształcania odpadów oraz dedykowanych instalacji spalania wielopaliwowego.

Aukcje z 10.11 i 12.11 pozostały nierozstrzygnięte.

Aukcja dla takich instalacji, ale większych niż 1 MW odbyła się 17.11.2020 r. Na 19.11.2020 r. zostały zaplanowane aukcje dotyczące biogazu rolniczego w instalacjach większych niż 1 MW. Obie te aukcje zostały nierozstrzygnięte, ponieważ nie zgłosiła się wymagana liczba oferentów.

Jako ostatnie w tym miesiącu zaplanowane zostały aukcje w koszykach tradycyjnie już cieszących się największą popularnością tj. dla dużych instalacji wiatrowych i fotowoltaicznych, które odbyły się 26 listopada bieżącego roku.

Aukcja dla małych instalacji wiatrowych i fotowoltaicznych odbędzie się 3 grudnia.

Aktywności branżowe

Viessmann otwiera sklep internetowy

6 listopada wystartował oficjalny sklep internetowy marki Viessmann. W ofercie znajdują się wybrane produkty firmy. W bonusie – bezpieczne zakupy z dostawą pod same drzwi i usługa montażu przez profesjonalistów!


Fronius nagradza firmy wykonawcze

26.11.2020 r. odbyła się V Konferencja Fronius System Partnerów. Podczas Konferencji firma Fronius rozstrzygnęła konkurs na najlepsze referencje 2020 z falownikami Fronius!


SolarEdge z bezpłatnym kursem online

Zespół ekspertów ds. szkoleń w SolarEdge opracował 90-minutowy program szkoleniowy, który wprowadza uczestnika w jego pierwszą instalację SolarEdge. EDGE Academy powstała z potrzeby edukowania, rozwoju i ciągłego doskonalenia. Kurs jest bezpłatny, a na koniec można otrzymać certyfikat ukończenia! 


Nowe moduły w ofercie Corab

Corab wprowadza do swojego portfolio nowe moduły full black z ogniwami monokrystalicznymi typu half-cut. Moduły Encor to połączenie ENergii płynącej ze słońca z doświadczeniem i przywiązaniem do wysokiej jakości firmy CORab. To dedykowana marka modułów wykonywanych na specjalne zamówienie Corab. Nowe moduły są efektem współpracy firmy z instalatorami i odpowiedzią na ich oczekiwania.


Solis z podsumowaniem III kwartału 2020 r.

Jak wynika ze sprawozdania finansowego Ginlong Technologies, przychody firmy w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku wyniosły 202 mln USD, co oznacza wzrost o 74% rok do roku. Zysk netto przypadający spółce dominującej wyniósł 31,4 mln USD, co oznacza wzrost rok do roku o 189% i wzrost w ujęciu miesięcznym o 53%!


GoodWe uruchamia program dla instalatorów GoodWe PLUS+

Po debiucie giełdowym spółka GoodWe Europe ogłosiła plany uruchomienia programu dla instalatorów PV w całym regionie EMEA. Program ma na celu konsolidację profesjonalnych szkoleń z zakresu fotowoltaiki i serwisu posprzedażowego w ramach nowej inicjatywy GoodWe PLUS+! Uczestniczący instalatorzy mają szansę skorzystać z wyjątkowego szkolenia, jak również z przedłużenia gwarancji do 10 lat dla wszystkich falowników sieciowych o mocy do 20kW bez dodatkowych kosztów.


Dostawy bifacjalnych modułów LONGi przekroczyły 10 GW

W 2017 roku firma LONGi stała się jednym z pierwszych dostawców, którzy promowali technologię bifacjalną za pomocą modułu Hi-MO2. Obecnie moduły bifacjalne są jednym z bardziej dojrzałych rozwiązań w technologii paneli fotowoltaicznych. 20 listopada firma LONGi poinformowała, że dostawy wysokowydajnych modułów bifacjalnych firmy osiągnęły 10 GW, a firma oczekuje, że do końca 2020 r. produkcja osiągnie 12 GW!


Jinko we współpracy z LONGi i JA Solar

Dla branży fotowoltaicznej istotnym wydarzeniem z listopada była konferencja trzech wiodących producentów modułów fotowoltaicznych z Chin – JinkoSolar, JA Solar i LONGi Green Energy, podczas której producenci ogłosili, że już w niedalekiej przyszłości moduły z ogniwami M10 o wymiarach 182 mm x 182 mm staną się dla nich głównym nurtem. Trzej giganci ogłosili, że w 2021 roku będą dysponować roczną zdolnością produkcyjną takich modułów na poziomie 54 GW.


JBG PV pomoże w uzyskaniu dotacji!

Przedsiębiorcy z sektora MŚP, prowadzący działalność w województwie śląskim mogą skorzystać z programu dotacyjnego “50 kW na start” uruchomionego przez WFOŚiGW w Katowicach. Zainteresowani mogą znaleźć moduły fotowoltaiczne w ofercie lokalnego producenta – JBGPV. Firma w ramach tego programu przygotowała specjalną ofertę cenową wraz z ustaleniami p.poż., posiada rezerwę ekip montażowych oraz deklaruje pomoc we wszelkich formalnościach. Nabór do programu potrwa do końca grudnia.


KENO zaprasza na serię webinarów

W listopadzie firma KENO organizowała webinary, podczas których można było posłuchać ekspertów w branży fotowoltaicznej. Seria webinarów trwa dalej. Kolejne szkolenie odbędzie się już 10 grudnia!


SPIUG z raportem urządzeń grzewczych

III kwartał roku w branży instalacyjno-grzewczej jest zwykle okresem szczytowej sprzedaży urządzeń i elementów instalacji grzewczych w Polsce. Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych opublikowało raport podsumowujący rynek w Polsce w III kwartale 2020. Raport jest dostępny na stronie Stowarzyszenia!


Suntech na DigiCon Solar & Storage

DigiCon Solar & Storage to zintegrowana platforma, która łączy rynek elektroniczny, międzynarodową wymianę wiedzy i nieograniczone możliwości tworzenia sieci w unikalnym wirtualnym środowisku stworzonym z myślą o przemyśle słonecznym i magazynowaniu energii. Na platformie, po bezpłatnej rejestracji można odwiedzić stoisko Suntech!


Pozostałe aktywności branżowe

  • Firma Panasonic poinformowała, że kilka urządzeń z gamy Aquarea uzyskało certyfikat Keymark, potwierdzający wysoki standard pomp ciepła.
  • Inwestując w pakiet ecoComfort od Vaillant, można uzyskać zwrot kosztów wydłużonej gwarancji. Co miesiąc do wygrania jest 5 zwrotów, wystarczy odpowiedzieć na pytanie konkursowe. Promocja trwa od 15.09 do 14.12.2020 r.
  • Do 31.12.2020r. firma Stiebel Eltron oferuje dwie nowoczesne, powietrzne pompy ciepła w pakietach promocyjnych.
  • Dimplex opublikował cennik nowości 2020/2021. Oprócz cen znajdują się w nim rozszerzone dane techniczne, rysunki wymiarowe, charakterystyki wydajności, zestawienia osprzętu oraz przykłady instalacji.
  • W listopadzie firma FOTON Technik przedstawiła premierę nowego rozwiązania – COMFORT Home, które daje użytkownikowi jeszcze więcej korzyści z wykorzystywania energii słonecznej. COMFORT Home to koncept składający się z produktów, dostosowanych do potrzeb klientów, podzielony na cztery kategorie: energia, równowaga, niezależność oraz synergia.

Redakcja GLOBEnergia