Pompy ciepła – Kiedy gruntowa, kiedy powietrzna, a kiedy żadna?

Zdjęcie autora: Aleksander Juraszek

Aleksander Juraszek

Firma Instalex

Kiedy gruntowa pompa ciepła sprawdza się lepiej od powietrznej?

Wielokrotnie padają w moją stronę pytania o to, jakie pompy ciepła są lepsze albo czy jest jeszcze miejsce na rynku dla gruntowych pomp ciepła. Otóż sprawdzają się zarówno powietrzne jak i gruntowe pompy ciepła. To, jakie pompy ciepła zaproponujemy, zależy chociażby od strefy klimatycznej, w której mają pracować.

Żywiecczyzna, czyli obszar, na którym działa moja firma, znajduje się w V strefie klimatycznej, a tam gruntowe pompy ciepła sprawdzają się dużo lepiej niż powietrzne. Montujemy również powietrzne pompy ciepła, ale akurat nie na naszym terenie. Po 11 latach doświadczenia w montażu pomp ciepła uważam, że zarówno gruntowe jak i powietrzne pompy ciepła znajdą swoje miejsce na rynku.

We wszystkich większych obiektach, takich jak szkoła czy obiekt sportowy, wybór pada zdecydowanie na pompy gruntowe. Podobnie w chłodniejszych strefach klimatycznych, terenach górskich czy podgórskich. To miejsca, w których lepiej od powietrznej sprawdzi się gruntowa pompa ciepła.

Są również realizowane inwestycje mieszane, oparte o powietrzne i gruntowe pompy ciepła w większych budynkach.

To są obiekty, w których potrzeba więcej chłodu w lecie, a wiadomo, że pompy ciepła będą sprawnie ten chłód zapewniały. Wykonanie takiej instalacji w oparciu o pompy ciepła powietrzne jest dużo tańsze niż czerpanie chłodu z ziemi, w której trzeba wykonać odwierty.

Mamy również swoje realizacje w takich obiektach jak hale sportowe czy przedszkola, w których również potrzebny jest chłód. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że jeżeli chce się chłodzić te budynki skuteczniej, to pompy powietrzne lepiej się sprawdzają.

Generalnie jestem zdania, że stawiając gruntowe pompy ciepła w budynkach, nie potrzebujemy żadnej kombinacji i dodatkowych źródeł ciepła. Dlatego, kiedy montujemy gruntowe pompy ciepła, klient wie, że inwestuje w odwierty i urządzenie, ale nie potrzebuje już kominka, kotła czy innego dodatkowego urządzenia, a gdy na zewnątrz będzie -25 czy nawet -30 stopni, gruntowa pompa ciepła spokojnie sobie poradzi i będzie grzała.

Czy są sytuacje w których lepiej nie instalować pompy ciepła?

Miałem też wiele przypadków, w których odmówiłem montażu pompy ciepła w danym budynku.

Po prostu zdarza się, że po odwiedzeniu miejsca inwestycji i po rozmowie z klientem, stwierdzam, że pompa ciepła nie ma w nim sensu i żadnego uzasadnienia. Przede wszystkim, żeby zamontować pompę ciepła, budynek musi być po przeprowadzonej termomodernizacji, czyli na pewno docieplony i z wymienionymi oknami.

W związku z obowiązującym prawem, jesteśmy w sytuacji, w której coraz więcej osób będzie zmieniało źródło ciepła. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie budynki nadają się do zainstalowania pompy ciepła, dlatego trzeba klientowi uświadomić, że aby zamontować pompę ciepła, musi mieć dobrze zaizolowany budynek. Z całą stanowczością twierdzę więc, że jeżeli to będzie budynek nieocieplony, ze starą stolarką okienną, z nieocieplonym poddaszem, nie ma sensu montować pompy ciepła.

Zobacz również

Pompy ciepła – Kiedy gruntowa, kiedy powietrzna, a kiedy żadna?

Zdjęcie autora: Aleksander Juraszek

Aleksander Juraszek

Firma Instalex

Kiedy gruntowa pompa ciepła sprawdza się lepiej od powietrznej?

Wielokrotnie padają w moją stronę pytania o to, jakie pompy ciepła są lepsze albo czy jest jeszcze miejsce na rynku dla gruntowych pomp ciepła. Otóż sprawdzają się zarówno powietrzne jak i gruntowe pompy ciepła. To, jakie pompy ciepła zaproponujemy, zależy chociażby od strefy klimatycznej, w której mają pracować. Żywiecczyzna, czyli obszar, na którym działa moja firma, znajduje się w V strefie klimatycznej, a tam gruntowe pompy ciepła sprawdzają się dużo lepiej niż powietrzne. Montujemy również powietrzne pompy ciepła, ale akurat nie na naszym terenie. Po 11 latach doświadczenia w montażu pomp ciepła uważam, że zarówno gruntowe jak i powietrzne pompy ciepła znajdą swoje miejsce na rynku. We wszystkich większych obiektach, takich jak szkoła czy obiekt sportowy, wybór pada zdecydowanie na pompy gruntowe. Podobnie w chłodniejszych strefach klimatycznych, terenach górskich czy podgórskich. To miejsca, w których lepiej od powietrznej sprawdzi się gruntowa pompa ciepła.
Są również realizowane inwestycje mieszane, oparte o powietrzne i gruntowe pompy ciepła w większych budynkach.
To są obiekty, w których potrzeba więcej chłodu w lecie, a wiadomo, że pompy ciepła będą sprawnie ten chłód zapewniały. Wykonanie takiej instalacji w oparciu o pompy ciepła powietrzne jest dużo tańsze niż czerpanie chłodu z ziemi, w której trzeba wykonać odwierty. Mamy również swoje realizacje w takich obiektach jak hale sportowe czy przedszkola, w których również potrzebny jest chłód. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że jeżeli chce się chłodzić te budynki skuteczniej, to pompy powietrzne lepiej się sprawdzają. Generalnie jestem zdania, że stawiając gruntowe pompy ciepła w budynkach, nie potrzebujemy żadnej kombinacji i dodatkowych źródeł ciepła. Dlatego, kiedy montujemy gruntowe pompy ciepła, klient wie, że inwestuje w odwierty i urządzenie, ale nie potrzebuje już kominka, kotła czy innego dodatkowego urządzenia, a gdy na zewnątrz będzie -25 czy nawet -30 stopni, gruntowa pompa ciepła spokojnie sobie poradzi i będzie grzała.

Czy są sytuacje w których lepiej nie instalować pompy ciepła?

Miałem też wiele przypadków, w których odmówiłem montażu pompy ciepła w danym budynku.
Po prostu zdarza się, że po odwiedzeniu miejsca inwestycji i po rozmowie z klientem, stwierdzam, że pompa ciepła nie ma w nim sensu i żadnego uzasadnienia. Przede wszystkim, żeby zamontować pompę ciepła, budynek musi być po przeprowadzonej termomodernizacji, czyli na pewno docieplony i z wymienionymi oknami. W związku z obowiązującym prawem, jesteśmy w sytuacji, w której coraz więcej osób będzie zmieniało źródło ciepła. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie budynki nadają się do zainstalowania pompy ciepła, dlatego trzeba klientowi uświadomić, że aby zamontować pompę ciepła, musi mieć dobrze zaizolowany budynek. Z całą stanowczością twierdzę więc, że jeżeli to będzie budynek nieocieplony, ze starą stolarką okienną, z nieocieplonym poddaszem, nie ma sensu montować pompy ciepła.

Zobacz również