Zwiększenie udziału ekologicznych źródeł energii

Credit Agricole podpisał niedawno aneks do umowy z firmą TAURON, który zakłada kupno przez bank całej energii elektrycznej pochodzącej z elektrowni wodnych i wiatrowych. Obecnie 95% energii pochodzi ze źródeł odnawialnych. Kilkanaście pozostałych placówek, w których dostawcę prądu wybierają właściciele nieruchomości jest zachęcanych przez bank do zakupu „zielonej energii”. Placówki zasilane ze źródeł odnawialnych otrzymają certyfikat świadczący o zakupie energii EKO Premium.

Zasilanie oddziałów bankowych „zieloną energią” przyczyni się do mniejszej emisji dwutlenku węgla, dwutlenku siarki, tlenków azotu oraz pyłów zawieszonych PM. Firma planuje ograniczenie o połowę przedostawania się do atmosfery węglowych zanieczyszczeń w ciągu dwóch najbliższych lat.

Credit Agricole nie finansuje już wydobycia węgla, a do 2030 roku ma również zaprzestać finansowania branż okołowęglowych. Zamiast tego pomaga klientom z tych obszarów gospodarczych wprowadzać technologie przyjazne środowisku.

Działania proekologiczne dotyczą również transportu w ramach działalności firmy. Nowa polityka samochodowa zakłada wymianę floty pojazdów na hybrydowe oraz elektryczne.

#mniejplastiku

W 2020 roku ruszyła kampania o nazwie #mniejplastiku. W ramach tego działania w banku ma zostać zmniejszone użycie przedmiotów jednorazowego użytku, a do 2022 roku mają zostać całkowicie wyeliminowane.

Oprócz tego firma prowadzi akcje edukacyjne zwiększające świadomość ludzi na skutki różnych działań. Jedną z takich akcji jest współpraca w realizacji międzynarodowego projektu Plastic Odyssey. Polega on na edukowaniu lokalnych społeczności Afryki, Ameryki Południowej oraz Azji w temacie recyklingu.

W Polsce eliminacją plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku zajmuje się Bałtycka Odyseja. Credit Agricole jest partnerem oraz jednym ze sponsorów tego projektu, którego zadanie polega na angażowaniu ludzi do sprzątania plaży od Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej. Ponadto od 2020 roku firma promuje wiedzę na temat szkodliwego wpływu plastiku na środowisko naturalne podczas trasy koncertowej Dawida Podsiadło „Leśna Muzyka”.

Kredyt na energooszczędne nieruchomości

Bank Credit Agricole rozwija swoją ofertę skierowaną do osób chcących prowadzić ekologiczne życie. Najnowsza propozycja to kredyt hipoteczny na preferencyjnych warunkach kierowany do osób, które planują inwestycję w energooszczędne budownictwo. Jest to jedna z pierwszych ofert tej kategorii na polskim rynku.

Jednym z priorytetów Credit Agricole jest głoszenie haseł mających na celu ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Aby osiągnąć ten cel strategiczny wprowadzono termin „zielona bankowość”, który wraz z rozbudowaną ofertą produktową wspiera klientów w korzystaniu z zasobów środowiska w najbardziej ekologiczny sposób.

Dla osób, które planują zakup lub budowę domu energooszczędnego (który ma roczne zapotrzebowanie na energię nie wyższe niż 40 kWh/m²), bank przygotował ofertę kredytu mieszkaniowego Zielony DOM z marżą obniżoną do 1,95 proc. i prowizją 0 proc.
Zanim klient skorzysta z eko-hipoteki powinien spełnić kilka warunków:

  1. Niezbędne jest potwierdzenie niskiego zapotrzebowania finansowego budynku na energię
  2. Prowadzenie lub otworzenie konta w Credit Agricole oraz zapewnienie na nim wpływu wynagrodzenia na poziomie co najmniej 2000 zł miesięcznie
  3. Posiadanie ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczenia nieruchomości z oferty Credit Agricole (odpowiednio w CALI i w CATU) przez okres 5 lat od daty zawarcia umowy kredytu
  4. Oczekiwany wkład własny to minimum 20 procent wartości inwestycji

– Zielony DOM to kolejny produkt w naszej ofercie zorientowany na troskę o środowisko, dzięki któremu odpowiadamy na potrzeby naszych klientów i promujemy pośród nich ekologiczne rozwiązania – mówi Mariola Willmann, manager Zespołu Kredytów Hipotecznych z Credit Agricole.

Prócz eko-hipoteki do „zielonych produktów” zaliczyć można również ubezpieczeniowe produkty inwestycyjne oparte o indeksy spółek, których celem jest ochrona środowiska naturalnego. Kwestią czasu jest wprowadzenie do polski rynek subfunduszu inwestycyjnego Amundi Stars Global Ecology ESG. Subfundusz ten zajmuje się inwestowaniem w projekty z zakresu

Nowa siedziba zwiększa efektywność

Zmiana siedziby centrali Credit Agricole na biurowy kompleks Business Garden we Wrocławiu przyniosło wiele ekologicznych korzyści. Biurowce posiadają certyfikat LEED Platinum, co świadczy o najwyższym poziomie efektywności energetycznej tych budynków. Taki certyfikat ma zaledwie 67 placówek w Polsce. Zmiana lokalizacji ograniczyła emisję dwutlenku węgla o 24%, a także zmniejszyła zużycie energii elektrycznej, pozwoliła na skuteczniejszy recykling i obniżyła poziom hałasu.

Źródło: Credit Agricole

Redakcja GLOBEnergia