Czteropak dla pomp ciepła, czyli to czego branża potrzebuje najbardziej

Po tym jak propozycja czteropaku dla prosumenta odbiła się szerokim echem, Redakcja GLOBENERGIA zebrała od branży postulaty prezentowane przez uczestników rynku, które pomogłyby ustabilizować sytuację dla rynku pomp ciepła w Polsce. Uspójnione i zredagowane w “czteropaku dla pomp ciepła” przybliżamy poniżej. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

czteropak dla pomp ciepła, branża, taryfa dla pomp ciepła,

Podziel się

Dynamicznie rozwijający się sektor pomp ciepła potrzebuje uporządkowania za pomocą odpowiednich regulacji. Dotyczy to zarówno aspektów badań i certyfikacji, jak i troski o rachunki użytkowników czy programy dofinansowań. Propozycje kompleksowych rozwiązań podanych w czteropaku powstały na podstawie obserwacji sytuacji w branży i wysłuchania aktywnych uczestników rynku pomp ciepła. Mają one umożliwić funkcjonowanie branży pomp ciepła w sposób przejrzysty i łatwy do weryfikacji. Czteropak nie zapomina również o właścicielach tych urządzeń i proponuje dla nich wsparcie w wymiarze dedykowanej taryfy.  

Punkt pierwszy - taryfa dedykowana dla posiadaczy pomp ciepła

Odpowiednia taryfa energetyczna to priorytet. Dlatego zajmuje pierwsze miejsce pośród tych kluczowych zmian. Pojęcie strefowej taryfy energetycznej oznacza, że nie obowiązywałaby ona przez cały dzień. Byłaby dostępna tylko w określony pory, oszacowane jako te ze zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię. Dlaczego w ten sposób? Pompa ciepła to urządzenie, które daje dużą swobodę w “dostrajaniu” od strony technicznej - można je odpowiednio zaprogramować na grzanie, czy przygotowanie ciepłej wody użytkowej w godzinach, gdy energia jest tańsza. 

Brzegowym warunkiem do skorzystania z tej taryfy byłoby oczywiście posiadanie pompy ciepła. Fakt ten można zweryfikować m.in. poprzez spis źródeł ciepła. Wprowadzenie takiej taryfy wymagałoby oczywiście wprowadzenia pomiaru energii przeznaczonej wyłącznie na pracę pompy ciepła i rozwiązania kwestii opomiarowania. 

Mniej skomplikowanym technicznie rozwiązaniem mogłoby się okazać bardziej ogólne spojrzenie na temat i stworzenie ogólnodostępnej taryfy energetycznej, w którą z łatwością mogliby się wpisać właściciele pomp ciepła. 

Rozwiązaniem podpowiadanym przez obserwatorów rynku byłby też ryczałt kilowatogodzin, powiązany np.z mocą pompy ciepła czy powierzchnią budynku. Informacje mogłyby być weryfikowane przez Centralną Bazę Emisyjności Budynków. 

Przyznanie określonej liczby kWh na rzecz pracy pompy ciepła byłoby łatwiejsze od szeroko zakrojonej akcji montażu dedykowanych liczników. 

Podsumujmy możliwości realizacji pierwszego wariantu z czteropaka dla pomp ciepła:

  • specjalna taryfa tylko dla pomp ciepła,
  • otwarta taryfa sektorowa,
  • paczka kilowatogodzin dla posiadaczy pomp ciepła. 

Punkt drugi - dotacje i finansowanie inwestycji w pompy ciepła

Drugi punkt w czteropaku to zadbanie o prosty model dotacji i finansowania inwestycji pomp ciepła. Obecnie można pozyskać dofinansowanie na zakup pompy ciepła z różnych programów, a kwoty dotacji różnią się. Co więcej każdy program stawia odrębne warunki do spełnienia. Finansowanie pomp ciepła, zdaniem branży powinno zostać zunifikowane.  Jedno z rozwiązań to stworzenie twardego komponentu pompy ciepła, identycznego w każdym programie dofinansowań. Tym sposobem zasady przyznawania dotacji do pomp byłyby takie same w każdym z programów.  Drugie rozwiązanie to wprowadzenie tylko jednego programu dofinansowań. Najlepiej, gdyby program osobno traktował nowe budynki, obiekty po termomodernizacji czy kotłownie po wymianie źródeł ciepła. 

Punkt trzeci - badania i certyfikacja

Rynek pomp ciepła w Polsce powinien dostać narzędzie umożliwiające ocenę faktycznych parametrów pomp ciepła. Sposób weryfikacji parametrów zawartych na kartach katalogowych powinien odbywać się w sposób ujednolicony i rzetelny. Producenci pomp ciepła apelują o zwiększenie ilości akredytowanych laboratoriów pomp ciepła w Polsce. Z obserwacji rynku widzimy, że istnieją sposoby poprawy wyników uzyskanych w testach pomp ciepła, przez co często parametry katalogowe nie odzwierciedlają rzeczywistych osiągów. Tym samym użytkownik nie może w sposób rzetelny porównywać parametrów urządzeń dostępnych na rynku. Większa liczba laboratoriów z akredytacją mogłaby odwrócić ten trend. 

Punkt czwarty - walka z dezinformacją 

“Wdrożenie wiarygodnej platformy informacyjno-edukacyjnej dotyczącej inwestycji w pompy ciepła” to ostatni punkt czteropaku dla pomp ciepła. W ocenie redakcji, stabilizację na rynku wspomoże kompendium wiedzy sygnowanego przez instytucję, która budzi zaufanie. Ta baza wiedzy miałaby być w pełni wiarygodna i służyć m.in. potencjalnym inwestorom. Obecnie osoby zainteresowane kupnem pompy ciepła podczas internetowego researchu natrafiają na ogrom fake newsów. Brakuje witryny od zaufanego źródła, podającej tylko zweryfikowane informacje. 

Problem z informowaniem o pompach ciepła jest złożony. Z jednej strony wiedza płynąca z przekazów marketingowych jest często przerysowana. Często można się z nich dla przykładu dowiedzieć, że pompa ciepła grzeje za darmo. Jednocześnie w mediach można natrafić na materiały próbujące zdeklasować te urządzenia, przypisując im zdolności do destrukcji domowych budżetów. Zweryfikowana platforma mogłaby wyznaczyć złoty środek dostarczając informacje odzwierciedlające rzeczywistość. 

Baza wiedzy powinna również zostać rozszerzona o kompendium dla monterów. Przy masowym rynku sprzedaży pomp ciepła potrzebne są proste narzędzia dające możliwie wiarygodne informacje.  

Podsumowanie 

Czteropak dla pomp ciepła to po pierwsze tańsza energia na potrzeby ich pracy. Istotnym jest również wprowadzenie prostego modelu finansowania i dotacji inwestycji w te urządzenia. Jednocześnie należy zadbać o stworzenie przejrzystego i dostępnego w Polsce systemu badania i certyfikacji pomp ciepła. Dla potencjalnych inwestorów i instalatorów należy stworzyć wiarygodną platformę z wiedzą. 

Zobacz również