We wrześniu polska fotowoltaika odnotowała kolejny rekord! Według stanu na 1. września 2020 roku, moc zainstalowana w fotowoltaice wyniosła ponad 2,5 GW. W sierpniu przyłączono do sieci aż 267 MWp – więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Każdego dnia w sierpniu, licząc z weekendami, instalowano 8,6 MWp!

Należy również wspomnieć, że od 19 września obowiązują nowe przepisy prawa budowlanego, które znacząco wpływają na instalacje fotowoltaiczne. Zgodnie z nowymi zasadami, wszystkie instalacje fotowoltaiczne powyżej 6,5 kWp, bez względu na lokalizację i przeznaczenie, wymagają uzgodnienia z rzeczoznawcą.

Dla branży OZE bardzo znaczącą informacją jest to, że podczas Zwiastuna VII Ogólnopolskiego Kongresu Geotermalnego, którego byliśmy współorganizatorem, Ireneusz Zyska – Pełnomocnik Rządu ds. OZE potwierdził prace nad dołączeniem do kolejnego naboru Programu Mój Prąd – pomp ciepła.

Na początku września skończyły się konsultacje projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. opartej o trzy główne filary zmian: Sprawiedliwą transformację, Zeroemisyjny system energetyczny oraz Dobrą jakość powietrza. Zgodnie z założeniami PEP 2040, do 2030 roku w Polsce będzie aż 1 000 000 prosumentów oraz powstanie ok. 5,9 GW nowych mocy w morskiej energetyce wiatrowej, ok. 8-10 GW nowych mocy w lądowej energetyce wiatrowej
i ok. 5-7 GW nowych mocy w fotowoltaice.

Również na początku września ogłoszono, że nowym Pełnomocnikiem do spraw Czystego Powietrza zostanie Bartłomiej Orzeł – współtwórca Sądeckiego Alarmu Smogowego. Nowy Pełnomocnik zajmie się wprowadzeniem banków do programu oraz utworzeniem mechanizmu, który ułatwi najbiedniejszym korzystanie z programu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym co czeka sektor energetyczny w najbliższych latach?

Uruchomiliśmy zapisy na Trendy Energetyczne 2020 , które odbędą się już 27 października 2020 roku. Szczegóły sprawdź TUTAJ! Zapraszamy do zapisów!

Aktywności branżowe

Fronius ogłasza zapisy na webinaria dotyczące ochrony przeciwpożarowej instalacji fotowoltaicznych!

Firma Fronius zaprasza na premierowe webinaria poświęcone nowym przepisom dot. uzgadniania projektów instalacji PV o mocy większej niż 6,5 kWp! Zapraszamy do zapisów!

Tematy najbliższych webinariów to:

1. Uzgadnianie projektów instalacji PV z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, 13.10.2020 (wtorek), godz. 13.10. Zapisz się TUTAJ

2. Prawie wszystko o falowniku GEN24 Plus, I termin – 6.10.2020 (wtorek), godz. 14:00 Zapisz się TUTAJ

3. Prawie wszystko o falowniku GEN24 Plus, II termin – 8.10.2020 (czwartek), godz. 14:00
Zapisz się TUTAJ


Nowość w Viessmann!

Firma Viessmann wprowadziła do swojej oferty nowy produkt – stacje uzdatniania wody Aquahome SMART. Aquahome SMART to skuteczny sposób na pozbycie się twardej wody w całym domu, ochrona instalacji grzewczej oraz sprzętów AGD przed szkodliwymi osadami z kamienia, a także inteligentne urządzenia komunikujące się z użytkownikiem przez smartfona i umożliwiające oszczędniejsze korzystanie z wody.


GoodWe na giełdzie papierów wartościowych w Szanghaju!

Na początku września firma GoodWe ogłosiła swoją pierwszą publiczną ofertę akcji zwykłych i jest już oficjalnie notowana jako spółka akcyjna. Akcje rozpoczęły obrót na giełdzie papierów wartościowych w Szanghaju 4 września pod kodem akcji 688390.


Nowy falownik od Solis!

W połowie września firma Solis przedstawiła nową serię trójfazowych falowników dużej mocy: Solis-60K-LV-5G. Nowe falowniki posiadają 8 wejść MPPT, a stosunek DC do AC dochodzi nawet do 170%. Producent gwarantuje zwiększone bezpieczeństwo przeciwpożarowe dzięki ochronie AFCI.


