Czy agrowoltaika może pomóc w walce z suszą? Korzyści płynące z takiego rozwiązania

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Agrowoltaika, czyli połączenie upraw rolnych i farm fotowoltaicznych, rozwija się coraz prężniej na Zachodzie, a postępy widać także w Polsce. Jakie korzyści może przynieść zastosowanie tej technologii? Rozmawiamy o tym z inspektorką ekologicznego rolnictwa i ekspertką firmy Corab - Barbarą Michałowską.

Produkcja energii elektrycznej

Zacznijmy od najbardziej oczywistej korzyści wynikającej z posiadania instalacji agrowoltaicznej. Produkcja energii elektrycznej jest dodatkowym źródłem dochodu, obok uprawy roślin czy hodowli zwierząt. Może ona posłużyć do pokrycia własnych potrzeb, a jej nadwyżki można odsprzedać do sieci, czerpiąc z tego zysk. Pamiętając o tym, że fotowoltaika ma przynosić korzyści przede wszystkim naszym uprawom, dodatkowy zarobek można traktować jako „efekt uboczny”.

Interesującym pomysłem przy hodowli Pionowo ułożone panele, w orientacji wschód-zachód, produkowałby energię głównie rano i wieczorem, czyli wtedy, kiedy hodowcy najbardziej jej potrzebują. Taka instalacja zapewniałaby dodatkowy cień, w których mógłby się schronić zwierzęta. 

Oszczędność wody

Pierwszą automatyczną korzyścią zastosowania agrowoltaiki jest zacienienie gleby Dzięki temu woda odparowuje w znacznie mniejszym stopniu niż podczas pełnego nasłonecznienia.

Co więcej, możliwe jest zastosowanie systemu odzyskiwania wody za pomocą rynien. Taka woda jest magazynowana w zbiornikach i wykorzystywana do podlewania roślin według ich potrzeb. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie korzystniejsze, ponieważ podczas dużych ulew gleba nie jest w stanie zmagazynować dużych ilości wody, a rośliny są narażone na uszkodzenia. - tłumaczy nam ekspertka.

Ochrona przed warunkami atmosferycznymi

Instalacje o nachyleniu poziomym są świetną ochroną przed burzami, gradem czy gwałtownymi opadami. Takie zjawiska mogą narażać rośliny na uszkodzenia, co w efekcie przynosi duże straty finansowe rolnikom.

Płoty fotowoltaiczne

Wykorzystanie paneli fotowoltaicznych jako płotów, jak wcześniej wspomniano, polega na ustawieniu ich pionowo co pozwala na optymalne wykorzystanie powierzchni. Mogą one pełnić funkcję ogrodzenia, a dodatkowo takie usytuowanie chroni przed porywistym wiatrem, który powoduje erozję gleby.

Ciekawym aspektem jest pozytywny wpływ takiej konstrukcji na hodowców pszczół. „Dla nich jest to bardzo korzystna konstrukcja, bo zmusza pszczoły do zwiększenia pułapu lotów” - wyjaśnia ekspertka Barbara Michałowska. Dzięki temu pszczoły mogą unikać ruchu samochodowego, który stanowi dla nich ogromne zagrożenie.

Płot może również dobrze sprawdzić się na pastwiskach, zwiększając rentowność, szczególnie dla hodowców bydła mlecznego, którzy często decydują się na likwidację hodowli na rzecz farm fotowoltaicznych. Agrowoltaika pozwala jednak na połączenie obu tych inwestycji.

Kiedy agrowoltaika się nie opłaca?

Należy pamiętać, że nie wszystkie rośliny mogą dobrze współpracować z agrowoltaiką. Istnieje wiele gatunków, które do prawidłowego wzrostu potrzebują stałego nasłonecznienia, więc zacienienie, nawet częściowe nie będzie dla nich korzystne.

Ekspertka zwraca też uwagę na fakt, że problem może wystąpić również w drugą stronę. Rośliny mogą być na tyle wysokie, że będą powodowały zacienienie instalacji, a tym samym sprawiały, że stanie się ona nieopłacalna. Rozważając budowę takiej instalacji, należy więc dokładnie przeanalizować potrzeby swoich upraw.

Aby uzyskać więcej informacji, zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Panią Barbarą Michałowską, inspektorką ekologicznego rolnictwa i ekspertką firmy Corab, dostępnej na kanale GLOBenergia.