Corab S.A. wkracza na rynek pomp ciepła!

Jak dotąd firma Corab była kojarzona głównie z produkcją systemów fotowoltaicznych. Jednak przedsiębiorstwo cały czas się rozwija, co zaowocuje wprowadzeniem do oferty nowego produktu. Marka rozszerzy swoje portfolio o nową kategorię urządzeń grzewczych: gruntowe pompy ciepła i zasobniki ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Tym samym będą to kolejne elementy systemu Corab Solution, które pomogą klientom w osiągnięciu niezależności energetycznej oraz zabezpieczeniu przed podwyżkami cen energii.

Podziel się
Decyzja firmy o inwestycji w pompy ciepła jest zgodna z trendami panującymi w branży. Polska jest bowiem jednym z największych rynków tych urządzeń w Unii Europejskiej. Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła szacuje, że w latach 2023-2030 w Polsce zostanie zainstalowanych ponad 3 mln pomp ciepła ogółem. Z kolei według danych organizacji branżowej PORT PC w I półroczu 2023 roku w naszym kraju najwyższy wzrost sprzedaży, bo o 37%, zanotowano wśród jednostek z gruntowym wymiennikiem ciepła. Dynamiczny rozwój rynku pomp ciepła w Europie to szansa dla producentów systemów OZE, którą Corab chce wykorzystać.
Piotr Markowski, prezes zarządu Corab, podkreśla, że firma od dawna pracowała nad wprowadzeniem na rynek pompy ciepła własnej produkcji. W ten sposób Corab ma nadzieję na stworzenie produktu, który będzie wpisywał się w nowe wymogi stawiane przed tymi urządzeniami.
“Taki produkt musi być wolny od wad starszych technologii oraz gwarantować zgodność z przyszłymi, zaostrzonymi wymogami dla tych urządzeń. Stworzymy rozwiązanie umożliwiające realizację naszej ambitnej wizji rozwoju spółki oraz spełniające potrzeby zarówno klientów, jak i instalatorów” - zapewnił Piotr Markowski.
Pompy ciepła i dla domu, i dla przemysłu
Firma planuje stworzyć trzy modele pomp ciepła z gruntowymi wymiennikami o mocy kolejno 8, 12 i 16 kW oraz trzy dodatkowe ze zintegrowanym w obudowie zbiornikiem c.w.u. Te jednostki powstaną z myślą o kliencie indywidualnym, czyli przede wszystkim dla domów jedno- i wielorodzinnych. Jednak to nie wszystko. Corab ma zamiar wprowadzić na rynek trzy modele wysokotemperaturowych pomp ciepła o dużych mocach: 40, 60 i 80 kW. Termin “wysokotemperaturowa” pompa ciepła jest zarezerwowany dla urządzeń, które osiągają temperatury z przedziału 65-70°C. Z tego powodu są to urządzenia odpowiednie do zastosowań komercyjnych, np. przez wspólnoty mieszkaniowe, operatorów ciepła systemowego lub biura. Jednostki wysokotemperaturowe będą mogły tworzyć tzw. maszynownie, czyli duże hale, gdzie będzie pracowało wiele pomp ciepła na raz. Dzięki temu urządzenia te będą mogły wspierać pracę miejskich węzłów ciepłowniczych.
Współpraca gwarantem sukcesu na rynku
Corab pracuje nad stworzeniem autorskiej serii pomp ciepła we współpracy z firmą Danfoss, która jest światowym liderem branży HVAC (Heating, Ventilation, Air Conditioning).
“Wiedzieliśmy, że jeśli kiedyś zdecydujemy się na produkcję pomp ciepła, to kluczowy będzie wybór najbardziej odpowiedniej technologii oraz partnera, który nie tylko dostarczy najlepsze podzespoły, ale też realnie zaangażuje się w proces tworzenia wysokiej jakości produktu końcowego” - podkreślił prezes zarządu firmy Corab.
Danfoss udostępni swojemu wspólnikowi najwyższej jakości podzespoły oraz wsparcie aplikacyjne i inżynierskie swoich ekspertów. Urządzenia zostaną wyposażone m.in. w inteligentny sterownik, który pozwala na integrację pompy ciepła z aplikacjami internetowymi i systemami automatyki budynkowej. Kooperacja pomiędzy tymi dwoma przedsiębiorstwami doprowadzi do stworzenia pompy ciepła, która pracuje niezwykle efektywnie, przynosząc tym samym swojemu użytkownikowi wymierne oszczędności. W trosce o środowisko jednostki zostaną wyposażone w cichy i energooszczędny napęd inwerterowy oraz będą pracować w oparciu o ekologiczny czynnik chłodniczy R454B. Pompy ciepła od firmy Corab będą więc w pełni zgodne z wymaganiami, jakie przed producentami stawia Unia Europejska. Mowa tutaj przede wszystkim o użyciu naturalnego czynnika chłodniczego, przestrzegania norm zużycia energii oraz emisji hałasu.
Polska produkcja
Wartością dodaną do inwestycji jest to, że produkcja pomp ciepła firmy Corab będzie realizowana w Polsce. Jednostki będą wytwarzane w fabryce spółki w Bartoszycach, natomiast zasobniki c.w.u. w centrum logistycznym Corab w Gliwicach. Produkcja ma zostać uruchomiona w IV kwartale 2023 roku. W pierwszym roku działalności spółka planuje wyprodukować 2000 pomp oraz 28 tys. zasobników c.w.u. Corab nie zamierza poprzestać na polskim rynku - w przyszłości pompy ciepła tej firmy mają trafić do Niemiec i Skandynawii.