Produkowane obecnie pompy ciepła stają się niezawodnym, oszczędnym i przyjaznym środowisku źródłem ciepła. Dostrzegli to zarówno specjaliści, jak również konsumenci. Według opublikowanego przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) raportu wynika, że w 2018 roku sprzedaż pomp ciepła wzrosła o 20 %. Optymistyczny wariant prognozy rozwoju rynku zakłada, że w 2030 roku będzie pracować ponad 1 milion pomp ciepła do ogrzewania budynków.

Wzrost sprzedaży pomp ciepła na rynku polskim

Z szacunków PORT PC wynika, że w roku 2018 sprzedano łącznie ok. 31.000 sztuk pomp ciepła. Obserwując sprzedaż urządzeń w latach 2010-2018 widoczny jest harmonijny i ciągły wzrost rynku. Co ciekawe i ważne to fakt, że rynek tych urządzeń w Polsce jest jedynym rynkiem w Europie, w którym zanotowano siedem lat z rzędu wzrosty sprzedaży liczby pomp ciepła.
W 2018 roku rynek pomp ciepła typu powietrze/woda stosowanych do instalacji centralnego ogrzewania wzrósł o 31%, a sprzedaż wszystkich typów pomp ciepła związanych z centralnym ogrzewaniem wzrosła o 20%. Cały rynek pomp ciepła w Polsce odnotował wzrost na poziomie ok. +16%.

Nowe budownictwo zaczyna stawiać na pompy ciepła

Wzrósł też znacznie udział pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych.
Według raportu PORT PC w 2018 roku wynosił on 15%. Oznacza to że już w co siódmym nowym budynku ogrzewanie realizowane jest przez pompę ciepła.. W 2010 roku szacowano, że udział pomp ciepła w nowych budynkach wynosił poniżej 3%. Wprowadzony przez rząd program Czyste Powietrze również dołożył swoją cegiełkę do tego wyniku. Szacuje się, że aż 30% wniosków o dofinansowanie źródła ciepła w nowo budowanych domach dotyczy pomp ciepła.

Rynek pomp ciepła w Polsce, źródło: PORT PC

Z dużym prawdopodobieństwem zakłada się, że w 2020 roku udział pomp ciepła w nowobudowanych budynkach jednorodzinnych może sięgać już poziomu 20-25%.

Źródło: PORT PC

Redakcja GLOBEnergia