Co nowego w branży? RADAR SIERPIEŃ 2021

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Sierpień mimo sezonu wakacyjnego okazał się bardzo dynamiczny dla branży OZE. W tym miesiącu ukazał się między innymi raport Najwyższej Izby Kontroli, która wzięła pod lupę rozwój OZE od 2017 do połowy 2020 roku. Kontrola działań Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Urzędu Regulacji Energetyki w tym okresie wykazała, że utrudnienia w funkcjonowaniu odnawialnych źródeł energii w Polsce nie zostały całkowicie wyeliminowane. Raport wykazał również bariery rozwoju, które w zależności od technologii były nieco inne. Szczegóły dotyczące raportu można znaleźć TUTAJ

W sierpniu zostały również uruchomione wyższe progi dochodowe w pilotażowych programach wspierających termomodernizację budynków wielorodzinnych, które działają w Pszczynie i województwie zachodniopomorskim. Śladem programu Czyste Powietrze, w którym wyższe progi dochodowe obowiązują od lipca, również w pilotażach, od 16 sierpnia tego roku, dla gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wynosi 2189 zł, a w przypadku gospodarstw wieloosobowych, próg dochodowy 1564 zł na osobę. O ile w takim razie wzrosły? Sprawdź TUTAJ

Ostatni miesiąc przyniósł również nowość w zakresie offshore. Na horyzoncie pojawiła się największa turbina wiatrowa o mocy aż 16 MW, która w ciągu roku swojej pracy będzie w stanie zasilić aż 20 tysięcy domów! Sprawdź ile ma metrów TUTAJ

Aktywności branżowe

Nowości produktowe i atrakcje samochodowe na Viessmann Driving Academy

Cały 2020 rok i początek 2021 roku był trudny dla branży pod względem spotkań, a okres wakacyjny to dobry moment na integrację. W sierpniu tego roku firma Viessmann zaprosiła swoich pracowników, partnerów oraz instalatorów do uczestnictwa w serii imprez szkoleniowo-integracyjnych promujących i prezentujących nowości produktowe marki. Imprezy w 6 lokalizacjach w Polsce uświetniły prezentacje STOP SMOG CAR, czyli szkoleniowego pojazdu z ekologicznymi urządzeniami grzewczymi: pompą ciepła powietrze/woda Vitocal 200-A, najnowszym kondensacyjnym kotłem gazowym Vitodens 200-W oraz panelami fotowoltaicznymi i oczyszczaczem powietrza HL-OP-15 oraz tira produktowego Viessmann Truck – wyposażonego w najnowsze produkty Viessmann. Dodatkiem były szkolenia z zasad bezpiecznej jazdy oraz wiele atrakcji motoryzacyjnych, takich jak jazda po alkoholu i narkotykach, dachowanie, czy jazda po łuku poślizgowym.


NIBE rozszerza swoją SMART ofertę

Branży OZE nie byłoby bez produktów i urządzeń zaawansowanych technologicznie, które są stale rozwijane i doskonalone! NIBE rozszerza swoją SMART ofertę, a do najbardziej zaawansowanej technologicznie serii urządzeń NIBE S dołączają dedykowane akcesoria bezprzewodowe SMART HOME – sterownik pokojowy z 2,8” dotykowym wyświetlaczem RMU S40, czujnik temperatury i wilgotności THS 10, przekaźnik z wtyczką zasilającą RPP 10, czujnik dwutlenku węgla CDS 10 oraz termostat pokojowy z wyświetlaczem ROT 10. Akcesoria te pozwalają podzielenie domu na aż 7 stref klimatycznych oraz na bezprzewodową komunikację z pompą ciepła dzięki połączeniu w sieci Wifi. Akcesoria SMART HOME stanowią integralną część inteligentnego i energooszczędnego domu z pompą ciepła.

NIBE logo


STIEBEL ELTRON z promocją na pakiety z pompami ciepła!

Jak urządzenia, to również promocje, które je obejmują! W Stiebel Eltron obowiązuje obecnie promocja na pakiety z pompami ciepła typu MONOBLOK. Promocją zostały objęte:
– HPA 8 Plus COOL FLEX Set. Pakiet dedykowany do nowych domów o powierzchni 100-220 m2
– HPA 7/10/13 Premium COOL BASIC Set. Pakiet zaprojektowany na potrzeby nowych i modernizowanych domów o powierzchni 100-400 m2 w trzech opcjach mocy
– LWZ 8 CS Premium. Wielofunkcyjna centrala grzewcza z wbudowaną powietrzną pompą ciepła. Przeznaczona do nowych domów o powierzchni do 200 m2.
Wszystkie pakiety zostały objęte 3 letnią gwarancją z pełnym osprzętem STIEBEL ELTRON z możliwością przedłużenia do 5 lat.


