Czas to pieniądz! Jak skrócić czas montażu PV i obniżyć jego koszty?

Zdjęcie autora: Paweł Wiktorowicz

Paweł Wiktorowicz

Business Development Director, Corab Sp. z o.o.

Czas to pieniądz!

Na coraz bardziej konkurencyjnym rynku liczy się każde obniżenie kosztów. Ceny elementów instalacji spadają, ale koszty pracownicze rosną. Dlatego to kwestia skrócenia czasu montażu była dla nas priorytetem. Efektem było przygotowanie nowych konstrukcji, zarówno dachowych jak i wolnostojących. W tych ostatnich rozwiązaniach udało nam się zastąpić bardzo czasochłonny montaż klem.
Zobacz nowe systemy montażowe TUTAJ
Wprowadziliśmy specjalne wsuwki, których użycie skraca czas o ponad połowę. Kolejnym elementem jest specjalny system mocowania do gruntu. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest montaż bez specjalistycznych narzędzi. System można stosować także przy niekorzystnych warunkach glebowych: na wysypiskach śmieci, obszarach poprodukcyjnych czy też takich, gdzie ze względów technicznych nie można betonować czy kopać. Ponadto wprowadziliśmy nowe rozwiązania do modułów, które są w tej chwili najbardziej wykorzystywane. Chodzi o moduły bifacjalne. Stworzyliśmy konstrukcję, która jest dedykowana do takich modułów i równocześnie skraca czas montażu. Zrobiliśmy to samo dla rozwiązań stosowanych na dachach płaskich – efektem jest bardzo szybka w montażu konstrukcja balastowa. Jest to system, który pozwala na bardzo szybki, ale także bezpieczny, montaż, nienaruszający przy tym powłoki dachu. Nie wymaga wiercenia. Jest to system w pełni aerodynamiczny, umożliwiający zabezpieczenie instalacji przed warunkami pogodowymi na tyle małym obciążeniem.

Większe moduły, inne konstrukcje!

Dzisiaj wyzwaniem dla nas jest dostosowanie się do nowych produktów – modułów. Dotychczasowe konstrukcje były przygotowane pod moduły „standardowe” i przez to koszty wytwórcze były niższe. Wszystkie konstrukcje wolnostojące produkowane w tej chwili są przeznaczone pod konkretny moduł, który będzie używany na danej inwestycji. Moduły rosną nie tylko pod względem wielkości ogniw, ale również wielkości mocy, co także pozwala ograniczyć koszty związane z konstrukcją (mniejsza liczba modułów to mniejsza liczba potrzebnych elementów wsporczych).

Dowiedz się więcej!

Więcej komentarzy i felietonów znajdziesz w najnowszym wydaniu GLOBEnergia 3/2020, które jest dostępne TUTAJ!

Zobacz również