Tajemnica sukcesu w branży pomp ciepła

Zdjęcie autora: Łukasz Sajewicz
Zdjęcie autora: Łukasz Sajewicz

Łukasz Sajewicz

Dyrektor d/s klientów strategicznych Viessmann

Podziel się

O ofercie dostępnych na rynku produktów decydują w głównej mierze producenci. W kwestii urządzeń grzewczych, to po tronie producentów stoi wprowadzanie do oferty najnowszych, ekologicznych i komfortowych w użytkowaniu rozwiązań.

Dla firmy Viessmann ten rok, jest rokiem pomp ciepła. Na jakie urządzenia i rozwiązania postawiono? Co oznacza brak kotłów gazowych na stoisku firmy Viessmann podczas tegorocznych targów Instalacje? Zapraszamy za rozmowę z Łukaszem Sajewiczem, dyrektorem ds. klientów strategicznych Viessmann.

Anna Będkowska: Viessmann ogłosił rok 2018 – rokiem pomp ciepła? Skąd taki pomysł?

Łukasz Sajewicz: Uważamy, że najlepszymi urządzeniami, bo zeroemisyjnymi są właśnie pompy ciepła. Biorąc również pod uwagę rosnącą atrakcyjność cen w stosunku do tradycyjnych rozwiązań grzewczych. Dodatkowo oczywiste jest, że ta technologia będzie się rozwijać co pokazują też wyniki sprzedaży za rok 2017 czy za pierwszy kwartał tego roku.

A.B: Pompy ciepła to już dzisiaj dość szerokie pojęcie. Na jakie pompy ciepła stawia Viessmann?

Ł.S: Przede wszystkim na powietrzne pompy ciepła typu split i monoblok oraz proste pompy do ciepłej wody użytkowej.

Pompa ciepła typu Split Vitocal 222-S (Fot. Viessmann)

A.B: Najnowszy raport Port PC mówi, że w nowych obiektach pompy ciepła mogą stać się za kilka lat standardem. Równocześnie rośnie zainteresowanie fotowoltaiką? Czy firma Viessmann jest przygotowana na współpracę pomp ciepła z instalacjami fotowoltaicznymi?

Ł.S: Tak, od samego początku pokazywaliśmy, że fotowoltaika i pompa ciepła idealnie się wspomagają. Klienci dzięki takiemu rozwiązaniu będą mogli jak najefektywniej wykorzystywać energię pozyskaną ze słońca. Działanie takiego systemu jest uzależnione od automatyki pompy ciepła. My już od pewnego czasu stosujemy rozwiązania, które umożliwiają ich pełną integrację.

A.B: W prawie każdym budynku poza ogrzewaniem występuje system wentylacji mechanicznej lub rekuperacji. Czy promujecie takie rozwiązania w połączeniu z pompami ciepła?

Ł.S: Tak, to też jest element budynku, który jest uwzględniony w standardowym regulatorze pompy ciepła. Każdy klient posiadający pompę ciepła marki Viessmann, ma możliwość sterowania rekuperatorem.

Rekuperacja często jest wykonywana przez inne firmy i niewielka część pomp ciepła jest wyposażona w zintegrowaną rekuperację. W większości przypadków wynika to z braku świadomości u klientów.

Pompa ciepła Vitocal 300-A (Fot. Viessmann)

A.B: Zakończyły się właśnie Targi INSTALACJE, podczas których na stoisku Viessmann nie było żadnego kotła gazowego. Co to oznacza?

Ł.S: Dla nas era kotłów gazowych się kończy. Promowanie technologii, której znaczenie powoli spada nie ma większego sensu. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że możliwości technologicznego rozwoju właściwie się skończyły, w przeciwieństwie do hybrydy - kocioł gazowy z pompą ciepła, współpracujący z instalacją fotowoltaiczną.

A.B: Jakie widzi Pan zalety takiego hybrydowego rozwiązania?

Ł.S: Zajmuje tyle samo miejsca co standardowy kocioł – nie wykorzystujemy dodatkowej przestrzeni. Wszystko znajduje się w jednej obudowie łącznie z automatyką, która daje nam możliwość idealnego dopasowania taryf prądu i taryf gazowych powodując tym samym maksymalne obniżenie kosztów ogrzewania.

A.B: Firma Viessmann jest na rynku polskim od ponad 25 lat, a na rynku europejskim cztery razy dłużej. Co jest tajemnicą sukcesu w branży pomp ciepła z punktu widzenia producenta?

Ł.S: Wydaje mi się, że serwis, obsługa posprzedażowa, system stałego monitoringu przez aplikacje internetowe i mobilne prowadzony przez serwis konsumencki. Jednym słowem stały nadzór instalacji.

A.B: Co zatem wyróżnia serwis firmy Viessmann?

Ł.S: Naszym celem jest to aby każdy kocioł i pompa ciepła była widoczna w sieci i dzięki temu była możliwa kontrola i pełen monitoring, a co za tym idzie optymalizacja przeglądów i jak najszybsze przewidywanie ewentualnych awarii. Własny serwis fabryczny na w pełni 24 h infolinii daje inwestorowi niemal 100% gwarancję bezawaryjnego działania i możliwie niskich kosztów eksploatacji.


Chcesz dowiedzieć się więcej? Interesujesz się tematyką związaną z inwestycjami gminnymi w zakresie zwiększania efektywności ekologicznej? Zapraszamy na spotkania m. in. z przedstawicielami firmy Viessmann w ramach cyklu konferencji Energia w Gminie!

Zarejestruj się na samorządowe spotkania z energetyką odnawialną, budownictwem energooszczędnym i elektromobilnością – TUTAJ. Najbliższe już w maju i czerwcu!


Zobacz również