Rozwój elektromobilności w Polsce trwa! Już teraz po Polsce jeździ 362 elektrycznych pojazdów ciężarowych i dostawczych. Jesienią tego roku, do tej liczby dołączy powiększona o elektryczne Nissany e-NV200 flota Poczty Polskiej. Samochody pomogą ponad 30 tys. listonoszy i kurierów dostarczyć dziennie kilka milionów przesyłek.

Przetarg na najem aut o ładowności do 800 kg i dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, wygrał Arval Service Lease Polska Sp. z o.o.. Firma udostępni Poczcie Polskiej 20 Nissanów e-NV200.

Nissan e-nv200 źródło: Nissan

Elektromobilność

Poczta Polska realizuje program „Elektromobilność”. W ubiegłym roku spółka przeprowadziła największe w Polsce testy aut elektrycznych, po których zapadła decyzja dotycząca najmu takich samochodów i dołączeniu ich do floty Poczty Polskiej.

W kwietniu ubiegłego roku, w testach wzięły udział auta siedmiu marek producenckich, o ładowności do 800 kg. Kierowcy Poczty Polskiej przez trzy miesiące sprawdzali m.in. właściwości jezdne (np. przyspieszenie, prędkość, hamowanie, zwrotność), komfort jazdy i ergonomię obsługi, sposób ładowania akumulatorów i możliwą do przejechania liczbę kilometrów.

W tym samym czasie, oprócz aut przetestowano również różne rodzaje stacji ładowania użyczone przez ich właścicieli. W połowie maja zakończyły się kolejne testy samochodów elektrycznych do 3.5 tony, tym razem o ładowności powyżej 800 kg.

Działania na rzecz Elektromobilności wpisują się w przygotowany przez Ministerstwo Energii „Plan rozwoju elektromobilności w Polsce”, który jest częścią „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”. Spółka popularyzuje także wykorzystanie paliw alternatywnych w transporcie drogowym w Polsce.

Poczta włączyła się w realizację tego programu i popularyzuje wykorzystanie paliw alternatywnych w transporcie drogowym w Polsce – mówi Paweł Przychodzeń, wiceprezes zarządu ds. logistyki Poczty Polskiej.

Gdzie samochody dostarczą paczki?

Elektryczne Nissany e-NV200 trafią do Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy oraz Wrocławia. Jeśli jesteś z któregoś z wymienionych miast, jest szansa, że już podczas tegorocznej jesieni, elektryczny dostawczak dostarczy Ci paczkę!

Poczta skorzysta z 36-miesięcznego najmu tych pojazdów wraz z ich serwisem. Pełny pakiet ubezpieczenia pojazdów w zakresie OC i AC, wraz z ochroną NNW zapewni Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.

Specyfikacja

Nissan e-NV200 jest wyposażony w silnik elektryczny o mocy 80 kW i baterię trakcyjną o pojemności 40 kWh, co umożliwi uzyskanie prędkości maksymalnej 123 km/h i zasięgu w jeździe miejskiej 301 km według cyklu WLTP. Pojazdy mogą być ładowane prądem przemiennym (ładowanie AC, także z gniazdka 230V) lub prądem stałym („szybkie” ładowanie DC).

Ładowność pojazdu wynosi 742 kg, kubatura przestrzeni ładunkowej 4,2 m3. Pojazdy mają m.in. system hamowania odzyskowego (rekuperacyjnego) oraz wspomagania parkowania (kamera cofania z zintegrowanym lusterkiem bocznym kierowcy). Przestrzeń ładunkowa na podłodze zostanie wyłożona wykładziną antypoślizgową. Pojazdy będą w kolorze białym, oznakowane logo Poczty Polskiej, z zaprojektowanym oznaczeniem, że pojazd jest elektryczny.

Eliminacja spalin

Pozyskanie elektrycznych aut to nie tylko oszczędności w eksploatacji dla Poczty Polskiej, ale przede wszystkim eliminacja emisji spalin i znaczące ograniczenie poziomu emitowanego hałasu, czyli działania przyjazne środowisku naturalnemu i mieszkańcom.
Dalsze działania na rzecz rozwoju elektromobilności, będą w pzryszłości wciąż podejmowane przez Pocztę Polską!

Chcemy kompleksowo przygotować się do wykorzystania w przyszłości na większą skalę pojazdów zero- i niskoemisyjnych – podkreśla Paweł Przychodzeń.

Rozwój elektromobilności w Polsce trwa! Już teraz po Polsce jeździ 362 elektrycznych pojazdów ciężarowych i dostawczych. Jesienią tego roku, do tej liczby dołączy powiększona o elektryczne Nissany e-NV200 flota Poczty Polskiej. Samochody pomogą ponad 30 tys. listonoszy i kurierów dostarczyć dziennie kilka milionów przesyłek. Być może Ty dostaniesz którąś z nich!

źródło: Poczta Polska

Redakcja GLOBEnergia