Jak ogłosiła Tesla, łączna moc ​instalacji solarnych zainstalowanych w czwartym kwartale 2018 r. osiągnęła 73 MW, co stanowi 21% spadek w stosunku do poprzedniego kwartału, który był szczytowym okresem dla tego typu instalacji w 2018 r.

Czeka nas szybki rozwój solarnych dachów?

Tesla od 2018 roku w sprzedaży posiada solarne dachy (Solar Roof), dopasowane do różnych domów i gustów właścicieli. Firma oferuje solarne dachówki z gładką powierzchnią lub fakturą (wersje Tuscan glass i French slate).

Jedna z pierwszych instalacji Solar Roof; źródło: Tesla, Curbed

Wyniki firmy zaskoczyły niewielkim, jeśli jakimkolwiek faktycznym postępem w pełnym systemie dachu słonecznego z poprzedniego kwartału. Jak twierdzą przedstawiciele – jest to spowodowane ciągłym zbieraniem informacji i zmianami projektowymi, które firma wdraża, aby dopasować produkt dla klientów spoza USA.

Pod koniec 2018 roku Tesla zapowiedziała, że produkcja seryjna tych produktów w Gigafactory 2 będzie miała miejsce w pierwszej połowie 2019 roku.

Kamień milowy w magazynowaniu energii

Tesla osiągnęła nowy kamień milowy w związku z produkcją magazynów energii Powerwall. W 2018 r. wdrożyła łącznie 1,04 GWh. To prawie trzy razy więcej niż 358 MWh wdrożonych w 2017 r.

Jednak w czwartym kwartale 2018 r. Magazyny energii osiągnęły 225 MWh, co stanowi spadek o 6%, ale aż o 57% w porównaniu do czwartego kwartału 2017 r.

powerwall tesla

Tesla Powerwall. Źródło: Tesla

Przychody z działalności energetycznej w trzecim kwartale 2018 roku wyniosły 371,4 mln USD, co oznacza spadek o 7% w stosunku do poprzedniego kwartału.

Tesla spodziewa się, że jego przychody z produktów związanych z wytwarzaniem i magazynowaniem energii powinny znacznie wzrosnąć w 2019 r., głównie wskutek sprzedaży magazynów energii.

O produktach Tesli

Powerwall to akumulator gromadzący energię z ogniw fotowoltaicznych. Jest on również przystosowany do pracy w systemie off-grid, czyli bez podłączenia do sieci, a jedynie przy zasilaniu z ogniw.

Solar Roof jest z kolei ciekawą alternatywą dla tradycyjnych rodzajów pokryć dachowych – są to ogniwa fotowoltaiczne wykonane w postaci dachówek, jako ich zamiennik. Dostępne są cztery modele, w zależności od naszych oczekiwań co do wyglądu dachu – również w tradycyjnym, ceglanym kolorze. Zabezpieczenie hartowanym szkłem ma gwarantować dożywotną gwarancję ich wytrzymałości mechanicznej. Jak pokazują filmy z testów zamieszczone na stronie producenta, odporność na grad jest wyższa niż w przypadku tradycyjnego rozwiązania. Gwarancja produkcji energii wynosi 30 lat.

 

Redakcja GLOBEnergia