Jak nie dać się oszukać przy zakupie opału?

W obliczu kryzysu energetycznego i niepewności związanej z dostępnością surowców, nieuczciwi sprzedawcy oferują tańsze, ale szkodliwe alternatywy dla popularnych paliw. Nie są to niestety jedyne problemy, które mogą nas spotkać przy próbie zakupu opału. Coraz częściej słyszy się o oszustach “sprzedających” nieistniejące paliwa… Jak nie dać się oszukać?

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor GLOBENERGIA

Podziel się

Kupując opał na sezon grzewczy w Internecie szczególnie łatwo trafić na nieuczciwych sprzedawców. Do Policji wpływa coraz więcej zgłoszeń od oszukanych osób, którzy chcieli kupić pellet i węgiel.

Jak działają oszuści?

Kryzysowe sytuacje niestety powodują to, że obok oszustw „na wnuczka” czy ”na policjanta” pojawiają się nowe. Aktualnie przestępcy wykorzystują fakt, że ceny opału rosną, a jego dostępność się pogarsza. W te realia wchodzą przestępcy, których interesuje szybki zysk.

Oszuści działają bardzo prosto. Po pierwsze udostępniają oni w Internecie ogłoszenie, w których oferują pellet lub węgiel. Następnie po wpłaceniu pieniędzy na wskazane konto, kontakt z oszustem się urywa. Zostajemy wówczas bez pieniędzy i rzecz jasna bez opału. 

Kupujesz opał w sieci? Bądź ostrożny! 

Nie jest tajemnicą, że nie można bezgranicznie ufać ogłoszeniom zamieszczanym na popularnych serwisach sprzedażowych. Przy dokonywaniu jakichkolwiek transakcji warto zachować ostrożność.
Aby nie paść ofiarą oszustwa nie powinno się płacić z góry za opał i najlepiej uczestniczyć przy jego transporcie. Wówczas można zweryfikować nie tylko to, czy opał faktycznie do nas jedzie, ale też jego jakość. 

Jeśli oferta wydaje się nam wiarygodna, warto zadzwonić do sprzedawcy i zapytać, czy prowadzi oficjalną stronę internetową ze sprzedażą. Uczciwa firma handlowa udostępni swoje dane.

Kupujmy u zweryfikowanych sprzedawców

Sprzedawcy surowców apelują, by nie kupować węgla z niezweryfikowanych źródeł. Szczególną ostrożność należy zachować widząc ogłoszenia sprzedaży paliwa (szczególnie ekogroszku) z bardzo dużymi obniżkami cen. Oszuści posuwają się nawet do tego, że tworzą specjalne sklepy online podobne do oryginałów. Z takim problemem spotkała się ostatnio Polska Grupa Górnicza (PGG).

W przypadku pelletu dobrze jest korzystać z informacji publikowanych na stronie internetowej Polskiej Rady Pelletu. Możemy tam znaleźć adresy mailowe i odnośniki do oficjalnych sklepów wiarygodnych producentów tego surowca.

Jak się uchronić przed fałszywą ofertą?

Aby nie dać się oszukać należy:

  • nie wierzyć sloganom typu: “super oferta”, “zaniżona cena” czy “okazja”, 
  • sprawdzać dokładnie każdą taką ofertę,
  • korzystać ze sprawdzonych portali sprzedażowych,
  • zweryfikować sprzedawcę,
  • nie odpowiadać na oferty „super okazji”, przesyłane na e-maila,
  • nie otwierać załączonych w takich wiadomościach linków.

Szkodliwy opał

Trzeba uważać również na pseudo-opał, którego nie powinno się wykorzystywać do ogrzania domu. Jak pisaliśmy na portalu GLOBENERGIA, na początku września 2022 r. na serwisach aukcyjnych zaczęły pojawiać się ogłoszenia oferujące sprzedaż ekogroszku gumowego. Po nagłośnieniu sytuacji w mediach oferty sprzedaży zaczęły znikać. Wraz z dalej pogłębiającym się kryzysem w dostępności węgla opałowego tego typu ogłoszenia będą pojawiać się częściej. Sprzedający, jak i nabywcy będą szukać innych kanałów do przeprowadzenia transakcji. 

W sytuacji, gdy węgiel nie będzie dostępny lub będzie bardzo drogi, część osób chcąc uchronić się przed brakiem ciepła w zimie kupi jakikolwiek surowiec. Nie będą zważać na możliwe kary i zanieczyszczenie środowiska, a przypomnijmy, że palenie odpadów gumowych jest nielegalne. Za złamanie tego przepisu grozi mandat w wysokości do 500 zł albo grzywna sądowa do nawet 5 tys. zł.

W przypadku pelletu zdarza się natomiast, że wyprodukowany jest z zanieczyszczonych chemicznie odpadów, a można zaliczyć do nich stare drewniane meble, drzwi, okna itp. Często do ich produkcji używa się lakierów, klejów, farb i innych chemicznych substancji, których celem jest ochrona przed zniszczeniami i zapewnienie estetycznego wyglądu. Producenci pelletu, chcąc zaoszczędzić mogą używać na przykład fragmentów płyt HDF, MDF, sklejki czy klejonki.

Następstwa spalania odpadów

Spalając zanieczyszczone paliwo lub odpady wpływamy na nasze zdrowie i środowisko, w którym żyjemy, a także skracamy żywotność i pogarszamy sprawność urządzenia grzewczego. Zawartość składników chemicznych w paliwie lub w spalanych odpadach powoduje szybszą korozję elementów kotłów i kominków. Dużo łatwiej powstają ubytki, dziury i odkształcenia, co skutkuje koniecznością wymiany kotłów w krótkim czasie. Ponadto emitowane są zanieczyszczenia do atmosfery, co na dłuższą metę wpływa degradująco na środowisko. 

Źródło: Policja, GLOBENERGIA, Termomodernizacja.pl

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor GLOBENERGIA