WIEM, JAK BYĆ EKO i #razemdlaczystegopowietrza - dwie kampanie Immergas

Branża OZE to jednak nie tylko urządzenia. To także kampanie, które zbliżają i integrują ludzi, a oprócz tego pomagają wspólnie działać na rzecz czystego środowiska. WIEM, JAK BYĆ EKO i #razemdlaczystegopowietrza to dwie kampanie Immergas, które mają na celu zwrócenie uwagi na problem smogu i zanieczyszczonego powietrza w Polsce. Poprzez kampanie, marka pragnie zachęcać ludzi do pozytywnych zmian, aby zjednoczyć się do walki o lepsze powietrze. Firma w przystępny sposób prezentuje zasadę działania pomp ciepła oraz ich zalety, z naciskiem na ekologiczny sposób działania tych urządzeń.


Panasonic z programem doborowym w wersji online

Producenci urządzeń muszą stale dbać o to, by być jak najbliżej swoich klientów, ale również instalatorów, którzy te urządzenia montują. Panasonic oferuje zróżnicowane formy wsparcia dla specjalistów z sektora urządzeń grzewczych i klimatyzacyjnych. Jedną z nich jest program Panasonic Aquarea Designer dedykowany dla projektantów, instalatorów i dystrybutorów HVACR, którzy chcą prawidłowo dobrać pompę ciepła powietrze woda Panasonic Aquarea. Teraz program jest dostępny w wersji online. Dzięki temu możliwy jest dostęp do programu z każdego urządzenia – laptopa, tabletu, smartfonu.


100 lat Mitsubishi Electric

Branża OZE stale się rozwija, pojawiają się w niej nowe firmy, ale są też takie, które ze swoimi użytkownikami są już cały wiek! W tym roku Mitsubishi Electric obchodzi 100-lecie powstania. Z tej okazji, firma przygotowuje serię postów na Facebooku, w której przedstawia historię firmy od momentu założenia aż do współczesności.


GoodWe spełnia nowe wymagania w procesie przyłączania instalacji PV do sieci

Po przeglądzie nowości w branży grzewczej, możemy teraz przejść do fotowoltaiki. Przypomnijmy, że od 1 sierpnia 2021 roku zmieniły się zasady certyfikacji źródeł wytwórczych przyłączanych do sieci dystrybucyjnej. Na liście pozytywnie zweryfikowanych urządzeń w oficjalnym wykazie PTPiREE z dnia 26.08.2021 r. znajduje się 37 falowników GoodWe. Falowniki posiadają certyfikaty na zgodność z normą PN - EN 50549-1/2 oraz oświadczenie GoodWe o przystąpieniu do procesu uzyskania certyfikatu NC RfG. Dokumentację można pobrać ze strony producenta oraz otrzymać ją u autoryzowanych dystrybutorów.


BayWa r.e. Solar Systems we współpracy z Kostal

Jednym z elementów rozwoju przedsiębiorstw, jest nawiązywanie nowych współpracy. Autoryzowany dystrybutor materiałów fotowoltaicznych w Polsce - BayWa r.e. Solar Systems nawiązał współpracę z Kostal Solar Electric. Dzięki temu partnerstwu produkty i usługi firmy Kostal będą jeszcze lepiej dostosowane do potrzeb polskiego rynku fotowoltaicznego.


LONGi we współpracy z Empower for Renewable Energy Co. Ltd

Kolejny przykład nawiązania współpracy, a także umocnienia swojej pozycji na globalnym rynku dotyczy Longi Solar! Firma ogłosiła, że podpisała umowę ramową z Empower for Renewable Energy Co. Ltd., czyli firmą energetyczną zajmującą się inżynierią fotowoltaiczną, zaopatrzeniem i budową oraz doradztwem w zakresie systemów energetycznych w Sudanie w Afryce. Empower oferuje szeroką gamę systemów fotowoltaicznych do zastosowań mieszkaniowych, komercyjnych, przemysłowych i użytkowych o innowacyjnym, unikalnym znaczeniu w sektorze rozwiązań energetycznych. Ta nowa umowa pozwala Empower zostać oficjalnym dystrybutorem LONGi w Sudanie i rozszerza obecność firmy na kontynencie afrykańskim.


JinkoSolar ujawnia szczegóły dotyczące nowego bifacjalnego modułu PV TopCon 620 W

Praca nad nowymi produktami to niezbędny element rozwoju wszystkich branż, również branży fotowoltaicznej! JinkoSolar postanowił ujawnić szczegóły dotyczące nowego bifacjalnego modułu PV TopCon 620 W. Nowy moduł od JinkoSolar - Tiger Neo ma sprawność konwersji dochodzącą do 22,1%, a współczynnik temperaturowy wynosi -0,30% na stopień Celsjusza. Produkt składa się z wafli 182 mm, ogniw na pół pociętych i ma moc wyjściową od 590 do 620 W. Jest zalecany do projektów na skalę przemysłową, ale producent uważa, że biorąc pod uwagę jego wydajność i niezawodność, może być również używany w projektach dachowych dowolnej wielkości.


Solis podsumowuje pierwsze półrocze 2021!

Jak praca, to również efekty finansowe, które dla firmy Solis po podsumowaniu pierwszego półrocza 2021 okazały się bardzo owoce. W pierwszej połowie 2021 r. przychody Ginlong Solis się podwoiły do 224 mln USD! Zysk netto w tym okresie wyniósł 39,51 mln USD, co przekłada się na wzrost o 101,26% r/r!

Zobacz również