Sierpień to kolejny dobry miesiąc dla fotowoltaiki. Według stanu na 1. sierpnia 2020 roku, moc zainstalowana w fotowoltaice wyniosła 2261,347 MWp. Tylko w lipcu, w ciągu jednego miesiąca przyłączono do sieci 152,4 MWp. Warto wspomnieć, że Operatorzy podsumowali liczbę przyłączonych mikroinstalacji w pierwszym półroczu 2020 roku. PGE Dystrybucja przyłączyła do sieci prawie 41 tysięcy mikroinstalacji, Tauron ponad 34,5 tysiąca, Energa – 20 tysięcy, a Enea 14,6 tysiąca mikroinstalacji. Łączny wynik czterech największych polskich Operatorów po pierwszym półroczu 2020 wynosi około 110 tysięcy mikroinstalacji, czyli więcej, niż przyłączono w całym 2019 roku.

Na początku sierpnia ruszyła ogólnopolska infolinia Programu Czyste Powietrze, która ma funkcjonować przez następne 2,5 roku. Wnioskodawcy mogą skorzystać z infolinii zarówno przed złożeniem wniosku, jak i po jego złożeniu, jeżeli mają jakieś pytania lub wątpliwości dotyczące programu.

W sierpniu pojawiło się kilka aktów prawnych istotnych z punktu widzenia branży. Rada Ministrów przyjęła nowelizację projektu ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, dzięki której będzie możliwe uruchomienie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków oraz usprawnienie programów STOP SMOG i Czyste Powietrze. Po tym jak Sejm odrzucił uchwałę Senatu, stało się pewne, że definicja drewna energetycznego uwzględniona w ustawie OZE zostanie zmieniona. W Rządowym Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia Ministerstwa Klimatu, dzięki któremu zostanie ustalona minimalna moc przyłączeniowa dla wewnętrznych i zewnętrznych stanowisk postojowych związanych z budynkami użyteczności publicznej oraz wielorodzinnymi budynkami mieszkalnymi. Ministerstwo Klimatu przekazało również do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków systemu elektroenergetycznego, który uwzględni zasady funkcjonowania rynku bilansującego energii elektrycznej oraz przepisy dotyczące przyłączania urządzeń do sieci elektroenergetycznej. Warto również wspomnieć, że Ministerstwo Klimatu skierowało do konsultacji publicznych projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie aktualizacji wieloletniego „Programu polskiej energetyki jądrowej”.

Sierpień to również ważny miesiąc dla Redakcji GLOBEnergia! Uruchomiliśmy zapisy na dwa wydarzenia! Zapowiedź VII Kongresu Geotermalnego, którego jesteśmy współorganizatorami, a głównym organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Geotermiczne. Z powodu pandemii przełożono główne obrady kongresu na 2021, ale by zachować regularność spotkań, postanowiono spotkać się wirtualnie. Spotkanie odbędzie się już 22 września. III Kongres Trendy Energetyczne, którego jesteśmy organizatorem, odbędzie się 27 października 2020 roku. Oba wydarzenia są bezpłatne! Zapraszamy do zapisów!

Aktywności branżowe

 

5 lat gwarancji na pompy ciepła od Viessmann!

Firma Viessmann ogłosiła specjalną promocję! Od 1 sierpnia na wszystkie pompy ciepła przysługuje 5 lat gwarancji gratis!

GoodWe z nową serią falowników w Brazylii

Firma GoodWe wprowadziła w Brazylii nową linię falowników HT (100 – 136 kW), które stanowią najlepsze rozwiązanie dla wielkoskalowych projektów komercyjnych. Nowa seria HT bezproblemowo łączy w sobie różne zalety techniczne mające na celu osiągnięcie większych oszczędności, zwiększenie wydajności i zróżnicowanie dostępnych opcji monitorowania, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa na najwyższym możliwym poziomie.

Solis z Diamentową Nagrodą SNEC 2020

Podczas SNEC 2020 falownik Solis o ultrawysokiej mocy 255kW zdobył Diamentową Nagrodę “Terawatt Diamond Award”. Inwerter został doceniony jako wydajny, bezpieczny, inteligentny i ekonomiczny.

Magazyny energii w ofercie Corab

Firma Corab dostrzegając rosnące zainteresowanie różnymi sposobami magazynowania energii poszerza swoją ofertę. Na razie w ofercie pojawił się falownik hybrydowy HYD 3600 ES oraz Bateria AMASS GTX2000. Wkrótce do oferty Corab dołączą kolejne produkty z tej kategorii.

LONGi z oceną AAA w dwóch rankingach!

