Na początku czerwca 2021 roku, rynkiem fotowoltaicznym wstrząsnęła informacja o likwidacji systemu opustów i perspektywy wprowadzenia dla nowych prosumentów sprzedaży energii wyprodukowanej w instalacji PV. W branży zawrzało, bo likwidacja systemu opustów zapowiedziana w projekcie nowelizacji ustawy OZE miała wejść w życie bardzo szybko – już od początku 2022 roku. W lipcu pojawiła się jednak nadzieja w postaci wprowadzenia okresu przejściowego, w którym wprowadzana do sieci energia miałaby być rozliczana w stosunku 1:1, a opłaty za dystrybucję normalnie ponoszone aż do 2024 roku, kiedy miał wejść system rozliczeń w postaci net-billingu, czyli sprzedaży energii po cenie opartej o wartości jednostki energii ustalonej według ceny giełdowej godzinowej. Sprawa skomplikowała się jednak ostatnio, gdyż według odpowiedzi Ireneusza Zyski – Wiceministra Klimatu i Środowiska w wywiadzie dla Dziennika Gazeta Prawna, model sprzedażowy zamiast systemu opustów ma zostać wprowadzony od razu. Nie będzie żadnego okresu przejściowego. System rozliczeń prosumentów, w zależności od przeprowadzenia ścieżki legislacyjnej zmieni się albo od 1 stycznia, albo w trakcie roku 2022. Szczegóły znajdziesz TUTAJ

Jak się okazuje, aż 73% Polaków negatywnie ocenia zmiany systemu rozliczeń prosumentów! Wykazały to wyniki wyczekiwanego raportu i badania opinii publicznej przeprowadzonej przez agencję Kantar Public dla Instytutu Ekonomii Środowiska. Na początku września bieżącego roku, agencja Kantar Public przeprowadziła badanie na 1000 decyzyjnych mieszkańców domów jednorodzinnych. Pytano o instalacje prosumenckie, zapowiadane zmiany i zamiary inwestycyjne. Najważniejsze wnioski z przeprowadzonego badania sprawdzisz TUTAJ.

Tegoroczna jesień dała już o sobie znać spadkiem temperatury, pierwszymi przymrozkami, ale także wietrzną pogodą. Kilka dni silnych porywów wiatru dały rekord produkcji energii elektrycznej przez polskie wiatraki, które momentami pokrywały jedną czwartą zapotrzebowania na energię, a Polska była jej eksporterem. Sprawdź szczegóły TUTAJ

Aktywności branżowe

Panasonic startuje z kampanią GO GREEN!

GO GREEN to kampania firmy Panasonic skierowana do ludzi zajmujących się lub chcących zajmować się profesjonalnie pompami ciepła, zwłaszcza pompami ciepła Panasonic Aquarea. To również cykl spotkań informacyjnych, które zainauguruje wydarzenie główne GO GREEN LIVE, które będzie można obejrzeć już 6 października o 14:00 na koncie FB i YT Panasonic Aquarea. W kolejne piątki, w ramach kampanii będą się również odbywały webinary poświęcone pompom ciepła, fotowoltaice i dotacjom.

Viessmann w akcji #pszczołamusibyć

Firma Viessmann dołącza do akcji wspierającej Fundację Ekologiczną Pszczoła Musi Być!
Pomoc owadom zapylającym i ochrona różnorodności biologicznej jest niezwykle ważna. Nietrudno sobie wyobrazić, jakie zmiany spowodowałoby całkowite wyginięcie tych owadów.
Dlatego to kolejny krok, jaki Viessmann czyni w celu zahamowania niepokojących zmian zachodzących w środowisku naturalnym. Pomoc udzielona tak ważnej części ekosystemu przyniesie korzyść nam wszystkim i jest zgodna z wartościami, do których Viessmann przywiązuje tak dużą wagę.

NIBE startuje ze Szwedzką Promocją!

15 września 2021r. wystartowała nowa akcja NIBE pt. Szwedzka Promocja gruntowych pomp ciepła NIBE do 7000 zł! Na zakup energooszczędnego i ekologicznego źródła ciepła do zgarnięcia jest aż do 3000 zł na gruntową pompę ciepła oraz do 7000 zł na zakup pompy ciepła wraz z systemem fotowoltaicznym NIBE. Promocja potrwa do 26.11.2021 lub do wyczerpania zapasów. Liczba pomp ciepła biorących udział w promocji jest ograniczona.

NIBE logo

STIEBEL ELTRON z promocją na pakiety z pompami ciepła!

