Istotnym wydarzeniem nie tylko z punktu widzenia branży OZE, ale wszystkich konsumentów energii elektrycznej było wejście w życie od 1.01.2021 roku opłaty mocowej mającej na celu sfinansowanie rynku mocy. Opłata mocowa uderza szczególnie w przedsiębiorców, którzy mają pokryć około 80% jej kwoty, czyli około 4,5 mld zł. Fotowoltaika jest dla firm niejako receptą na opłatę mocową. Dlaczego? Szczegóły sprawdź TUTAJ.

Wraz z dniem 31 grudnia 2020 roku weszły w życie Warunki Techniczne 2021, które są dużym wyzwaniem dla współczesnego budownictwa, a w szczególności dla rynku urządzeń grzewczych. Jakie zmiany obowiązują od początku 2021 roku i które systemy mają szansę spełnić rygorystyczne wymagania możesz sprawdzić TUTAJ.

Początek 2021 roku jest znaczący również dla nas – Redakcji Globenergia. Rozpoczęliśmy Kampanię Informacyjną “Własny prąd ze słońca – Fotowoltaika dla firm” o zasięgu ogólnopolskim, w ramach której powstanie poradnik, będą prowadzone webinary oraz powstanie szereg artykułów i wywiadów. Kampania potrwa do końca 2021 roku. Informacje dotyczące kampanii można znaleźć TUTAJ.

W styczniu uruchomiliśmy cykliczne wydarzenie w formie online – Webinarową Środę, w ramach której zostanie przeprowadzony cykl webinarów z udziałem eksertów przygotowywany z myślą o branży HVAC, fotowoltaicznej i związanej z elektromobilnością. Najbliższy webinar odbędzie się już 03.02.2021 r, a jego tematem będą sposoby zabezpieczenia układu pomp ciepła typu MONOBLOK przed zamrożeniem. Szczegóły dotyczące wydarzenia znajdziesz TUTAJ.

Niedawno uruchomiliśmy również zapisy na dwa wydarzenia, które odbędą się w pierwszym kwartale 2021 roku formie online. Zapisy na Forum Solar + – wydarzenie poświęcone w pełni branży fotowoltaicznej i zagadnieniom magazynowania energii, które odbędzie się 25.02.2021 r. są dostępne TUTAJ.

Zapisy na Forum Pomp Ciepła – które stanowi idealną okazję do tego, by poznać rynek, nowe technologie i użyteczności czy sposoby sterowania i diagnostyki pomp ciepła, które odbędzie się 9.03.2021 r. są dostępne TUTAJ.

Aktywności branżowe

Viessmann startuje z nową akcją promocyjną!

Startuje nowa akcja Viessmann: Pakiet potrójnych korzyści – EKOOSZCZĘDNI! Przy zakupie pompy ciepła Vitocal 200-A/222-A, oczyszczacz powietrza można otrzymać gratis GRATIS.


Goodwe przedstawia serię akumulatorów Lynx Home

Firma Goodwe oficjalnie potwierdziła, że będzie dostarczać zarówno wysokonapięciowe, jak i niskonapięciowe akumulatory litowe Lynx Home, dzięki którym właściciele instalacji fotowoltaicznych będą mogli między innymi zwiększyć autokonsumpcję energii z PV. Nowe produkty rozszerzają bogatą ofertę akcesoriów fotowoltaicznych oferowanych przez Goodwe.


Mitsubishi Electric szuka pracowników

Firma Mitsubishi Electric szuka pracowników we Wrocławiu! Do Działu Klimatyzacji, wentylacji i ogrzewnictwa (Living Environment Systems ATA/ATW) poszukiwany jest – Regional Sales Engineer (HVAC).


„Energy Innovation Award” dla Longi

Firma LONGi otrzymała od komitetu organizacyjnego China CSR Ceremony 2020 nagrodę „Energy Innovation Award” za swoje długoterminowe zaangażowanie w społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR) i innowacje technologiczne – Moduły serii Hi-MO.


Nowy rekuperator w ofercie firmy Panasonic

Do oferty firmy Panasonic został dołączony nowy rekuperator PAW-A2W-VENTA dedykowany do istniejącej oferty pomp ciepła Panasonic Aquarea. Urządzenia można obsługiwać jednym sterownikiem!


Solis dostarcza falowniki do największej pływowej elektrowni PV

Solis dostarcza falowniki łańcuchowe (215-255) kW do największej na świecie chińskiej pływowej płaskiej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 300 MW. Ze względu na położenie całe rozwiązanie zostało zoptymalizowane i zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych, łącznie z hydroizolacją, piaskowaniem, ochroną antykorozyjną oraz innymi konstrukcyjnymi rozwiązaniami.


Nowy moduł PV w portfolio Corab

Do oferty Corab dołącza kolejna marka modułów fotowoltaicznych czyli DMEGC. To chiński producent modułów fotowoltaicznych, którego produkty cechuje wysoka jakość dzięki najnowocześniejszym technologiomi wytwarzania, a wykorzystane ogniwa halfcut pozwalają na uniknięcie efektu hotspotów.


KENO rozpoczyna współpracę naukową z Politechniką Śląską

KENO stawia kolejny krok w kierunku przyszłości! Rozpoczyna współpracę naukową z Politechniką Śląską. Wspólne badania mają na celu wprowadzenie innowacji, poprawę bezpieczeństwa oraz rozwój rynku fotowoltaicznego w Polsce. Ponadto proponuje kompletne zestawy solarne składające się z kolektorów próżniowych oraz płaskich. Prowadzi również kampanię promocyjną „Styczeń z SHARP”, dzięki której klienci mogą zamówić moduły ww. producenta w atrakcyjnych cenach.


70 GW modułów Jinko na świecie!

Firma Jinko Solar poinformowała, że według stanu na koniec 2020 roku, łączna moc modułów Jinko zainstalowana na całym świecie przekroczyła 70 GW.


Pozostałe aktywności branżowe!

  • Galmet wystawił pompę ciepła Spectra Smart na licytację w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy
  • alpha innotec uruchamia ankietę służącą do precyzyjnego doboru pompy ciepła pod indywidualne, rzeczywiste zapotrzebowanie budynku na ciepło
  • Vaillant zmienia swoje logo i wprowadza nowe rozwiązania systemowe
  • Daikin rozszerza gamę produktów na czynnik R-32
  • Nowy raport SPIUG – wykorzystanie kolektorów słonecznych do wspomagania ciepła procesowego

Redakcja GLOBEnergia