Co słychać w programach dofinansowań wiatraków, fotowoltaiki i termomodernizacji?
Trwa pierwszy nabór do programu dofinansowań małych elektrowni wiatrowych, cały czas można składać wnioski w Czystym Powietrzu, a NFOŚiGW rozlicza poprzednią edycję Mojego Prądu i przygotowuje się do kolejnej.
Podziel się
W ramach rozwoju odnawialnej energetyki rozproszonej Polki i Polacy mogą korzystać z dofinansowań do mikroinstalacji OZE – instalacji fotowoltaicznych i małych elektrowni wiatrowych. Istnieje również możliwość uzyskania środków na termomodernizację domu – ocieplenie, zakup energooszczędnych okien czy drzwi, a także wymianę starego, nieefektywnego źródła ciepła. Wysłaliśmy do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapytania o programy Mój Prąd, Moja elektrownia wiatrowa i Czyste Powietrze. Jakie informacje płyną z NFOŚiGW?
Mój Prąd V – koniec rozliczania wciąż daleko
Piąta edycja programu Mój Prąd została zakończona 14 grudnia 2023 roku z powodu wyczerpania środków. Wciąż trwa rozpatrywanie wniosków – na swoją kolej wciąż czeka 19 680 wniosków. NFOŚiGW planuje zakończyć ich ocenę na początku IV kwartału 2024 roku. Można więc przypuszczać, że w okolicach października wszyscy wnioskodawcy otrzymają odpowiedź.
Na stronie Mojego Prądu, w komunikacie o wcześniejszym zamknięciu naboru, czytamy, że przewidywany czas oceny wszystkich wniosków i wypłaty środków to 160 dni roboczych. Ten okres kończy się w okolicach lipca – wiadomo już więc, że procedowanie części wniosków potrwa dłużej, niż się spodziewano. Zainteresowanie V edycją programu było bardzo duże. Szósty nabór ma rozpocząć się we wrześniu. NFOŚiGW podał nam informację, że na początku sierpnia zostanie opublikowany regulamin kolejnej edycji programu. Kolejne informacje na temat programu, których możemy spodziewać się już niedługo, będziemy podawać na bieżąco!
Moja elektrownia wiatrowa
Od 17 czerwca bieżącego roku można składać wnioski o dofinansowanie mikroinstalacji wiatrowej – program dopłat do małych turbin wiatrowych nosi nazwę Moja elektrownia wiatrowa. Pierwszy nabór potrwa do 16 czerwca 2025 roku. W ramach dotacji można uzyskać również pieniądze na towarzyszący turbinie magazyn energii. NFOŚiGW informuje, że do tej pory w ramach programu zostało złożone 11 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę 260 766,40 zł. Fundusz rozpoczął ich procedowanie.
Warto zaznaczyć, że program Moja elektrownia wiatrowa, podobnie jak Mój Prąd, wypłaca pieniądze na zasadzie refundacji, czyli zwrotu części środków po zakończeniu inwestycji. Z tego powodu o dotację do turbin wiatrowych mogą ubiegać się tylko ci prosumenci, którzy jeszcze przed ogłoszeniem programu posiadali mikroinstalację wiatrową.
Czyste Powietrze
O programie dofinansowań do termomodernizacji domów ostatnio było głośno, z powodu zmian w regulaminie programu. Od 14 czerwca osoby, które chcą ubiegać się o dofinansowanie na wymianę starego źródła ciepła, muszą wybrać nowe źródło z listy Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM), która do tej pory miała charakter jedynie wskazówki. Na liście znajdują się jedynie sprawdzone urządzenia o wysokiej jakości i parametrach potwierdzonych odpowiednimi badaniami. Zmiana w regulaminie programu nie wywołała zmian w poziomie zainteresowania programem. NFOŚiGW pisze:
„Od 22 kwietnia 2024 r. liczba składanych wniosków pozostaje na stałym poziomie. Po 14 czerwca liczba wniosków, według cotygodniowych raportów, oscyluje w granicach 5,5 tys. do 6,5 tys., czyli na podobnym poziomie jak w poprzednich tygodniach”.
NFOŚiGW informuje, że dane dotyczące na przykład udziału poszczególnych technologii (pomp ciepła, kotłów gazowych i na biomasę) analizowane są w miesięcznych raportach. Najbliższy będzie opublikowany po 20 lipca. Czekamy więc na kolejne informacje z Czystego Powietrza!