Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych analizy wykazały, że cena sprzedaży domu, w którym zastosowana jest powietrzna pompa ciepła może być wyższa, niż domu bez pompy ciepła. Badania zostały przeprowadzone w 23 stanach, a wynika z nich, że budynki wyposażone w powietrzną pompę ciepła cieszą się średnio o 4,3–7,1% lub o 10 400–17 000 dolarów wyższą ceną.

Jak na swoim twitterze podał Paweł Lachman – prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, badania przeprowadzone w stanie Nowy Jork około 20 lat temu, wykazywały, że rozwiązania powodujące oszczędności na poziomie 100 USD rocznie zwiększały wartość budynku o 2.000 USD. A jak jest w Polsce?

Jak sytuacja wygląda w Polsce?

O to, czy zastosowanie pompy ciepła zwiększa cenę sprzedaży budynku w Polsce, zapytaliśmy Pawła Lachmana, prezesa PORT PC.

Z tego co mi wiadomo takie badania nie zostały w Polsce przeprowadzone, więc trudno się oprzeć na jakichś konkretnych danych. Jednak obserwacje rynkowe wskazują, że również i w Polsce nowe budynki z pompą ciepła mają dzięki jej zastosowaniu wyższą wartość. Są bezemisyjne i bezobsługowe – to jest ich główny bonus, a zarazem koszty ogrzewania takich budynków są bardzo niskie. A przy obniżeniu kosztów utrzymania budynku, rośnie jego wartość rynkowa – komentuje Paweł Lachman

Jakie są średnie ceny domów w Polsce?

Według danych ceny.szybko.pl, średnia cena domów w Polsce wynosi 3527,5 zł/m2, przy czym najwyższe ceny są w województwie mazowieckim – 5282 zł/m2, a najniższe w województwie opolskim – 2641 zł/m2.

Rynek pomp ciepła w Polsce

Rynek pomp ciepła rośnie z roku na rok. W 2019 roku w Polsce sprzedano około 42,8 tysięcy pomp ciepła z uwzględnieniem systemów VRF i około 37,2 tysiące pomp, bez uwzględnienia tych systemów. Największy wolumen sprzedaży dotyczył powietrznych pomp ciepła. Sprzedano ich aż 20 300 sztuk! Według aktualnych szacunków PORT PC, w sprzedaży powietrznych pomp ciepła szykuje się kolejny rekord, a wolumen sprzedaży pomp ciepła typu powietrze/woda w 2020 przekroczy liczbę 40 tys. sztuk.

Według danych PORT PC, na koniec 2019 roku łączna liczba pomp ciepła pracujących na potrzeby CO lub CO i c.w.u. w Polsce wynosiła około 128 tys. urządzeń. Łączna zainstalowana moc grzewcza tych urządzeń szacowana jest na około 2 GW. Ponadto, do roku 2019, w samych tylko instalacjach do podgrzewania wody użytkowej pracowało łącznie około 82 tys. pomp ciepła.

PORT PC szacuje, że liczba pracujących pomp ciepła zarówno w nowych, jak i w istniejących budynkach jednorodzinnych w Polsce w 2030 roku może przekroczyć 2 mln sztuk.

Redakcja GLOBEnergia