Po raz kolejny firma LONGi została doceniona przez ranking PV-Tech i jako jedyny producent modułów fotowoltaicznych otrzymała najwyższą ocenę AAA w rankingu oceny zdolności bankowej. Również BloombergNEF w swoim raporcie BNEF 3Q 2020 Global PV Market Outlook przyznał LONGi ocenę AAA.

JinkoSolar z modułami 600+W!

Jinko Solar wkroczył w erę modułów wysokiej mocy 600+W z nowymi modułami Tiger Pro typu N. Moduły o mocy 610W o bardzo wysokiej sprawności na poziomie 22,3% zostały zaprezentowane podczas SNEC 2020.

Fronius zaprasza na wirtualne targi!

Firma Fronius zaprasza na swoje pierwsze wirtualne targi! Targi energetyki słonecznej pod znakiem 24 godzin słońca, odbędą się już 16 września 2020 roku. Program targów obejmuje innowacyjne rozwiązania dla domów wielorodzinnych, jednorodzinnych, małych firm, aż po komercyjne parki fotowoltaiczne.

Solaredge wyróżnione podczas Fire Expo 2020

Rozwiązanie SafeDCTM od Solaredge zostało wyróżnione podczas Fire Expo 2020 jako najlepsze zintegrowane rozwiązanie bezpieczeństwa w falownikach fotowoltaicznych z optymalizacją mocy.

Promocja na falowniki w KENO

Keno oferuje nową promocję na falowniki. Przy zakupie min. 8 szt można otrzymać dodatkowe 2% rabatu na falowniki dowolnego producenta.

Solplanet z Diamentową Nagrodą SNEC 2020

Podczas SNEC 2020,domowe inteligentne falowniki łańcuchowe ASW3000-S/4000-S/5000-S zdobyły Diamentową Nagrodę “Terawatt Diamond Award” ze względu na swoją wysoką wydajność i inteligentne rozwiązania systemowe!

solplanet

Nowa fabryka i nowe moduły od Suntech

Sierpień to czas nowości dla firmy Suntech! Producent zwiększył swoje zdolności produkcyjne dzięki nowej fabryce w Wuxi o mocy 1,5GW oraz wystartował z produkcją nowych, wysokowydajnych modułów PV wyposażonych w zaawansowane technologie. Wśród nowych produktów znalazły się moduły heterozłączowe (HJT) oraz serie Ultra S/V/X!

JBGPV współtworzy Mapę Drogową Rozwoju Przemysłu Fotowoltaicznego

JBGPV wraz z innymi krajowymi firmami z branży fotowoltaicznej oraz Instytutem Energetyki Odnawialnej opracował Mapę Drogową Rozwoju Przemysłu Fotowoltaicznego w Polsce do 2030 roku. Jedną z głównych inicjatyw opracowania, jest budowa polskiej GigaFabryki ogniw fotowoltaicznych.

Pozostałe aktywności branżowe

  • Podczas targów SNEC PV Power Expo w Szanghaju, JA Solar zaprezentował najpotężniejszy moduł na świecie o mocy wynoszącej 810 Wp. Z kolei firma Tongwei zaprezentowała na targach moduł o mocy 780 Wp.
  • Firma Vaillant ogłosiła promocję na pompy ciepła. W terminie 15.08-15.10.2020 można uzyskać rabat w wysokości nawet 8 000 zł netto.
  • Do 31 sierpnia w firmie alpha innotec obowiązuje promocja na gruntowe pompy ciepła z serii alterra WZS(V)/SWC(V) z chłodzeniem pasywnym.
  • Stiebel Eltron oferuje promocję, w której za zakup kompletnego systemu z pompą ciepła i centralą wentylacyjną można zyskać 5 lat gwarancji i zaoszczędzić 1000 zł.
  • Galmet wprowadził aktualizację oprogramowania sterowników pomp ciepła, która pozwala na dostęp do nowych funkcji, proponuje nowe bardziej atrakcyjne i intuicyjne menu oraz większą stabilność pracy pompy ciepła.
  • W związku z pandemią, firma De Dietrich przygotowała poradniki dla: użytkowników urządzeń, hurtowni i sklepów instalacyjnych, instalatorów oraz serwisantów.
  • Dimplex zaprezentował profesjonalne narzędzie online do doboru pomp ciepła z aktualnej oferty i przeprowadzenia analizy techniczno-ekonomicznej dla wybranego systemu grzewczego.
  • Daikin ogłosił możliwość wydłużenia gwarancji nawet do 10 lat na pompy ciepła zakupione po 1 lipca 2020 roku. 5 lat gwarancji można uzyskać zamawiając do uruchomienia systemu Fabryczny Serwis Pomp Ciepła Daikin. Gwarancję na kolejne 5 lat można dokupić w ciągu roku na platformie Stand by Me.

Redakcja GLOBEnergia