W naszej współpracy z miastami zauważamy, że na ulicach większych polskich miast można spotkać po około 100–120 samochodów elektrycznych i musimy to jasno przyznać – polskie miasta na ten moment nie są gotowe na przyjęcie dynamicznie rozwijającej się elektromobilności, nie mają odpowiedniej infrastruktury.

Równy dostęp do infrastruktury – to najważniejsze

Wspólnie z samorządami podejmujemy liczne działania, by stworzyć infrastrukturę bazową w miastach. Rekomendujemy, by oprócz stacji ładowania prądem przemiennym, powstawały stacje szybkiego ładowania w postaci hubów ładowania – na wzór obecnych stacji benzynowych, gdzie w jednym czasie możemy ładować kilka pojazdów elektrycznych. Dlaczego jest to tak istotne? Dlatego, abyśmy mogli stwarzać równe warunki dla różnych grup odbiorców elektromobilności. Zaczynając od mieszkańców miast, należy zauważyć, że niestety nie każdy mieszkaniec ma dostęp do stacji ładowania w domu czy w miejscu pracy. Ważni są też ci, którzy mieszkają w blokach – tam też konieczne jest zadbanie o dostęp do infrastruktury ładowania. Równy dostęp to również dostęp dla przedstawicieli biznesu – uważamy, że jest to bardzo ważna grupa odbiorców tej nowej technologii, która właśnie w pierwszej kolejności może mieć potrzebę skorzystać z tych wszystkich przywilejów, które daje elektromobilność – to samochody elektryczne w korporacjach taksówkarskich, kurierskich czy firmowe elektromobilne floty. Dla nich krótkie czasy ładowania będą bardzo istotne i najbardziej potrzebne.

Nowe spojrzenie na elektromobilność

Pokazujemy samorządom, że warto z nieco innej strony spojrzeć na elektromobilność – bardziej kompleksowo, bardziej holistycznie, z troską o aspekt edukacyjny. Zdaję sobie doskonale sprawę z tego, że w tym momencie elektromobilność jest jeszcze czymś nowym, nie do końca zrozumiałym, a sam rynek będzie się w najbliższych latach zmieniał. To co obserwujemy teraz to jest dopiero początek prawdziwej rewolucji.
Koncerny samochodowe tylko w tym roku wypuściły kilkanaście nowych modeli samochodów elektrycznych, zapowiadane są kolejne. Samochodów spalinowych będzie coraz mniej. Zapowiada się bardzo ciekawie.


Dowiedz się więcej o elektromobilności!

Zapraszamy na trzeci webinar z cyklu Webinarowa Środa: Elektromobilność w Polsce a nowa strategia mobilności UE – Czy i kiedy transport będzie bezemisyjny?, który poprowadzi Krzysztof Burda – prezes zarządu Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności.

TEMATYKA SPOTKANIA:

 • Nowa strategia mobilności UE – kiedy cały transport będzie zeroemisyjny?
 • Zeroemisyjność gospodarki a elektromobilność
 • Sytuacja na rynku pojazdów elektrycznych – Polska kontra Unia Europejska
 • Perspektywy rozwoju rynku elektromobilności dla Polski
  – transport publiczny
  – infrastruktura
  – pojazdy
  – świadome wdrażanie elektromobilności

DATA: 17.02.2021
GODZINA 11:00-11:45 (11:00 – prelekcja, 11:30 – sesja Q&A)

FORMULARZ REJESTRACYJNYhttp://bit.ly/webinarowa-sroda-odc3

Zapraszamy do zapisów!

Krzysztof Burda

Prezes zarządu – Polska Izba Rozwoju Elektromobilności