Corab i Fronius we współpracy w zakresie zielonego wodoru

Firmy Corab i Fronius ogłosiły współpracę w zakresie zielonego wodoru. To technologia, w której firmy widzą duży potencjał. Corab od lat inwestuje w innowacyjne rozwiązania na rynku, a Solhub opracowane przez Fronius ma szansę zyskać dużą popularność na rynku nie tylko polskim, ale również zagranicznym


LONGi z zamówieniem na dostawę 360 MW dla bazy produkcyjnej TBEA

Firma LONGi podpisała umowę z TBEA Sunoasis na dostawę 360 MW wysokowydajnych modułów fotowoltaicznych dla bazy produkcyjnej TBEA w mieście Shihezi w chińskim regionie autonomicznym Xinjiang Ujgur. W ramach umowy LONGi dostarczy 103 MW nowych modułów Hi-MO 5 przeznaczonych do projektów wielkoskalowych. Dzięki temu, nowy produkt będzie mógł zostać oficjalnie oceniony przez rynek!


Jinko Solar z dostawą 611 MW modułów bifacjalnych do Trung Nam Group

Firma Jinko Solar ogłosiła, że dostarczyła 611 MW bifacjalnych modułów Tiger firmie Trung Nam Group. Moduły zostały zainstalowane w elektrowni słonecznej Thuan Nam w Wietnamie – jednego z największych projektów wykorzystujących moduły bifacjalne w Azji Południowo-Wschodniej.


Aplikacja mySolarEdge obsługuje Apple Watch

Aplikacja mySolarEdge została dostosowana do urządzenia Apple Watch! Właściciele systemów mogą teraz otrzymywać aktualizacje, przeglądać i kontrolować stan inteligentnych produktów energetycznych bezpośrednio z nadgarstka.


KENO obniża ceny modułów LG i Heckert

Keno oferuje nową promocję na moduły. Panele fotowoltaiczne LG i Heckert dostępne są w nowych – obniżonych cenach.


Suntech z nową linią produkcyjną w Indonezji

W połowie września firma Suntech ogłosiła uruchomienie nowej linii produkcyjnej w Indonezji o mocy 500 MW, która ma posłużyć głównie do obsługi rynku amerykańskiego. Dzięki nowej fabryce, łączna zdolność produkcyjna Suntech osiągnęła 10 GW. Do końca 2020 roku, wydajność nowej linii produkcyjnej wzrośnie do 1 GW.


Solplanet na wirtualnych targach Smart Energy

Solplanet – marka należąca do producenta falowników fotowoltaicznych Aiswei prezentowała swoje produkty 9 i 10 września podczas Konferencji Smart Energy. Konferencja była wydarzeniem całkowicie wirtualnym i stanowiła miejsce spotkania dla australijskiej branży solarnej.

solplanet


JBG PV na targach ENERGETAB

15 września 2020 roku, JBG PV – polski producent modułów fotowoltaicznych prezentował swoją ofertę paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła. Producent pokazał również swój w pełni czarny moduł Premium Black HC z ogniwami typu half-cut.


Pozostałe aktywności branżowe

  • Inwestując w pakiet ecoComfort od Vaillant, można uzyskać zwrot kosztów wydłużonej gwarancji. Co miesiąc do wygrania jest 5 zwrotów, wystarczy odpowiedzieć na pytanie konkursowe. Promocja trwa od 15.09 do 14.12.2020 r.
  • Dimplex startuje z promocją Smart Climate System. Przy zakupie, co najmniej 2 grzejników elektrycznych serii DTD, można otrzymać 20% rabatu na Smart Climate System!
  • Wymiennik c.w.u. Tower Grand to najnowszy ogrzewacz wody firmy Galmet. Wymiennik został opracowany do współpracy z pompami ciepła. Tower Grand charakteryzuje się szerokim zakresem pojemności 160 – 500 l, co sprawia, że jest to rozwiązanie optymalne do stosowania zarówno z pompami ciepła bardzo małej jak i większej mocy.
  • De Dietrich we współpracy z Alior Bankiem wprowadził do ofert EKO RATY, jako sposób na finansowanie ekologicznych inwestycji
  • Firma alpha innotec wprowadziła promocję na inwerterowe pompy ciepła z serii alira LWDV z czynnikiem chłodniczym R290 w pakietach ze stacją hydrauliczną. Ceny katalogowe zostały obniżone nawet o 5000 zł netto. Promocja trwa do 30 listopada

Redakcja GLOBEnergia