W kontekście aktywności na rynku OZE w marcu 2021, nie sposób nie wspomnieć o określeniu daty kosztów kwalifikowanych w nowej wersji programu Mój Prąd 3.0.Osoby, które zamontowały instalację fotowoltaiczną pomiędzy naborami, będą mogły złożyć wniosek do programu Mój Prąd 3.0., którego uruchomienie planowane jest na 1 lipca 2021 roku. 1 lutego 2020 r. będzie datą ponoszenia kosztów kwalifikowanych w nowej edycji programu.

Warto również wspomnieć, że 10 marca br. w Monitorze Polskim ukazała się Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. (PEP 2040), czyli mapa drogowa transformacji energetycznej Polski.To długo oczekiwany dokument przez branżę energetyczną.

Dla Redakcji Globenergia marzec był również bardzo ważnym miesiącem. 9.03.2021 roku odbyło się XIV Forum Pomp Ciepła. Wydarzenie rozpoczęło wystąpienie Ireneusza Zyski – Sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz pełnomocnika rządu ds. odnawialnych źródeł energii. Przedstawiciel rządu przedstawił perspektywy rozwoju pomp ciepła oraz OZE w Polsce. Minister podkreślił, że w ciągu najbliższych 4-5 lat tj. od 2025 r. rynek powinien ukierunkować się na instalacje pomp ciepła czy też ogrzewnictwa opartego o energię elektryczną. Ireneusz Zyska powiedział, że rząd przewiduje dwa scenariusze rozwoju rynku pomp ciepła w Polsce do 2030 r. Pierwszy przewiduje, że za 10 lat w Polsce będzie zainstalowanych łącznie ponad 1 mln pomp ciepła. Scenariusz optymistyczny zakłada instalację nawet 2 mln pomp ciepła.

Po Wiceministrze Klimatu, ze studiem połączył się Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki. Przedstawiciel NFOŚiGW podkreślił, że fundusz wraz z wojewódzkimi jednostkami oraz Bankiem Ochrony Środowiska jest na stałe obecny w przedsięwzięciach z obszaru transformacji i efektywności energetycznej budownictwa.

Podczas wydarzenia zostały poruszone takie tematy jak: rola i perspektywy rozwoju pomp ciepła w Polsce, sposoby finansowania dla pomp ciepła, rynek pomp ciepła 2020/2021, etyka firm wykonawczych, makdonaldyzacja pomp ciepła w Polsce, bariery rozwoju rynku pomp ciepła w Polsce, notowania cenowe, WT 2021 i wybory przed którymi stają inwestorzy, rozwój rynku pomp ciepła, zagrożenia i korzyści dla instalatora, ekologiczne, powietrzne pompy ciepła dedykowane do kompleksowej termomodernizacji budynków, miejsce pomp ciepła typu split i monoblok na rynku, wykorzystanie bufora w pompie ciepła, pompy ciepła do zastosowań komercyjnych, wyznaczanie punktu biwalencyjnego, kompleksowość obsługi i oferowanych produktów na rynku pomp ciepła, niedoceniane źródła energii – Słońce, zielone gazy oraz prognoza rozwoju rynku gruntowych pomp ciepła w świetle danych z Narodowego Archiwum Geologicznego. Pełną relację z wydarzenia przeczytaj TUTAJ

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także patronatem Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, Porozumienia Branżowego na rzecz efektywności energetycznej POBE, Polskiego Instytutu Geologicznego-Polskiego Instytutu Badawczego, Centrum Energetyki Odnawialnej oraz Targów ENEX. Partnerami wydarzenia były takie firmy jak Mitsubishi Electric, NIBE, Viessmann, Fronius, Daikin, Panasonic, SPIUG, Galmet, Stiebel Eltron oraz NETSU.

Aktywności branżowe

Viessmann wyróżniony w rankingu „Diamenty Forbesa” 2021

Firma Viessmann znalazła się wśród laureatów prestiżowego grona „Diamentów Forbesa” 2021 – rankingu polskich przedsiębiorstw, najszybciej zwiększających swoją wartość w ciągu ostatnich trzech lat. Wyniki rankingu opracowane zostały w redakcji Forbes na podstawie szwajcarskiej metody wyceny wartości firmy. Wśród kluczowych kryteriów znalazły się m.in. wyniki finansowe, wartość majątku, historia płatnicza, wiarygodność płatnicza czy brak negatywnych zdarzeń prawnych.


