Hiszpański sektor energetyki wiatrowej nie zainstalował w 2015 roku nowych mocy – to pierwszy tak zły rok dla energetyki wiatrowej w Hiszpanii od lat ’80. 

Za przyczynę takiej sytuacji wymienia się reformę energetyczną nowy system wsparcia dla inwestycji OZE – błędy popełnione podczas pierwszej aukcji energii. 
Rok 2015 został uznany za najciemniejszy w historii energetyki wiatrowej w Hiszpanii. Taka sytuacja nie miała miejsca od lat ’80, kiedy rozpoczął się nieśmiały rozwój tego sektora energetyki w Hiszpanii i został następnie przyspieszony w latach ’90. 
 
Jak oceniają specjaliści zmiany polityczne, moratorium, reforma energetyczna zdecydowanie nie były korzystne i nie pomogły branży wiatrowej. Ponadto, od momentu wprowadzenia nowego systemu wsparcia odnawialnych źródeł energii w 2013 roku sektor ten zainstalował tylko 27 MW, czyli 1,4% całkowitej mocy zainstalowanej w tym sektorze. W rzeczywistości, hiszpańscy producenci energii z w tej branży przetrwali za sprawą eksportu. 
 
Główną konsekwencją paraliżu tego sektora jest to, że Hiszpania jest daleko od celów UE zużycia energii ze źródeł odnawialnych do roku 2020, które są wiążące. Jedyną możliwością jest podjęcie odpowiednich kroków w celu zastosowania się do rządowego planowania energetycznego na rok 2020. 
Aby osiągnąć cele w tak krótkim czasie, hiszpański Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (AEE) uważa za niezbędne, odzyskanie pewności prawnej utraconej po reformie energetycznej, która zagraża wielu istniejącym farmom wiatrowym i doprowadziła do krajowych i międzynarodowych procesów prawnych. 
Na początek należy zmienić niektóre aspekty rozporządzenia, odnoszące się do warunków ekonomicznych inwestycji – tak sugeruje branża. Konieczna byłaby kolejna aukcja i harmonogram kolejnych akcji energii. Na dzień dzisiejszy, dla branży najistotniejsze jest to, że rząd skonsultuje z nią dalsze działania. 
 
Pod koniec 2014 roku Hiszpania miała zainstalowane w tym sektorze energetyki 22 986 MW. Produkcja energii wiatrowej w 2015 roku było 47.721 GWh czyli o 5,8% niższa od 2014. Pokryła ona 19,4% zużycia energii elektrycznej. 
 
Źródło: GWEC 

POBIERZ APLIKACJĘ MOBILNĄ GLOBEnergia Plus!

appstore        google play