Co to jest agrowoltaika? Kiedy instalację na gruntach rolnych można tak nazwać?
Agrowoltaika to stosunkowo nowe pojęcie, które pojawiło się w branży odnawialnych źródeł energii (OZE). Co to właściwie jest i na czym polega? Najważniejsze podstawy i definicje wyjaśniamy razem z Barbarą Michałowską - inspektorką ekologicznego rolnictwa i ekspertką firmy Corab.
Agrowoltaika, agrofotowoltaika, Agro PV, APV - pod tymi nazwami kryje się ta sama idea. Na czym dokładnie polega?
Agrowoltaika to połączenie produkcji rolnej z produkcją energii elektrycznej za pomocą paneli fotowoltaicznych. Kluczowe jest, aby produkcja rolna była priorytetem, a produkcja energii jedynie korzystnym dodatkiem. Ponieważ jest to nowy kierunek w energetyce, nie każdy kraj posiada jeszcze oficjalną definicję tego terminu. Ostatnio taka definicja pojawiła się we Francji:
"Rolnik może mówić o tym, że ma instalację agrowoltaiczną, wtedy kiedy ma ona pozytywny wpływ na jego uprawy, produkcję rolną," wyjaśnia ekspertka Barbara Michałowska.
Dodatkowym istotnym aspektem jest, aby taka instalacja miała faktyczny, pozytywny wpływ na uprawy lub hodowlę zwierząt.
Czym agrowoltaika różni się od klasycznej instalacji PV?
Tradycyjne instalacje fotowoltaiczne są projektowane w taki sposób, aby uzyskać jak największą ilość energii. W tym celu dobierane są parametry, takie jak optymalny kąt padania promieni słonecznych oraz odległości pomiędzy rzędami paneli.
W przypadku instalacji agrowoltaicznej jest inaczej. Ustawienia paneli zależą przede wszystkim od przeznaczenia gruntu. Taka instalacja nie może w żaden sposób utrudniać prac rolnych ani życia zwierząt. Wręcz przeciwnie - powinna je wspierać. Dlatego zaprojektowanie takiej instalacji wiąże się z większą ilością wyzwań.
Kąt nachylenia paneli zależy od funkcji, jaką mają pełnić, najczęściej jest to zacienienie powierzchni. Z tego powodu, nie zawsze będzie to ustawienie przynoszące największe uzyski energetyczne.
Podczas budowy farm fotowoltaicznych odległości między rzędami paneli są dobierane tak, aby podczas największego nasłonecznienia nie zacieniały siebie nawzajem, a jednocześnie, aby mogło ich być jak najwięcej. W przypadku agrowoltaiki rozmieszczenie paneli musi zapewniać swobodny przejazd maszyn, nie utrudniać pracy ludzi ani poruszania się zwierząt. Dlatego też takie panele są często montowane na większych wysokościach, a nie blisko ziemi.
Rodzaje instalacji agrowoltaicznych
Istnieją dwa główne typy instalacji agrowoltaicznych, które wymienia ekspertka Barbara Michałowska:
"Mówi się o agrowoltaice międzyrzędowej, czyli konstrukcjach pionowych, takich jak płoty albo trackery. Są też konstrukcje wysokie, które muszą być na tyle wysokie, aby swobodnie umożliwić pracę ludzi, a najlepiej maszyn."
Ustawienie międzyrzędowe przypomina klasyczną farmę fotowoltaiczną, z tą różnicą, że zachowane odległości są zdecydowanie większe, aby zapewnić swobodę ruchu. Trackery mogą być dodatkową funkcją, umożliwiającą ruch panelu i zmianę jego kąta w zależności od położenia słońca na niebie, co pozytywnie wpływa na uzysk energii. Jeśli chodzi o wysokie konstrukcje, są to najczęściej instalacje o wysokości około 4 metrów, gdzie panele są ustawiane poziomo, a ich zadaniem jest zapewnienie zacienienia roślinom oraz ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Po więcej informacji zapraszamy do naszego odcinka "Agrofotowoltaika: Rewolucja w rolnictwie i energetyce! Poznaj jej ukryte korzyści dla rolników!" na kanale GLOBenergia!