Czego sprzedano więcej – pomp ciepła czy kotłów gazowych? Dane SPIUG za 2022 rok

Pompy ciepła osiągnęły wielki sukces w 2022 r. i trudno z tym dyskutować. Nie trzeba być wybitnym znawcą energetyki, aby wiedzieć, że zawirowania wokół gazu ziemnego w zeszłym roku spowodowały spadek zainteresowania kotłami gazowymi. Czy rynkowi pomp ciepła udało się dogonić swojego głównego przeciwnika w walce o klienta, który chce kupić nowe źródło ciepła? Analizujemy raport Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPiUG).

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec
Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor GLOBENERGIA
Kotły gazowe a sprzedaż pomp ciepła

Podziel się

W Polsce dalej rządzi ogrzewnictwo oparte o spalanie paliw kopalnych. Przed tym sektorem stoi wielkie wyzwanie, które prawdopodobnie będzie w głównej mierze opierać się na pompach ciepła. Według aktualnych danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) jest ich w Polsce 318 tys. Jest to jednak zaledwie 2,29% wszystkich źródeł ciepła zgłoszonych do Centralnej Ewidencji. 

Ile sprzedano pomp ciepła?

Polska to aktualnie jeden z europejskich liderów, jeśli chodzi o rozwój rynku pomp ciepła. Widać to m.in. po wzroście sprzedaży urządzeń r/r w ostatnich latach.

 • 203 300 szt. (+120%) w 2022 r.
 • 92 650 szt. (+65%) w 2021 r.
 • 56 110 szt. (+53%) w 2020 r.
 • 36 720 szt. (+42%) w 2019 r.
 • 25 850 szt. w 2018 r.

W ubiegłym roku pompy ciepła stały się głównym źródłem we wnioskach w programie Czyste Powietrze, wyprzedzając kondensacyjne kotły gazowe. Czy w sprzedaży wynik także przemawia na korzyść pomp ciepła? Odpowiedź jest ambiwalentna. Najpierw jednak dowiedzmy się, ile sprzedano kotłów gazowych.

Struktura sprzedaży kotłów gazowych

Nietrudno się domyślić, że z uwagi na kryzys związany z szantażem energetycznym uskutecznianym przez Rosję przed atakiem na Ukrainę rosła niechęć wobec kotłów gazowych. Po rosyjskiej agresji nastroje te się nasiliły.

Histeria antygazowa osiągnęła swoje apogeum zaraz po rozpoczęciu wojny na Ukrainę i rozpoczęciem nakładania sankcji na surowce sprowadzane z Rosji

czytamy w raporcie.

Niemniej - w dalszym ciągu sprzedano ich więcej niż pomp ciepła. W raporcie SPiUG znajdujemy dane o sprzedanych kotłach gazowych z rozróżnieniem na ich rodzaj. 

 • 297 340 kondensacyjnych kotłów wiszących
 • 16 170 konwencjonalnych kotłów wiszących 
 • 8 940 kondensacyjnych kotłów stojących
 • 254 konwencjonalne kotły stojące
 • 6 810 kondensacyjnych kotłów o dużej mocy (pow. 50 kW)
 • 240 konwencjonalnych kotłów o dużej mocy (pow. 50 kW)

Rynek zdominowały najbardziej efektywne energetycznie kondensacyjne kotły gazowe, których łącznie sprzedano 306 280 szt. Wszystkich kotłów gazowych w Polsce sprzedano sumarycznie 329 754 szt. Wynika z tego, że w 2022 r. sprzedaż spadła o 88 tys. kotłów gazowych (o mocy do 50 kW) względem 2021 r.

Co czeka nas w 2023 roku?

W strukturze sprzedaży urządzeń grzewczych pompy ciepła jeszcze nie dogoniły źródeł ciepła na gaz, ale obecnie te dwie technologie dzieli zaledwie 119 tys. sztuk. Wydaje się to ogromną różnicą, ale porównując ten wynik do lat ubiegłych - można mówić o sukcesie. W 2021 r. pompy ciepła i kotły gazowe dzieliło 318 tys. urządzeń, a w 2022 r. 290 tys. Czy spadek zainteresowania kotłami gazowymi był chwilowy? Czy pompy ciepła wyprzedzą wkrótce kotły na gaz w rocznej sprzedaży w Polsce?

Obserwujemy powoli przełamywanie rynku w kierunku powrotu do większego zainteresowania kotłami gazowymi, wszystko jest uzależnione od wzrostów cen energii elektrycznej w stosunku do cen gazu i przebiegu kampanii antygazowej

czytamy w raporcie.

Bardzo możliwe, że w ciągu najbliższych dwóch lat sprzedaż pomp ciepła będzie wyższa niż kotłów gazowych. Czy tak się stanie? Na pewno w tym celu pomogą w Polsce mechanizmy wsparcia finansowego, takie jak wspierające zarówno kotły, jak i pompy Czyste Powietrze, a ponadto Moje Ciepło i Mój Prąd. 

Źródła: SPiUG, Termomodernizacja.pl

Zobacz również