Perowskity są nowinką technologiczną, która jest często wskazywana jako następca ogniw krzemowych.

Zbudowane z nich panele są elastyczne oraz tanie w produkcji. Ich przemysłowa implementacja mogłaby być wielkim przełomem dla fotowoltaiki, jednak nowa technologia boryka się ciągle z szeregiem problemów. Jednym z nich jest niska żywotność. O ile krzemowe panele fotowoltaiczne są w stanie generować energię z wysoką sprawnością przez około 20 lat, to dla perowskitów 1000 godzin jest wysoką wartością. Generalnie, wydłużanie czasu ich życia jest obecnie znacznie ważniejsze niż walka o efektywność.

Co jakiś czas publikowane są nowe patenty związane z tą technologią. Ciekawe efekty uzyskali ostatnio naukowcy ze szwajcarskiej uczelni Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne. Wykorzystali oni związek organiczny, Guanidynę, do stworzenia perowskitów o unikalnej strukturze.Podobny obraz

Kation guanidynowy jest w stanie niemal idealnie dopasować się do reszty struktury, co znacznie podnosi jakość ich produktu. Staje się on znacznie bardziej odporny na zmiany temperatury oraz skrajne warunki atmosferyczne, takie jak silne nasłonecznienie.

Testy wykazały, że nowe perowskity w warunkach laboratoryjnych są w stanie przetrwać ponad 1000 godzin w sytuacji ciągłego wystawienia na silne źródło światła. W praktyce oznacza to, że panele zbudowane z tego materiału wytrzymają średnio 3,7 roku przy przeciętnych warunkach atmosferycznych – to znaczy typowym, zmiennym nasłonecznieniu.

Ciekawa jest także charakterystyka temperaturowa ich produktu. Wytworzone perowskity, choć bardziej odporne na zmiany temperatury niż ich poprzednie wersje, są ciągle bardzo mocno od niej zależne. Jeden z ekspertów, Profesor Nazeeruddin twierdzi, że obniżenie temperatury działania do 55 stopni Celsjusza (testy były prowadzone w warunkach 60 st.) wydłużyłoby ich czas działania do aż… 8000 godzin. W takiej sytuacji warto rozważyć testowanie nowej technologii szczególnie w zimniejszych rejonach globu, gdzie mroźne powietrze będzie w stanie efektywnie chłodzić nowoczesne panele. Dobrym rozwiązaniem może być też połączenie ich z osobnym systemem chłodzącym, który pozwoli odprowadzić nadmiar ciepła.

Trwają ciągłe badania nad dalszym ulepszeniem struktury nowopowstałych perowskitów.

Źródło : ScienceDaily

Redakcja GLOBEnergia