W Stiebel Eltron obowiązuje obecnie promocja na pakiety z pompami ciepła typu MONOBLOK. Promocją zostały objęte:
– HPA 8 Plus COOL FLEX Set. Pakiet dedykowany do nowych domów o powierzchni 100-220 m2
– HPA 7/10/13 Premium COOL BASIC Set. Pakiet zaprojektowany na potrzeby nowych i modernizowanych domów o powierzchni 100-400 m2 w trzech opcjach mocy
– LWZ 8 CS Premium. Wielofunkcyjna centrala grzewcza z wbudowaną powietrzną pompą ciepła. Przeznaczona do nowych domów o powierzchni do 200 m2.
Wszystkie pakiety zostały objęte 3 letnią gwarancją z pełnym osprzętem STIEBEL ELTRON z możliwością przedłużenia do 5 lat.

Immergas rozdaje 1500 zł za każdą pompę ciepła Magis PRO/COMBO V2

Do końca roku obowiązuje promocja, w której instalatorzy mogą otrzymać nawet 1500 zł za montaż każdej pompy ciepła Magis PRO/COMBO V2 od Immergas! Wystarczy wziąć udział w programie CAIUS, czyli programie premiowym dla instalatorów, w którym wystarczy się zarejestrować i zgłosić instalację pompy.

GoodWe wystartowało z pierwszym Solar Roadshow 2021 w Polsce

W dniach 13-16 lipca 2021 roku GoodWe wyruszyło w trasę do Polski, pierwszego przystanku na europejskiej trasie GOODWE SOLAR ROADSHOW 2021, a teraz prezentuje z niego relację! Wydarzenie tego formatu, które zgromadziło ponad 100 instalatorów fotowoltaiki z całego kraju, odbyło się po raz pierwszy w Polsce i w opinii uczestników stało się jednym z ciekawszych wydarzeń dla instalatorów w branży. Przez 4 dni specjalny samochód demonstracyjny GoodWe Truck wyposażony w najpopularniejsze serie falowników oraz system do magazynowania energii został odwiedzony przez uczestników wydarzenia w Gliwicach, Krakowie, Łodzi oraz Warszawie.

Fotowoltaika bez tajemnic – BayWa r.e. Solar Systems organizuje szkolenia

Jako autoryzowany dystrybutor PV, BayWa r.e. Solar Systems wspiera swoich partnerów (handlowców, dział obsługi firmy fotowoltaicznej oraz ekipy montażowe i serwisowe), nie tylko sprzedażowo, ale także w kwestii poszerzania wiedzy dotyczącej technologii solarnych – organizując szkolenia.

LONGi modernizuje projekty PV!

LONGi Solar nawiązało współpracę z wiodącym deweloperem projektu Thai Solar Energy Public Company Limited („TSE”), aby dostarczyć 21 MWp na potrzeby modernizacji istniejących projektów użyteczności publicznej. Dzięki Longi, moc DC dwóch zmodernizowanych projektów została zwiększona z 16 MWp do 21 MWp, co przyczyni się do o ponad 20% większej generacji zielonej energii.

IBC prezentuje nowy system montażowy na dachy płaskie

IBC SOLAR AG – dostawca kompleksowych rozwiązań w zakresie systemów PV i magazynowania energii, wprowadza na rynek najnowszą wersję aerodynamicznego systemu IBC AeroFix, przeznaczonego do montażu na dachach płaskich. Nowy AeroFix G3 daje możliwość dostosowania do różnorodnych wymiarów modułów PV. Szeroka gama opcji montażu oraz możliwość łączenia szerokich i wąskich szyn nośnych zapewniają wysoką elastyczność i efektywność kosztową.

JinkoSolar wyróżniony przez EUPD Research jako „Top Brand PV USA 2021”

EUPD Research wykorzystuje innowacyjne podejście do opracowywania modeli jakości do certyfikacji firm, projektów i produktów. Każdego roku prowadzi badania wśród pośredników rynkowych (np. wykonawców, instalatorów, EPC i deweloperów projektów) na temat świadomości marki i wyboru klientów. EUPD Research nagrodził JinkoSolar, ponieważ amerykańscy instalatorzy pozytywnie zareagowali na JinkoSolar. W efekcie, JinkoSolar został wyróżniony przez EUPD Research jako „Top Brand PV USA 2021”.

Solis plasuje się w TOP 500 Global New Energy Companies!

Lista „Top 500 Global New Energy Companies” opiera się na podstawowych wskaźnikach, takich jak przychody biznesowe, potencjalny wzrost przychodów, inwestycje w badania i rozwój oraz innowacje. Firma Solis znalazła się na tej prestiżowej liście.

Redakcja GLOBEnergia