Kiedy warto zainstalować czujnik punktu rosy?

Czujnik punktu rosy, czyli czujnik wilgotności to element nieodłącznie związany z pompą ciepła. Używany gdy urządzenie realizuje poza funkcją ogrzewania również funkcję chłodzenia. Podstawową różnicą pomiędzy typu trybami pracy jest temperatura zasilania instalacji.

Często chłodzenie realizowane jest przez istniejące ogrzewanie podłogowe. Jest to najprostsze i najtańsze rozwiązanie w połączeniu z pompą ciepła powietrze/woda. Urządzenie odwraca obieg chłodniczy i traktuje instalację chłodzoną jako źródło ciepła odprowadzając wytworzone ciepło przed jednostkę zewnętrzną do otoczenia.

Podczas chłodzenia może dojść do tak dużego spadku temperatury, że w otoczeniu rury woda zawarta w powietrzu zacznie się skraplać. Może to doprowadzić do zawilgocenia wylewki i skutkować dalszymi szkodami.

Automatyka pomp ciepła posiada możliwość ograniczenia minimalnej temperatury zasilania w trybie chłodzenia (min. 18°C), jednak warto dodatkowo zamontować czujnik punktu rosy. Efekt działania jest podobny jak do termostatu z tą różnicą, że tutaj nie temperatura a wilgotność jest wyznacznikiem stanu.

Przykładowy czujnik punktu rosy (Fot. Viessmann)

Gdzie i jak prawidłowo zainstalować czujnik punktu rosy?

Czujnik powinien być zainstalowany na nieizolowanym odcinku rury zasilającej obieg chłodzony. Można go zamontować na wyjściu z pompy ciepła lub w szafce rozdzielaczowej obiegu chłodzonego. Ustawiona wartość wynosi najczęściej 85%.

W przypadku chłodzenia przez klimakonwektory element ten nie będzie konieczny – należy jednak pamiętać o zaizolowaniu rur zasilających i powrotnych izolacją paroszczelną i zapewnić odprowadzenie skroplin spod klimakonwektorów.

Ile kosztuje czujnik punktu rosy?

Najważniejsza kwestia – koszt. Ceny katalogowe czujników punktu rosy są dość rozbieżne. Oto kilka produktów dostępnych u producentów pomp ciepła:

  • 450 zł   – Nibe
  • 575 zł   – Viessmann
  • 839 zł   – Buderus Bosch
  • 1000 zł –  Alpha Innotec

Jesteś zainteresowany pompami ciepła? Zapraszamy do naszych redakcyjnych przeglądów urządzeń, do działu RAPORTY – TUTAJ

Ekspert Pomp Ciepła