Pierwsze morskie elektrownie wiatrowe planowane są już na 2025 rok. W związku z tym konieczne są regulacje. Do zajmowania się morską energetyką wiatrową został powołany Zbigniew Gryglas z Ministerstwa Aktywów Państwowych. Jakie są jego plany związane z morską energetyką wiatrową?

Duże inwestycje

Morska energetyka wiatrowa jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów energetyki w Europie. Także Polska chce aktywnie uczestniczyć w ochronie środowiska naturalnego i dążyć do zaspokojenia rosnącego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną, przez co inwestuje w czyste technologie odnawialne. Budowa morskich farm wiatrowych w naszym kraju przyniesie korzyści nie tylko środowiskowe, ale także ekonomiczne i społeczne.

Morska energetyka wiatrowa to gigantyczny projekt, porównywalny z wielkimi projektami IIRP jak Gdynia czy COP. Poziom inwestycji przekracza 100 mld pln – powiedział Zbigniew Gryglas w rozmowie z PolskieRadio24

Wiatr na morzu wieje przez około 90% roku. To powoduje, że taka lokalizacja wiatraków pozwala na większe wykorzystanie ich potencjału energetycznego. Dodatkowo, dzięki swej unikatowej konstrukcji, wiatraki stawiane na morzu mają większe i bardziej wydajne turbiny niż wiatraki na lądzie. Budowa morskich farm wiatrowych spowoduje, że Polska energetyka będzie coraz bardziej przyjazna dla środowiska.

Morska energetyka wiatrowa to nowa dziedzina polskiej gospodarki, mamy doskonałe warunki na Bałtyku. Planujemy budowę około 1000 wiatraków, co da 20 procent dostarczanej w Polsce energii – powiedział Zbigniew Gryglas w rozmowie z PolskieRadio24

Polskie komponenty

Według raportu PSEW z maja 2019 roku, przedsiębiorstwa działające w Polsce mogą dostarczyć do 50 proc. komponentów potrzebnych do zbudowania morskich farm wiatrowych. Obecnie większość tych podmiotów jest nastawiona na eksport, natomiast skala ich działalności mogłaby być zdecydowanie większa, gdyby otworzył się dla nich rynek krajowy. W Polsce działa już wiele firm, które będą w stanie sporządzić odpowiednie projekty, wykonać badania na morzu, jak również dostarczyć i zainstalować wiele części i komponentów.

W Polsce pracuje także wielu producentów kabli i osprzętu elektroenergetycznego, którzy mogą dostarczyć materiały i urządzenia do budowy sieci przyłączeniowej morskich wiatraków.

Walczę o to, by to polskie komponenty dostarczały technologie do morskich farm wiatrowych – powiedział Zbigniew Gryglas z PolskieRadio24

Morskie farmy wiatrowe to okazja dla rozwoju polskiego przemysłu stalowego i stoczniowego. Według PSEW, morska energetyka wiatrowa może się przyczynić do
powstania 77 tys. miejsc pracy do 2030 r. Dla wielu polskich przedsiębiorstw włączenie się
w przemysł energetyki morskiej jest okazją do znacznego rozwoju.

Ustawa offshore

Projekt ustawy offshore, czyli innymi słowy projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych został wpisany 20 grudnia do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Termin przyjęcia projektu planowany jest na I kwartał 2020 r. Organem odpowiedzialnym za ustawę jest Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Źródła: PSEW

Opracowano na podstawie Audycji Polskiego Radia

Redakcja GLOBEnergia