Pompy ciepła Panasonic Aquarea z certyfikatem Passive House

Pompy ciepła Panasonic Aquarea High Performance serii J otrzymały certyfikat Passive House! To aktualnie jedyny produkt typu powietrze-woda z tym certyfikatem!


Hybrydowy falownik z serii ET od GoodWe dostępny w Polsce

GoodWe wprowadza na polski rynek trójfazowe falowniki hybrydowe z serii ET, dedykowane zarówno do zastosowań domowych, jak i komercyjnych. Producent zapewnia, że zastosowane rozwiązania, takie jak zintegrowana funkcja bezprzerwowego zasilania (UPS) z automatycznym czasem przełączania poniżej 10 milisekund, funkcja ograniczenia eksportu oraz możliwość przeciążenia falownika po stronie prądu przemiennego na poziomie 10% mają przyczynić się do optymalizacji działania systemu fotowoltaicznego, maksymalizacji zużycia własnego oraz zwiększenia własnej niezależności energetycznej.


LONGi jedynym dostawcą modułów z oceną AAA w pierwszym kwartale 2021 r.

PV-Tech i Solar Media Research opublikowały niedawno kwartalny raport najbardziej niezawodnych i wiarygodnych dla banków producentów fotowoltaicznych – 2021-Q1 PV ModuleTech Bankability Quarterly Ratings. Według raportu, w pierwszym kwartale 2021 roku firma LONGi Solar utrzymała pozycję jedynego producenta modułów z oceną AAA. To najwyższa możliwa do osiągnięcia ocena.


Magazyn BayWa r.e. w Polsce

Globalny deweloper, dostawca usług i dystrybutor energii odnawialnej, BayWa r.e., przedstawił plany otwarcia pierwszego magazynu w Polsce. Nowy obiekt mieści się w pobliżu lokalnego biura sprzedaży i zostanie otwarty z poczatkiem kwietnia 2021 r.


NIBE uruchamia Szwedzką Dotację

Od 01.03.2021 do 31.05.2021 lub do wyczerpania zapasów obowiązuje promocja na pompy ciepła NIBE. Dotacją objęto łącznie 300 sztuk gruntowych pomp ciepła oraz 500 sztuk powietrznych pomp ciepła NIBE. Promocja przeznaczona jest dla końcowych użytkowników, którzy dokonają zakupu pompy ciepła, za pośrednictwem wybranej firmy instalacyjnej lub dystrybutora w okresie trwania promocji.NIBE logo


Immergas z nowymi hybrydowymi pompami ciepła

Od 1 kwietnia do oferty Immergas zostanie wprowadzona nowa generacja hybrydowych pomp ciepła Magis Combo V2. Najwyższa klasa energetyczna A +++, czynnik chłodniczy R32, praca w ekstremalnie niskich temperaturach powietrza to tylko niektóre z zalet nowej generacji tych urządzeń. Od 1 kwietnia będzie można również przedłużyć gwarancję do 5 lat na wszystkie pompy ciepła z nowej generacji.


Jinko Solar z wyróżnieniem za niezawodność

Jinko Solar zostało sklasyfikowane jako „Overall High Achiever” w raporcie dotyczącym wskaźników modułów fotowoltaicznych 2020 („PVMI 2020”) opublikowanym przez Centrum Testowania Energii Odnawialnej („RETC”). JinkoSolar otrzymało wyróżnienie w trzech podstawowych kategoriach: niezawodność, wydajność i jakość.


Solis z nagrodą Top Brand PV Inverters od EuPD Research

Ginlong (Solis) Technologies został nagrodzony znakiem Top Brand PV 2021 w Holandii. Nagroda została przyznana w oparciu o przeprowadzony sondaż wśród holenderskich instalatorów PV przez EUPD Research, instytucję badań rynkowych i ekonomicznych z siedzibą w Bonn.

Redakcja GLOBEnergia