Czy ceny energii spadną w 2024 roku? Znamy stanowisko URE!

2023 to rok podwyżek energii elektrycznej nie tylko za sprawą większych taryf, ale i powrotu wyższej stawki VAT do poziomu 23 proc. Odbiorców energii chronią regulacje zamrażające ceny energii. Mają one obowiązywać do końca obecnego roku. A co w przyszłym roku? Czy powinniśmy się obawiać drastycznych podwyżek?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) poinformował, że w przyszłym roku ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych mogą spaść. Będą one niższe w porównaniu do 2023 r., ale na pewno wyższe porównując je do taryf z 2020 r. Trudno jest oczekiwać, że zobaczymy niskie ceny energii elektrycznej.

OZE mogą obniżyć ceny energii 

Wypowiedź regulatora cytuje Polska Agencja Prasowa. Gawin wskazał, że można dostrzec regulowanie się cen gazu na międzynarodowych rynkach, ale na razie nie można być pewnym, że zobaczymy stawki cenowe sprzed wybuchu wojny na Ukrainie i kryzysu energetycznego. Zjawisko regulowania cen dostrzegane jest także na rynku węgla.

Mam głębokie przekonanie, że większy udział OZE powinien przyczyniać się do spadku cen energii

powiedział prezes.

Przypomnijmy, że moc zainstalowana w OZE przekroczyła 22 GW w 2022 r. Zdarzają się dni, że Polska posiada nadwyżki energii elektrycznej, ale w momentach niskiego zapotrzebowania na energię w połączeniu np. z dobrymi warunkami wietrznymi. Wówczas można zaobserwować niższe ceny energii elektrycznej. Od początku roku odnotowywane są rekordy produkcji energii wiatrowej i fotowoltaicznej.

Ceny energii dla gospodarstw domowych w przyszłym roku powinny być niższe, ale będą uzależnione od regulacji ochronnych, które mogą być wprowadzone także w przyszłym roku.

Takie regulacje mają prawo się pojawić i jeśli się pojawią, to one w dużej mierze będą determinowały, jakie ceny będą stosowane w rozliczeniach z odbiorcami końcowymi

powiedział Gawin cytowany przez PAP.

Gawin wskazał, że kluczem są inwestycje i dużą rolę odgrywa w tym zakresie państwo. Polska potrzebuje inwestycji w rozwój infrastruktury przesyłowej i dystrybucyjnej oraz inwestycji w nowe moce, także te stabilne.  

Źródło: PAP, wnp.pl

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia