Czy energia wiatru będzie bezpośrednio ogrzewać domy? Przegląd najnowszych technologii!

Czy energetyka wiatrowa może odegrać rolę w ogrzewaniu budynków? Oczywiście! Generowany przez turbiny prąd może zasilać pompy ciepła, które pobierają energię z sieci lub działają w instalacjach wyspowych z mikroinstalacją wiatrową. Jednak co by się stało, gdyby wiatr bezpośrednio dostarczał ciepło do budynku? Okazuje się, że naukowcy na całym świecie poszukują rozwiązania, które mogłoby wprowadzić ogrzewanie na wyższy poziom. Jakie są dotychczasowe osiągnięcia w tej dziedzinie? Sprawdzamy!

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec
Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor GLOBENERGIA
Czy energia wiatru będzie bezpośrednio ogrzewać domy? Przegląd najnowszych technologii!

Podziel się

Nie da się ukryć, że energia wiatrowa kojarzy się głównie z generacją energii elektrycznej. Na pewno można by wspomnieć również o wykorzystaniu energii wiatru w transporcie wodnym, gdzie zapewnia on napęd statkom żaglowym. Ogrzewanie budynków energią wiatru poprzez bezpośrednią konwersję na energię cieplną to jeden z kierunków rozwoju sektora OZE. Obecnie jest to jednak jedynie zagadnienie czysto akademickie, a naukowcy prowadzą badania nad różnymi technologiami.

Energia wiatru w ogrzewaniu

Wśród tych technologii można wymienić rozwiązanie zaproponowane przez Lappeenranta-Lahti University of Technology (LUT) w badaniu pt. A novel approach for direct conversion of wind energy to heat utilizing a hydraulic medium for domestic heating applications. Jest to jedna z najnowszych koncepcji bezpośredniej przemiany energii wiatru na ciepło. Obecnie naukowcy przeprowadzają wstępne testy technologii i planują kolejne badania. Połączyli oni turbinę o poziomej osi obrotu z pompą o zmiennej wydajności. Pompa spręża czynnik, co zwiększa jego temperaturę. Poniżej przedstawiamy uproszczony schemat systemu grzewczego, który został stworzony przez fińskich badaczy:

Schemat systemu grzewczego z bezpośrednią termiczną konwersją wiatru
Schemat systemu grzewczego z bezpośrednią termiczną konwersją wiatru.
Źródło: LUT.

Chcesz dowiedzieć się więcej o ich dokonaniach? W najnowszym materiale w GLOBENERGIA + opisujemy szerzej, a także przyglądamy się innym i równie ciekawym propozycjom środowiska naukowego!

Zobacz również