Centra handlowe są obecne w każdym mieście, mniejszym czy większym. Są to duże obiekty, które muszą spełniać określone warunki, w tym te dotyczące oświetlenia, ogrzewania,wentylacji oraz klimatyzacji. Systemy te są wysoce energochłonne, ale komfort klientów jest najważniejszy. W końcu zakupy mają być przyjemną czynnością.

W parze z wysokim zapotrzebowaniem na energię i ciepło idzie duża emisja zanieczyszczeń do atmosfery. Jednak aby dbać o środowisko wystarczy tylko chcieć. Tezę tę potwierdza przykład śląskiego centrum handlowego- Silesia City Center. Został tam zamontowany nowoczesny system fotowoltaiczny. Jest to pierwszy obiekt handlowy z tego rodzaju instalacją w regionie.

Fotowoltaika na dachu

System powstał na powierzchni 1000 mkw i składa się z 132 paneli. Szacuje się, że w ciągu roku dadzą one możliwość wytworzenia rocznie 40 000 kWh energii, która zostanie wykorzystana przez systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne Silesia City Center.

Instalacje fotowoltaiczne to niezawodne i bezpieczne, ekologiczne rozwiązania. Są przyjazne dla środowiska naturalnego, nie generują hałasu i zanieczyszczeń, co charakteryzuje produkcję energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE). Dzięki systemowi fotowoltaicznemu w SCC do atmosfery nie trafi aż 32,5 ton dwutlenku węgla.

W dzisiejszych czasach ekologiczne rozwiązania to przede wszystkim odpowiedzialność za środowisko i przyszłe pokolenia. Bardzo nas cieszy, że mogliśmy zrealizować tę inwestycję i w ten sposób mieć wkład w tak ważną dla nas wszystkich ochronę środowiska – mówi Iwona Mroczek, dyrektor Silesia City Center.

Inwestycja została sfinansowana przez spółkę właścicielską, w skład której wchodzi m.in. grupa Allianz posiadająca 45% udziałów w spółce obiektowej oraz współinwestorzy. Inwestycja jest elementem strategii zrównoważonego rozwoju Allianz, której celem jest posiadanie do roku 2050 portfolio nieruchomości neutralnych dla klimatu.

Fotowoltaika to nie wszystko!

Instalacja fotowoltaiczna to nie jedyne proekologiczne rozwiązanie wdrożone przez największe centrum handlowe na Śląsku. Na terenie Silesia City Center znajduje się także stacja ładowania samochodów elektrycznych, stacja rowerów miejskich oraz parkingi dla jednośladów, zachęcające do korzystania z rowerów. Dodatkowo – jako jedno z nielicznych centrów handlowych w Polsce – SCC otoczone jest terenami zielonymi.Kolejnym przedsięwzięciem o charakterze proekologicznym będzie wymiana oświetlenia na parkingach podziemnych na energooszczędną iluminację LED.

Źródło: Silesia City Center

Redakcja GLOBEnergia