Co zyskasz wybierając falownik hybrydowy? Sprawdzamy najważniejsze funkcjonalności

Falownik hybrydowy to oczywisty wybór przy montażu instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii. Oprócz umożliwienia współpracy mikroinstalacji i magazynu, pewne falowniki mogą zaoferować znacznie więcej funkcjonalności. Razem z Radosławem Grzelińskim z firmy Solis przybliżamy rolę najważniejszych trybów. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Self-Use, czyli maksymalizacja autokonsumpcji

To chyba najbardziej oczywisty aspekt hybrydowej instalacji fotowoltaicznej. Dzięki magazynowaniu nadwyżek energii nie ma potrzeby oddawania ich do sieci. W ten sposób prosument jest w stanie maksymalnie korzystać z wyprodukowanego prądu.

Self-Use to pierwsza, standardowa funkcjonalność w której domyślnie pracuje zasadniczo każdy falownik hybrydowy. Liczbowo można to zobrazować w następujący sposób: jeżeli bieżące obciążenie wynosi 3 kW, a fotowoltaika pracuje z mocą 5 kW to nadwyżka mocy wynosi 2 kW i jest wysyłana do magazynu. 

Jeżeli sytuacja się zmieni np. chmury zasłonią słońce i fotowoltaika będzie osiągać moc 1 kW, a zapotrzebowanie sięgnie 3 kW to 1 kW mocy jest wysyłane na potrzeby obciążania, a brakujące 2 kW są dobierane z magazynu.

Źródło: Webinarowa Środa z GLOBENERGIĄ - Solis

-Dopiero jeżeli obciążenia wewnętrzne w sieci klienta zostaną obsłużone, a bateria magazynu zostanie naładowana, nadwyżka energii jest wysyłana do sieci. Dopiero kiedy nie ma energii w baterii, jest ona pobierana z sieci - tłumaczył w trakcie Webinarowej Środy Radosław Grzeliński.

Feed-In Priority 

Kolejna funkcjonalność to tryb Feed-In Priority. Jest to tryb bardzo często spotykany tam, gdzie obowiązują taryfy dynamiczne. W Polsce jeszcze nie obowiązują, ale falownik hybrydowy od Solis już może nas na nie przygotować. 

-Dzięki trybowi Feed-In Priority można kupować i sprzedawać energię i w ten sposób instalacja może zarabiać. Potrzebna jest do tego dodatkowa funkcjonalność w trybach Self-Use i Feed-In Priority, czyli Time Of Use. Jest to wymuszone ładowanie i rozładowywanie baterii w określonych przedziałach czasowych. Aktualnie dopracowujemy to rozwiązanie i dążymy do jego pełnej automatyzacji w oparciu o stawki giełdowe - wyjaśnia Radosław Grzeliński

Peak Shaving

Warto także wspomnieć o dodatkowej funkcji w trybach Self-Use i Feed-In Priority, czyli Peak Shaving. To dobre rozwiązanie szczególnie dla klientów z taryfą energetyczną B, którym zdarzają się przekroczenia przydziału mocowego. Za takie przekroczenia trzeba płacić stosunkowo duże opłaty. Tymczasem opcja Peak Shaving pozwala na dodatkowe zabezpieczenie energii w baterii na scenariusz, w którym pozwalamy instalacji na pobór określonej ilości energii z sieci. Dopiero w momencie przekroczenia tej ilości falownik rozpoczyna pracę. W ten sposób możliwe jest ograniczenie szczytów poboru energii z sieci. 

Inne tryby warte uwagi

Dwie dodatkowe funkcjonalności o których warto wspomnieć to tryb Backup i tryb OFF-Grid. W trybie Backup część AC Backup działa fakultatywnie. W tym trybie w baterii można zarezerwować ilość energii na wypadek braku zasilania (blackout’u).

Wspomniane elementy instalacji przedstawiono na grafice poniżej.

Źródło: Webinarowa Środa z GLOBENERGIĄ - Solis

Tryb OFF-Grid wyłącza stronę AC Grid. Tym samym można zamontować instalację u np. klienta wciąż czekającego na podłączenie do sieci lub zupełnie bez dostępu do tej infrastruktury.

Dodatkowa funkcjonalność Allow Charging From Grid pozwala falownikowi ładować baterię z sieci. Działa w sposób wymuszony kiedy bateria osiągnie niski poziom dostępnej energii (Forcecharge Limit), wymuszając jej ładowanie do pewnego poziomu (Overdischare Limit lub Battery Reserve) i zabezpieczając przed pełnym rozładowaniem. Włącza się również w określonych interwałach czasowych w przypadku ustawienia FEED-IN PRIORITY, czyli okresu kiedy ładowanie magazynu jest traktowane priorytetowo. Jest to kolejna funkcjonalność która sprawdzi się świetnie w obliczu taryf dynamicznych. 

Źródło: Webinarowa Środa z GLOBENERGIĄ

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia