Farmy wiatrowe- szkodliwe dla ludzkiego zdrowia czy nie?

Oprócz zwolenników, farmy wiatrowe na świecie mają też swoich przeciwników. Często mówi się, że zbyt blisko postawiony „wiatrak” wpływa negatywnie na życie osób z okolicy. Często skarżą się one na „migający” cień rzucany przez łopaty oraz hałas, utrudniający nocny sen. Jakiś czas temu badaniami na ten temat zajęli się amerykańscy naukowcy z American Institute of Physics.

Zespół badał, jaki wpływ na ludzkie zdrowie ma odległość od instalacji wiatrowych. Pod lupę wzięto dwie odległości – 600 metrów oraz 10 kilometrów. Ponownie przeanalizowali oni dane zebrane w 2013 roku przez organizację Statistics Canada. Badała ona, jaki wpływ na szkodliwość farm wiatrowych dla człowieka ma wiele czynników  – odległość, topografia, pogoda i inne.

Okazało się, że instalacje wiatrowe mają rzeczywisty wpływ na ludzkie samopoczucie. Osoby żyjące w ich bezpośrednim sąsiedztwie częściej mówiły, że są rozdrażnione niż te, które były od wiatraka oddalone o 10 km. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy?

Dane zebrane przez Statistics Canada nie stwierdziły, by instalacje wiatrowe oddziały na człowieka negatywnie w inny sposób niż poprzez hałas. U osób mieszkających w bezpośrednim sąsiedztwie wiatraka, problemy z zasypianiem oraz bezsenność występowały nie częściej niż w przypadku statystycznego obywatela. Takie same rezultaty otrzymano podczas badania ciśnienia krwi – pobliska instalacja wiatrowa nie miała na nie wpływu. Aby określić poziom stresu, egzaminowano ilość kortyzolu we włosach osób z otoczenia wiatraka. Nie stwierdzono wpływu jednego na drugie.

Z drugiej strony, osoby żyjące w bezpośrednim sąsiedztwie instalacji wiatrowych coraz częściej narzekają na obniżone samopoczucie i generalnie niską jakość życia. Tymczasem badania „poziomu stresu” w takich sytuacjach mają jeden problem – nigdy nie są przeprowadzane na mieszkańcach danego terenu przed postawieniem na nim wiatraków. Trudno powiedzieć, czy cała sytuacja nie jest spowodowana po prostu niechęcią do tej technologii.

Tym bardziej, że obecne badania ponownie nie znalazły jednoznacznego dowodu świadczącego, że niewielka odległość od turbin wiatrowych ma negatywny wpływ na ludzkie zdrowie.

Źródło: Science Daily

 

 

 

 

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia