Czas na aktywne wsparcie pomp ciepła!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Nie ma co się oszukiwać, energia staje się coraz droższa  i prawdopodobnie jej koszty będą się zwiększały w jeszcze szybszym tempie. Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że koszty ogrzewania typowego, współcześnie budowanego domu stanowią ponad 70% kosztów jego utrzymania. To bardzo dużo, jeśli weźmie się pod uwagę, że istnieją rozwiązania i technologie umożliwiające zredukowanie tych kosztów nawet o połowę. 

Nie da się również pominąć tematu szkodliwej emisji dwutlenku węgla, pyłów i innych zanieczyszczeń i ich negatywnego wpływu na środowisko. Najlepiej jak najszybciej stać się niezależnym od niepewnych dostaw i stale zmiennych cen paliw  kopalnych. Pozytywny wpływ na środowisko naturalne, a przede wszystkim korzyści ekonomiczne, są najlepszym uzasadnieniem zwiększenia zaangażowania  i wsparcia  rozwoju  pomp ciepła w Polsce.

Pompa ciepła znacznie zmniejsza emisję zanieczyszczeń w porównaniu z konwencjonalnymi źródłami energii, a tym samym istotnie przyczynia się do skutecznej ochrony klimatu. Oprócz korzyści ekologicznych i ekonomicznych ważne jest, aby przekonywać coraz to szersze grupy o zaletach pomp ciepła. Inwestorzy, instalatorzy, firmy budowlane i wiele innych grup powinno odkryć dla własnych potrzeb właściwości pomp ciepła i szerzyć ich idee oraz czerpać z korzyści, które niosą one za sobą.

II Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła w ramach trzeciej  edycji Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO® Poland 16-17.10.2013 Centrum EXPO XXI Warszawa

Jednym z celów II Kongresu PORT PC organizowanego  w Warszawskim EXPO XXI w dniu 17 października 2013 r. będzie pokazanie możliwości wsparcia pomp ciepła jako OZE i wypracowanych przez PORT PC narzędzi takich jak wytyczne dla wykonywania dolnych źródeł pomp ciepła czy kalkulator do szacowania współczynnika efektywności pomp ciepła.  Przedstawione  będą  nowe możliwości polskiego i europejskiego rynku oraz znaczenie pomp ciepła w „energetyce jutra”.

 Po sukcesie zeszłorocznego Kongresu Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła i tym razem postawiła na wysoką jakość wykładów i znanych prelegentów. Kongres PORTPC zaszczyci Pani prezes NFOŚiGW Małgorzata Skucha, która przedstawi nowe inicjatywy NFOSIGW dotyczące wsparcia odnawialnych źródeł energii. Już tradycyjnie pojawi się reprezentant Instytutu Fraunhofer’a ISE z Niemiec, Pan Marek Miara, który przedstawi znaczenie pomp ciepła w technologii smard grid oraz sposoby szacowania współczynnika efektywności pomp ciepła. Znaczenie pomp ciepła w Europie w perspektywie do 2020 i 2030 roku pokaże p. Krystyna Dawson z renomowanego Instytutu BSRIA z Wielka Brytanii. Nie zabraknie także reprezentanta Niemieckiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (BWP). Pan Rüdiger Grimm przedstawi dobre praktyki  wykonywania dolnych źródeł ciepła dla pomp ciepła w Niemczech.

W tym miejscu nie można pominąć naszych krajowych autorytetów branżowych a wśród nich takie nazwiska jak Paweł Lachman, Adolf Mirowski, Andrzej Oczoś czy Małgorzata Smuczyńska. Taka obsada musi przyczynić się do kolejnego sukcesu PORT PC.

Kongres obędzie się w ramach trzeciej edycji Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej Efektywności Energetycznej RENE-XPO® Poland (16-17 października 2013, Warszawskie Centrum EXPO XXI). Tematyka pomp ciepła odnajduje swoje odzwierciedlenie także w targach i w specjalnej edycji forum pomp ciepła przygo-towanej pod kątem architektów. Według informacji organizatora targów wśród wystawców tegorocznej edycji są firmy takie jak Aspol FV Sp. z o.o. , NIBE-Biawar sp. z o.o., Panasonic, Rehau Sp. z o.o.,  Exotherm, Glen Dimplex Polska, Energetica Group Sp. z o.o.

Kongres PORT PC będzie z pewnością interesującym i ważnym wydarzeniem dla wszystkich zainteresowanych tematyką innowacyjnych rozwiązań na rynku pomp ciepła, perspektywami i warunkami rozwoju i wymogami unijnymi. Na kongresie nie może zabrak-nąć nikogo, kto w jakikolwiek sposób jest związany z branżą.  "To będzie kolejne święto branży pomp ciepła w Polsce" podsumowuje Małgorzata Bartkowski, Project Manager RENEXPO® Poland.

Więcej informacji na: www.renexpo-warsaw.com lub www.portpc.pl