25 lutego 2021 roku odbyło się XII Ogólnopolskie Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii SOLAR+. Jednym z gości na wydarzeniu był Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. OZE, który uroczyście zainaugurował wydarzenie. Przedstawiciel rządu wypowiedział się na temat rozwoju fotowoltaiki w Polsce oraz planów dotyczących trzeciej edycji Programu Mój Prąd. Ireneusz Zyska zapewnił, że program będzie kontynuowany. Jeśli budżet finansowy dla kolejnej edycji zostanie przygotowany w ciągu 2-3 miesięcy, to do połowy 2021 r. zostanie uruchomiony III nabór do programu. Ireneusz Zyska prosił jednak o cierpliwość i wyrozumiałość.

Podczas wydarzenia zostały poruszone takie tematy jak: perspektywy rozwoju rynku PV, prosumenci 1:1, negatywne praktyki rynkowe, redakcyjne notowania cenowe, uniwersalna konstrukcja montażowa, inteligentne budynki, mikroinstalacje PV zasilające biznes, magazynowanie energii w systemie elektroenergetycznym, magazynowanie energii w systemie elektroenergetycznym, zwiększanie zużycia energii z PV, falowniki hybrydowe, sprzedaż i zakup energii od prosumentów.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także patronatem Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej, Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii oraz Targów ENEX. Partnerami wydarzenia były takie firmy jak Corab, Goodwe, Solis, Fronius, Viessmann, SolarEdge oraz Solgen. Relację z wydarzenia opublikujemy wkrótce!

Równocześnie zapraszamy na XIV Forum Pomp Ciepła – wydarzenie, które stanowi idealną okazję do tego, by poznać rynek, nowe technologie i użyteczności czy sposoby sterowania i diagnostyki pomp ciepła, które odbędzie się 9.03.2021 r. Formularz rejestracyjny jest dostępny TUTAJ. Wydarzenie jest bezpłatne.

Zapraszamy również na cykliczne wydarzenie w formie online – Webinarową Środę, w ramach której zostanie przeprowadzony cykl webinarów z udziałem ekspertów przygotowywany z myślą o branży HVAC, fotowoltaicznej i związanej z elektromobilnością. Najbliższy webinar odbędzie się już 03.03.2021 r, a jego tematem będzie “Fotowoltaika w firmie – sprzedawać energię czy zostać prosumentem?” Szczegóły dotyczące wydarzenia znajdziesz TUTAJ

W kontekście aktywności na rynku OZE w lutym 2021, nie sposób nie wspomnieć o ustawie offshore, która weszła w życie 18 lutego br. W pierwszej fazie systemu wsparcie przyznawane będzie w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez Prezesa URE. Obejmie ono instalacje morskie o łącznej mocy zainstalowanej do 5,9 GW. W kolejnych latach wsparcie przyjmie formę konkurencyjnych aukcji, które są znanym już mechanizmem wspierania pozostałych technologii wytwarzania energii w OZE.

Aktywności branżowe

Viessmann wystartował z nową promocją!

Od 1 lutego obowiązuje nowa akcja Viessmann: Pakiet potrójnych korzyści – EKOOSZCZĘDNI! Przy zakupie pompy ciepła Vitocal 200-A/222-A, oczyszczacz powietrza można otrzymać gratis GRATIS.


Nowa pompa ciepła Panasonic Aquarea z wbudowanym filtrem magnetycznym!

Nowa pompa ciepła powietrze-woda Aquarea monoblok T-CAP R32 zapewniająca ogrzewanie, chłodzenie i ciepłą wodę użytkową posiada wbudowany filtr magnetyczny, który zbiera i usuwa metalowy osad, ułatwiając serwisowanie. Dostęp do urządzenia oraz informacji o jego pracy można szybko uzyskać przez Aquarea Service Cloud. Więcej informacji o tym zrównoważonym rozwiązaniu już wkrótce! Trzymaj rękę na pulsie!


Corab z nagrodą #WNPAwards

Tegoroczne wyróżnienie gospodarcze #WNPAwards otrzymał olsztyński producent systemów fotowoltaicznych Corab, który został doceniony za skuteczne wpisywanie się w jeden z najmocniejszych trendów w energetyce i wsparcie rozwoju fotowoltaiki.


GoodWe z umową z GS Global na dostawy 100 MW

GoodWe – światowy producent inwerterów fotowoltaicznych i rozwiązań do magazynowania energii, podpisał umowę dystrybucyjną z GS Global, firmą z listy Fortune 500 na dostawy produktów fotowoltaicznych o mocy 100 MW. Dzięki podpisanej umowie południowokoreańskie rynki fotowoltaiczne mają otrzymać falowniki fotowoltaiczne najlepszej jakości.


IN-SELL zapewnia kompleksową dostawę produktów dla farm fotowoltaicznych 1MW

W branży OZE, firma INS-EL jest kojarzona przede wszystkim jako dostawca kabli średniego napięcia oraz produktów elektrycznych niezbędnych do wykonania farm wiatrowych. Obecnie firma INS-EL dostarcza również pełną ofertę produktową niezbędną do wykonania instalacji fotowoltaicznych o mocy 1 MW i wielokrotności. Oferta PV obejmuje kompletną gamę produktową! IN-SELL jest dystrybutorem modułów fotowoltaicznych Jinko, falowników największych producentów inwerterów na świecie oraz konstrukcji jedno- i dwupodporowych! Firma posiada największy skład kabli w Polsce.


Solis z nagrodą „National High-tech Enterprise” dziesiąty rok z rzędu!

Już w 2011 roku Solis – producent falowników fotowoltaicznych został uznany za „Krajowe Przedsiębiorstwo High-Tech”. W tym roku po raz dziesiąty z rzędu firma otrzymała nagrodę „National High-tech Enterprise”. Solis koncentruje się na badaniach i rozwoju, jednocześnie trzymając się dziedziny falowników stringowych.


Moduł fotowoltaiczny LONGi´s Hi-MO 4m z certyfikatem przeciwpożarowym na rynku włoskim

Firma LONGi ogłosiła, że całkowicie czarny moduł fotowoltaiczny Hi-MO 4m uzyskał najwyższy (klasa 1) certyfikat bezpieczeństwa pożarowego na rynku włoskim, po pomyślnym zakończeniu wszystkich odpowiednich testów.


Novotegra od Baywa nowym, niezależnym producentem systemów montażowych

Opracowany przez BayWa r.e. system montażowy novotegra stał się niezależnym producentem – spółką o nazwie novotegra GmbH.


 

JinkoSolar z umową o partnerstwie strategicznym z Tongwei

JinkoSolar podpisał umowę o partnerstwie strategicznym z Tongwei w zakresie inwestycji projektowych i współpracy w łańcuchu przemysłowym. Firmy wspólnie zainwestują w produkcję krzemu krystalicznego o wysokiej czystości o rocznej zdolności produkcyjnej 45 000 ton metrycznych oraz projekt płytki krzemowej o rocznej zdolności produkcyjnej 15 GW, a także rozwinięcie szerszej współpracy w łańcuchu przemysłowym.


 

Redakcja GLOBEnergia