Czerwiec rekordowym miesiącem dla OZE!

Według danych Agencji Rynku Energii czerwiec odznaczył się dla sektora energetycznego rekordową produkcją z OZE. Moc instalacji wykorzystujących OZE przekroczyła 40% całkowitej mocy zainstalowanej w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Dokładne statystyki z podziałem na rodzaje źródeł wytwórczych przedstawiamy poniżej.

Podziel się
Ważny rekord
W czerwcu prosumenci wytworzyli ponad 1 mln MWh energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych. To kolejne ważne osiągnięcie dla sektora, który zaraz przekroczy 1,3 mln instalacji prosumenckich. Właśnie z tego faktu wynika dominacja fotowoltaiki w miksie mocy zainstalowanych w sektorze OZE. W czerwcu bieżącego roku było to ponad 14 GW. Dla porównania w sektorze wiatrowym do końca 1-szego półrocza zainstalowanych było prawie 9 GW mocy, a elektrownie wodne nie przekroczyły 1 GW.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych od ARE
W sumie na koniec czerwca 2023 w polskim miksie elektroenergetycznym moc zainstalowana w OZE wyniosła 25 395,6 MW.

źródło: ARE
Istotnym jest również odniesienie tegorocznych statystyk do tego samego okresu w ubiegłym roku. We wszystkich sektorach OZE oprócz energetyki wodnej odnotowano wzrost zainstalowanej mocy elektrycznej. Najsłabsza dynamika wzrostu dotyczyła biogazowni i instalacji zasilanych biomasą. Tradycyjnie dzięki dużemu udziałowi prosumentów w rozwoju największą dynamikę osiągnął sektor PV, było to 137,8%. Na drugim miejscu uplasował się sektor wiatrowy z wynikiem 117,4%. Dynamika wzrostu dla elektrowni wodnych wynosiła 100%, co oznacza, że od 2022 roku nie zainstalowano żadnych nowych mocy elektrycznych.
Na uwagę z pewnością zasługują instalacje wodne i generalna poprawa stopnia retencji wody w polskim ekosystemie. Zwłaszcza w obliczu nieustępującej suszy hydrologicznej i potrzeby równoważenia systemy elektroenergetycznego w szczytowych momentach zapotrzebowania.
Wciąż opieramy się na węglu
Choć początkowa wstawka o rekordzie mocy zainstalowanej w sektorze w OZE wskazuje na dobry kierunek rozwoju polskiej energetyki, to niestety w szerszej perspektywie wciąż dominuje węgiel. Przeanalizujmy statystyki produkcji energii elektrycznej wg poszczególnych paliw, najważniejszych z punktu widzenia generacji energii w Polsce.

źródło: ARE
Z łatwością można dostrzec dominację węgla kamiennego jako głównego paliwa dla elektrowni i elektrociepłowni zawodowych. W pierwszym półroczu zeszłego roku z węgla kamiennego wygenerowano ponad 37 tysięcy GWh energii elektrycznej. W analogicznym okresie bieżącego roku, opieranie się na tym konkretnym paliwie udało się ograniczyć o 5 600 GWh, produkując z niego 31 531 GWh energii elektrycznej. Niewielki spadek odnotowano również w ramach produkcji z węgla brunatnego. Co interesujące, generacja z OZE względem okresu styczeń-czerwiec 2022 wzrosła tylko o 1 820 GWh.
Wielu ekspertów dostrzega również potrzebę rozwoju elektrowni szczytowo-pompowych. Są one istotnym uzupełnieniem dosyć niestabilnej generacji z OZE. Mimo iż zgodnie z powyższym wykresem to właśnie sektor elektrowni szczytowo-pompowych osiągnął największą dynamikę wzrostu względem 1-go półrocza 2022 roku, to ich udział w generacji wciąż pozostaje za mały.
Źródła: MKiŚ, ARE
Polecane
NaszEauto: możliwa korekta programu, czyli krok w dobrą stronę

“Żegnamy 10H”. Ustawa wiatrakowa oficjalnie przyjęta przez rząd
