Czeka nas kolejny boom na fotowoltaikę. Tym razem nie będą to instalacje domowe!
Polska energetyka słynie z wysokiego udziału mikroinstalacji prosumenckich w miksie wytwórczym. Według danych Agencji Rynku Energii (ARE), pod koniec lipca 2022 r. w Polsce było 10,6 GW mocy w instalacjach fotowoltaicznych. Ponad 8,1 GW z tej liczby to fotowoltaiczne instalacje prosumenckie, których jest w Polsce już ponad 1,1 mln sztuk. Jak słyszymy od ekspertów z branży, teraz przyszedł czas na instalacje wielkoskalowe. Czy czeka nas kolejny boom fotowoltaiczny?

Podziel się
Duże farmy fotowoltaiczne są potrzebne polskiemu społeczeństwu i gospodarce. Nowe moce w instalacjach OZE zagwarantują niską energię dla gospodarstw domowych i przemysłu, co pozwoli zachować konkurencyjność polskich produktów na rynkach. Czy nowelizowane prawo może zagrozić wielkoskalowym instalacjom fotowoltaicznym?
Wielkoskalowe instalacje PV będą odblokowane
O nowelizacji ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym rozmawialiśmy z dr Aleksandrą Błaszczyńską-Śmigielską. Pierwotnie, w wyniku nowelizacji ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, w życie miał wejść obowiązek lokalizowania dużych farm fotowoltaicznych na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Problem polegał na tym, że obecnie w większości takie plany nie obowiązują, bądź nie przewidują wielkoskalowej fotowoltaiki. Z tego względu, w wyniku wejścia w życie nowych przepisów doszłoby do blokady tych instalacji.
Wieści o takich założeniach nowelizacji ustawy zmroziły branżę fotowoltaiczną i wywołały alarm. Ta reforma planowania oznaczałaby de facto to samo co zasada 10H dla turbin wiatrowych, czyli blokadę wielkoskalowych instalacji na najbliższe kilka lat. Przypomnijmy, że obecnie w przypadku, gdy na danym terenie obowiązuje MPZP i są w nim uwzględnione duże instalacje OZE to możemy budować instalację PV. Gdy dla danego obszaru nie ma MPZP, na ten moment inwestor może zlokalizować dużą instalację PV dzięki możliwości starania się o warunki zabudowy (WZ).
Gdyby nowelizacja ustawy weszła w życie, inwestorzy mogliby budować instalacje jedynie na podstawie MPZP, które najpierw trzeba byłoby uchwalić.
Niezależnie od tego, że miejscowe plany trzeba byłoby uchwalić musiałby powstać najpierw (...) plan ogólny gminy, który zastąpi studium uwarunkowań. Problem sprowadza się do tego, że planu ogólnego nie można uchwalić punktowo (wyłącznie dla fotowoltaiki), tylko trzeba to zrobić jako nowy akt planistyczny dla całej gminy, a taki proces trwa lekko licząc kilka lat.
Komentuje dr Aleksandra Błaszczyńska-Śmigielska - kancelaria Jacek Kosiński Adwokaci i radcowie prawni w Przeglądzie Redakcji GLOBENERGIA
Więcej na temat dowiesz się w ostatnim przeglądzie Redakcji GLOBENERGIA, który jest dostępny tutaj: Kosmiczne marże wytwórców energii elektrycznej! Ratunek dla dużej fotowoltaiki? Przegląd Redakcyjny.
Pierwszy wariant nowelizacji ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym sprawiłby, że nie byłoby możliwe inwestowanie w duże instalacje OZE.
Dla inwestycji w duże OZE nie było przepisu przejściowego, który by przewidywał możliwość przedłużenia wydawania warunków zabudowy do czasu uchwalenia planu ogólnego, co było ewidentną luką. (...) od razu wchodził obowiązek lokalizacji na podstawie miejscowego planu.
Dodaje dr Aleksandra Błaszczyńska-Śmigielska - kancelaria Jacek Kosiński Adwokaci i radcowie prawni w Przeglądzie Redakcji GLOBENERGIA
Reforma planowania okazała się wyzwaniem
Dla ustawodawcy, reforma planowania okazała się większym wyzwaniem niż pierwotnie myślano. Urbaniści są zdania, że należy wstrzymać się z reformą i przemyśleć wszystkie konsekwencje.
Temat planowania przestrzennego z perspektywy instalacji OZE poruszymy na V Trendach Energetycznych. Podczas wydarzenia organizowanego przez Redakcję GLOBENERGIA, dr Aleksandra Błaszczyńska-Śmigielska przedstawi prelekcję pt. “Wielkoskalowa fotowoltaika uratowana? Oddala się widmo paraliżu w wyniku reformy planowania.”
Zapraszamy na Trendy Energetyczne! Kup bilet do studia Trendów Energetycznych 2022 i spotkaj się osobiście z branżą, prelegentami oraz poznaj osobowości Trendów Energetycznych 2022.
Branża fotowoltaiczna może jednak odetchnąć z ulgą
Na chwilę obecną firmy realizujące inwestycje w wieloskalową fotowoltaikę mogą odetchnąć z ulgą. Na zasadzie przepisów przejściowych przedłużono prawo wydawania warunków zabudowy bez względu na moc, czyli nawet bardzo duże farmy PV będa mogły powstać na podstawie warunków zabudowy.
W ciągu kilku kolejnych lat będziemy świadkami absolutnego boomu na wielkoskalowe instalacje fotowoltaiczne.
Wszyscy będą chcieli zdążyć ponieważ potem będzie to kwestia nie tylko samej lokalizacji na podstawie miejscowego planu, ale też przekonania włodarzy gmin (...) że warto lokalizować tę fotowoltaikę.
Dr Aleksandra Błaszczyńska-Śmigielska
15-16 listopada zapraszamy na V Trendy Energetyczne, na których wrócimy do tematu lokalizowania wielkoskalowych farm fotowoltaicznych.
Źródło: ARE, GLOBENERGIA