Zbliża się koniec roku, a wraz z nim przyszedł czas na podsumowania funkcjonowania programu Czyste Powietrze. Warto dodać, że wraz z końcem tego roku, zniknie możliwość uzyskania dotacji do nowego budynku. Po prawie dwóch latach naboru wniosków do Programu Czyste Powietrze, można zaobserwować pewne tendencje w wyborze źródeł ciepła. Czy Czyste Powietrze wspiera pompy ciepła? Jakie systemy grzewcze są najczęściej wybierane w Programie?

Możliwości wyboru

Osoby ubiegające się o dotację w programie Czyste Powietrze mają kilka możliwości wyboru. Warunkiem koniecznym dofinansowania jest wymiana źródeł ciepła starej generacji opalanych paliwem stałym na potrzeby c.o. lub c.w.u. i c.o. na bardziej ekologiczne i nowoczesne kotły na paliwa stałe, węzły cieplne, systemy ogrzewania elektrycznego, kotły olejowe, kotły gazowe kondensacyjne, pompy ciepła powietrzne, pompy ciepła odbierające ciepło z gruntu lub wody. W przypadku pomp ciepła nie są brane pod uwagę pompy ciepła na potrzeby tylko c.w.u. oraz systemy VRF.

W tym momencie istnieje jeszcze możliwość, aby wymienić kocioł na węgiel na kocioł na węgiel, pod warunkiem że spełnia wymagania nadane przez Komisję Europejską, ale organizacje walczące z polskim smogiem, próbują ten zapis zlikwidować.

Rynek pomp ciepła

W programie Czyste Powietrze można się ubiegać o dotację na powietrzną lub gruntową pompę ciepła. Ze względu na to, że program jest przeznaczony tylko do budynków jednorodzinnych spójrzmy na liczby dotyczące pomp do 20 kW.

Według szacunków PORT PC, w 2018 roku sprzedano około 10 000 powietrznych oraz około 4 000‬ pomp ciepła odbierających ciepło z gruntu lub wody, poniżej 20 kW. Za 2019 rok nie mamy jeszcze dokładnych danych, możemy jednak szacować wzrosty.

Według informacji redakcji uzyskanych od Pawła Lachmana, prezesa PORTU PC, po 3 kwartałach 2019 organizacja szacowała wzrosty na poziomie 90-100% w przypadku powietrznych pomp ciepła oraz około 15% w przypadku gruntowych rok do roku. Przyrost gruntowych pomp bardziej dotyczył większych budynków.

Wnioski w Programie Czyste Powietrze

Wedle uzyskanych informacji, zakładając niewielki przyrost gruntowych pomp ciepła do domów jednorodzinnych oraz bardzo duży przyrost powietrznych pomp ciepła, możemy na tę chwilę przypuścić, że w ciągu dwóch lat trwania programu – w 2018 i 2019 roku sprzedano 25 000 pomp ciepła do domów jednorodzinnych. Zgadzałoby się to z optymistycznym wariantem rozwoju rynku pomp ciepła zakładanym przez PORT PC.

Okazuje się, że bardzo duża część rynku jest wspierana przez Program Czyste Powietrze! Przyjmując wariant optymistyczny, ponad połowa pomp ciepła zainstalowanych w domach jednorodzinnych jest wynikiem złożenia wniosku do Programu Czyste Powietrze. Są to jedynie szacunki redakcji. Dokładną liczbę sprzedanych pomp ciepła poznamy po podsumowaniu 2019 roku. Znamy jednak liczby dotyczące złożonych wniosków!

W ciągu 2 lat trwania programu złożono około 13 000‬ wniosków o dotację na pompę ciepła, z czego aż około 8 400‬ w nowych budynkach.

Według stanu na 22 listopada 2019 roku, wszystkich wniosków do programu Czyste Powietrze złożono około 84 tysięcy.

