Czy fotowoltaika wkracza w nową erę płytek krzemowych w rozmiarze M10?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

W ostatnich latach, przy ciągłym rozwoju technologii i skali produkcji, fotowoltaika stała się jednym z najbardziej konkurencyjnych źródeł energii na świecie. Dzięki tak szybkiemu postępowi wiodące firmy aktywnie wprowadzają innowacje i opracowują wiele technologii w celu zwiększenia wydajności. Jednym z kierunków innowacji stały się moduły o dużej mocy, które są oparte na płytkach krzemowych o coraz większych rozmiarach. 24 czerwca 2020 roku, przez siedem wiodących firm w branży fotowoltaicznych został ustanowiony nowy standardowy rozmiar płytki krzemowej M10 o wymiarach 182 mm x 182 mm.

Ustanowienie nowego standardu jest o tyle ciekawe, że dwa poprzednie standardy nie zdążyły się dobrze ugruntować, a już zostają zastąpione. W 2019 roku, kiedy wydawało się, że rozpoczyna się era ogniw w rozmiarze M4, część producentów zaczęła wprowadzać do produkcji ogniwa w rozmiarze 166 mm x 166 mm określane jako M6. Analiza branżowa opracowana przez LONGi wykazała, że globalna zdolność produkcyjna modułów opartych na ogniwach M6 może osiągnąć nawet 70 GW do końca 2020 r. 2020 rok jest dopiero w połowie, a najwięksi globalni gracze już ustanawiają nowy standard M10.

Problemy z wymiarami

Konsekwencją rosnących rozmiarów ogniw jest wzrost rozmiaru samego modułu PV. Przejście z ogniw M2 na M4 spowodował wzrost szerokości ramy modułu o ok 1 cm i wzrost długości o ok 3 cm. Standard M6 spowodował kolejny wzrost rozmiaru. Nowy standard M10, w którym pojedyncza płytka zwiększa swoje wymiary do 182mm x 182mm, wpłynie na kolejny wzrost rozmiaru całego modułu.

Rozmiary ogniw fotowoltaicznych, źródło: solaris18.blogspot

To zmiana o tyle istotna, że musi być uwzględniana w planowaniu rozłożenia modułów PV na dachach, szczególnie w przypadku większych pól. To także problem z ewentualną wymianą modułu w istniejącej instalacji. Z punktu widzenia projektowego i wykonawczego przyjęcie przez większość producentów jednego standardu wielkości ogniw jest bardziej korzystne.

Nowy standard

Według LONGi, brak wspólnego standardu powoduje wzrost kosztów w całym łańcuchu dostaw: od płytek, ogniw i modułów, aż po materiały pomocnicze, takie jak szkło. W związku z tym, wiodące firmy w branży fotowoltaicznej postanowiły ten rozmiar usystematyzować, w celu obniżenia kosztów.

We wspólnej inicjatywie usystematyzowania wymiarów biorą udział takie firmy jak:

  • Canadian Solar Inc.
  • Jiangsu Runyang Yueda Photovoltaic Technology Co., Ltd.
  • Jiangsu Zhongyu Photovoltaic Technology Co., Ltd.
  • JA Solar Co., Ltd.
  • Jinko Solar Holding Co., Ltd
  • LONGi Green Energy Technology Co., Ltd.
  • Lu'an Solar Technology Co., Ltd.

Nowy standard płytek krzemowych M10 ma mieć wymiary 182mm x 182mm. Czy się przyjmie?

Źródła: LONGi, solaris18.blogspot

https://globenergia.pl/ceny-modulow-perc-spadaja-i-to-bardzo-szybko/

Zobacz również