PRZEGLĄD REDAKCYJNY

Artykuły opublikowane na Globenergia.pl omawiają Grzegorz Burek – redaktor naczelny Redakcji Globenergia oraz Bogdan Szymański – Prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV

Rynek OZE w liczbach – czy kodeksy sieciowe zabiją źródła inne niż PV?

Według stanu na 30 czerwca 2021 roku, łączna moc zainstalowana w OZE wyniosła ponad 14 GW, przy czym moc w fotowoltaice w KSE wyniosła ponad 5,2 GW. Tak duża moc zainstalowana w PV przekłada się na znaczącą liczbę prosumentów! Na koniec czerwca 2021 roku liczba prosumentów energii odnawialnej wyniosła aż 602 250. Co ciekawe, jedynie 229 to prosumenci inni niż prosumenci PV, a przyszłość i potencjał do rozwoju instalacji innych niż fotowoltaiczne nie wygląda w tym momencie zbyt różowo. Problemem są kodeksy sieciowe. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz w najnowszym przeglądzie redakcyjnym!

Czy Program Mój Prąd ma sens?

Program Mój Prąd, to program dotujący mikroinstalacje fotowoltaiczne, który w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju tej branży. Doprowadził do istnego boomu, który jeszcze się zwiększył, biorąc pod uwagę zapowiedzi zmian regulacyjnych. Czy jego forma została opracowana poprawnie? Jak inaczej mógłby wyglądać program Mój Prąd? Odpowiedź znajdziesz w najnowszym przeglądzie redakcyjnym!

Nowe regulacje zmieniają model obliczania opłaty mocowej – dla kogo jest to dobra, a dla kogo zła wiadomość?

Opłata mocowa została wprowadzona na początku 2021 roku po to, aby wspomóc m.in. modernizację i budowę nowych jednostek wytwórczych. Ta opłata w największym stopniu obciążyła przedsiębiorców, gdyż podwyższyła ich rachunek aż o 0,0762 zł netto za każdą zużytą kWh w godzinach 7-21 w dni robocze. 7 sierpnia Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rynku mocy, a nowa regulacja przewiduje obniżenie opłaty mocowej dla jednostek najmniej wpływających na wzrost zapotrzebowania szczytowego. Dla kogo jest to dobra, a dla kogo zła wiadomość? Sprawdź w przeglądzie redakcyjnym!

Ulga podatkowa wpływa na zainteresowanie termomodernizacją!

Ulga termomodernizacyjna, to pewnego rodzaju dotacja, po którą w Polsce najłatwiej sięgnąć. W 2020 roku z odliczenia skorzystało aż 451 tysięcy podatników na kwotę 7,5 mld zł! Dla porównania w 2019 roku z ulgi termomodernizacyjnej skorzystało 207 418 podatników na łączną kwotę 3,134 mld zł. To pokazuje ogromny wzrost zainteresowania na przestrzeni roku! Jakie zalety ma ulga termomodernizacyjna i czemu Polacy tak chętnie z niej korzystają? Dowiedz się oglądając WIDEO!

Kocioł gazowy czy pompa ciepła? Porównanie kosztów eksploatacyjnych

Przed użytkownikiem, który dokonuje termomodernizacji w swoim domu lub buduje nowy dom pojawiają się pytania jakie urządzenie grzewcze wybrać: kocioł gazowy, kocioł elektryczny, a może pompę ciepła? Każdy budynek jest inny, ale proste zestawienie może pokazać orientacyjną różnicę w kosztach. Jak wypadło takie porównanie? Jakie korzyści pojawiają się przy wyborze obu tych urządzeń? Dowiedz się oglądając przegląd redakcyjny! Szczegółowe zestawienie znajdziesz TUTAJ

To już wszystkie artykuły z przeglądu redakcyjnego. Kolejny jest w trakcie opracowywania, więc śledźcie nas na bieżąco!

PRZYDATNE ODNOŚNIKI

1. Nowe dane z rynku OZE TUTAJ
TUTAJ
TUTAJ
2. Obniżona opłata mocowa dla przedsiębiorców TUTAJ
3. Co dalej z prosumentami? TUTAJ
4. Ulga termomodernizacyjna TUTAJ
5. Porównanie kosztów eksploatacyjnych kotłów
gazowych i pomp ciepła
TUTAJ

 

Redakcja GLOBEnergia