Budynki istniejące

We wnioskach o dofinansowanie zdecydowanie królują kotły kondensacyjne. Ich największy udział możemy zaobserwować w województwie podkarpackim. Prawie 58 tysięcy wniosków złożonych do programu dotyczyło budynków istniejących. Niecałe 5 tysięcy z nich dotyczyło pomp ciepła. To około 20% rynku pomp ciepła do domów jednorodzinnych z ostatnich dwóch lat. Najwięcej pomp ciepła zostało sprzedanych w województwie dolnośląskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim.

Źródła: PORT PC, twitter Paweł Lachman

Nowe budynki

Dotacje do nowych budynków w Czystym Powietrzu można składać tylko do końca tego roku. Jak powiedział Piotr Woźny, prezes NFOŚiGW, podczas II Kongresu Trendy Energetyczne, on sam był gorącym przeciwnikiem udzielania dofinansowania w programie walczącym ze smogiem dla nowych budynków. Argument jest taki, że jeżeli kogoś stać na nowy dom, to stać go także na nowe źródło ciepła. Trzeba przyznać, że całkiem słuszny.

Łączna liczba wniosków złożonych do programu dla nowych budynków wynosi ponad 26 tysięcy, z czego ponad 8 tysięcy czyli ponad 30% dotyczy pomp ciepła. Taka liczba stanowi około 33% rynku pomp ciepła do domów jednorodzinnych z ostatnich 2 lat.

W nowych budynkach, podobnie jak w istniejących, również królują kotły kondensacyjne. Ich największa liczba została sprzedana na Podkarpaciu. Najwięcej pomp ciepła zostało sprzedanych w województwie dolnośląskim i opolskim. W jaki sposób ograniczenie dotacji w Czystym Powietrzu wpłynie na rynek pomp ciepła?

Podczas II Kongresu Trendy Energetyczne, dowiedzieliśmy się, że w pewnym sensie jako rekompensata za usunięcie owych domów z czystego powietrza, powstanie nowy program dla osób które chcą połączyć w swoim nowym domu pompę ciepła z fotowoltaiką.

Źródła: PORT PC, twitter Paweł Lachman

Jaki będzie rok 2020 dla pomp ciepła?

Stabilna tendencja wzrostowa w grupie pomp ciepła jest wynikiem konsekwentnie prowadzonej polityki informacyjnej i promocyjnej zarówno w Polsce jak i w innych krajach UE. Czy pompy ciepła mają teraz swoje 5 minut? Czy wycofanie możliwości składania wniosków w Czystym Powietrzu ograniczy nieco ich sprzedaż?

Najbezpieczniejszą odpowiedzią jest zapewne odpowiedź: “To zależy…”. Nie uogólniajmy jednak i postawmy na konkrety – twarde dane, rzeczywiste liczby, sektory, nowe produkty i ceny. Takie będzie XIII Forum Pomp Ciepła. To wyjątkowe spotkanie i idealna okazja do tego, by poznać rynek, nowe technologie i użyteczności czy sposoby sterowania i diagnostyki pomp ciepła. To przestrzeń do konfrontacji teorii z praktyką. To w końcu miejsce do analizy cen, rozmów o zmianach w prawie, czy o kolejnych wymaganiach dla instalatorów. To też przestrzeń do zadawania pytań i rozwiązywania problemów!

Poruszymy ważne aspekty rynkowe dotyczące pomp ciepła, takie jak możliwości zarządzania pracą pompy ciepła, nowe czynniki chłodnicze i ich wpływ na rynek pomp ciepła, a także rolę pomp ciepła w systemach ciepłowniczych.

XIII Ogólnopolskie Forum Pomp Ciepła to także Energetyczny Talk Show! Poznasz nowości produktowe 2020, rynek pomp ciepła w Polsce, czy też perspektywy łączenia pomp ciepła z fotowoltaiką. Udział w forum jest bezpłatny – zarejestruj się już dziś!

XIII Ogólnopolskie Forum Pomp Ciepła i Technologii Grzewczych
GDZIE: Kielce, Targi Kielce S.A. ul. Zakładowa 1
KIEDY: 26.02.2020
OFICJALNA STRONA WYDARZENIA: https://globenergia.pl/wydarzenia/forumpc/

Redakcja GLOBEnergia