Jak wypada cynk na tle innych metali w przemyśle energetycznym?

Kopalnie cynku znajdują się w ponad 50 krajach na świecie. Co roku wydobywa się w nich ponad 11,9 mln ton metrycznych tego surowca. Jego właściwości oraz liczne zalety związane z pozyskiwaniem, produkcją oraz późniejszym eksploatowaniem spowodowały, że zaczęto wykorzystywać cynk w przemyśle energetycznym.

Metale stosowane dotychczas w przemyśle magazynowania energii to między innymi lit, wanad oraz kobalt. Borykają się one jednak z pewnymi problemami: podlegają wpływom wahań cenowych, zapewnienia bezpieczeństwa dostaw i ograniczeń czasowych. W wyniku tego może dochodzić do trudności w dostarczaniu surowca, opóźnień w transporcie produktu, a także wahań cen końcowych.

Te utrudnienia nie dotyczą jednak cynku. Ten surowiec jest nie tylko stosunkowo tani, ale również wolny od problemów geopolitycznych.

Dlaczego cynk?

Baterie cynkowe, w przeciwieństwie do technologii litowo-jonowej, są w stanie usunąć powiązanie pomiędzy energią a mocą. Dzięki temu skalowanie technologii akumulatorów można osiągnąć poprzez zwiększenie wielkości zasobnika energii oraz ilość naładowanych cząstek cynku. Baterie cynkowe wykorzystują również materiały nadające się do recyklingu.

Metal ten zapewnia najniższy koszt magazynowania energii spośród innych dostępnych opcji, jeśli chodzi o długotrwałe użytkowanie akumulatorów. Korzystając z baterii cynkowych użytkownik nie naraża się na nieciągłości w dostawie prądu. Takie akumulatory nie są też nieprzewidywalne, a więc dają poczucie bezpieczeństwa w ich skutecznym działaniu.
Baterie cynkowe umożliwiają wysyłanie nadmiarów energii elektrycznej poprzez sieć przesyłową do tymczasowych miejsc magazynowania. Stamtąd energia jest pozyskiwana w okresach zwiększonego zapotrzebowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma braków w dostawie prądu.

Co mają do zaoferowania baterie cynkowo-powietrzne

Baterie cynkowo-powietrzne wykorzystują tlen atmosferyczny, aby wydobyć z metalu potrzebną energię. W wyniku tego działania akumulatory te zapewniają sobie najniższą cenę produkcji ze wszystkich dostępnych na rynku baterii. Niewątpliwie ich zaletą jest brak toksyczności, jak również to, że są niepalne. Zapewniają w ten sposób zarówno bezpieczeństwo dla właściciela, jak i środowiska. W porównaniu z innymi dostępnymi na rynku akumulatorami baterie cynkowo-powietrzne mają dłuższy okres żywotności. Konsument ma więc zapewnione długoletnie korzystanie z tego rozwiązania.
Baterie cynkowo-powietrzne wykorzystuje się między innymi przy panelach fotowoltaicznych. Jest to spowodowane tym, iż nie wymagają wykorzystania kosztownych oraz trudno dostępnych materiałów. To z kolei obniża cenę korzystania z instalacji fotowoltaicznej. Energia pozyskiwana w ten sposób jest niezawodna i tania. To ogromna zaleta jeśli chodzi o kwestie oszczędności oraz zapewnienia efektywności energetycznej.

Redakcja GLOBEnergia